Мианмарската полиция предприема репресии срещу протестите, една жена е убита

0
80
Полиция - протести в Мианмар
Снимка: Скрийншот от видео на CNA в YouTube

Днес полицията в Мианмар се намеси в протестите, за да предотврати военни струпвания, а една жена беше застреляна и убита, съобщиха медиите, след като пратеникът на Обединеното кралство призова ООН да използва „всички необходими средства“, за да спре преврата от 1 февруари, пише “Агенция Ройтерс”.

Мианмар е в суматоха, откакто армията завзе властта и задържа избрания лидер Аунг Сан Су Чжи и голяма част от нейното партийно ръководство, като се твърди, че е имало измама на избори през ноември, които нейната партия спечели убедително.

Несигурността нарасна по отношение на местонахождението на Су Чжи, тъй като в петък независимият уебсайт на Мианмар цитира служители на нейната партия Национална лига за демокрация (НЛД), които заявиха, че тази седмица тя е била преместена от дома си, където беше под арест на неупоменато място.

Превратът доведе до събиране на стотици хиляди протестиращи по улиците на Мианмар и предизвика осъждане от страна на западните страни, като някои налагат ограничителни санкции.

Полицията е влязла в ролята си и е упражнила сила както в централния град Янгон, така и на други места в събота, заемайки позиции на обичайните протестни места и задържайки някои от хората, докато са се събирали за демонстрация, казаха свидетели. Задържани са няколко медийни служители.

Три местни медии съобщиха, че жена е била застреляна и убита в централния град Монива. Полицията там не се отзова на искане за коментар.

По-рано протестиращ в града заяви, че полицията е стреляла с водни оръдия, докато представители на силите на реда са обграждали тълпата. Пред Ройтерс свидетелят Ай Ай Ай Тинт сподели:

“Те използваха водни оръдия срещу мирни протестиращи. Не мисля, че трябва да се отнасят с хората така.”

Въпреки полицейското присъствие, в Янгон хората излязоха да скандират и пеят, след което се разпръснаха по страничните улици, докато полицията напредваше, изстрелвайки сълзотворен газ, пускайки зашеметяващи гранати и стреляйки във въздуха, потвърдиха свидетели. Подобни сцени се разиграха и във втория по големина град Мандалай, както и в няколко други града, включително Дауей на юг, твърдят свидетели и медии. Сред задържаните на протест в Мандалай беше и Уин Мия Мия, един от двамата мюсюлмански членове на парламента на НЛД, съобщиха медиите.

Лидерът на Хунтата генерал Мин Аунг Хлайнг заяви, че властите са използвали минимална сила. Независимо от това, най-малко трима протестиращи са починали през седмиците на размирици. Армията казва, че е убит и полицай.

Надмощие

На Общото събрание на ООН посланикът на Мианмар Киав Мое Тун заяви, че говори от името на правителството на Су Чжи и призова за използване на “всякакви средства, необходими за предприемане на действия срещу военните в Мианмар и за осигуряване на безопасност и сигурност за хората”. Той каза:

“Нуждаем се от по-нататъшни възможни действия от международната общност за незабавно прекратяване на военния преврат … и за възстановяване на демокрацията.”

Киав Мое Тун изглеждаше емоционален, когато прочете изявлението от името на група избрани политици, което според него представлява легитимното правителство. Изказвайки заключителните си думи на бирмански език, кариерният дипломат повдигна поздрава с три пръста на протестиращите за демокрацията и обяви:

“Нашата кауза ще надделее.”

Ройтерс не успя веднага да се свърже с армията за коментар. Противниците на преврата приветстваха Киав Мое Тун като герой и заляха социалните медии с благодарствени послания. Специалният докладчик на Обединеното кралство Том Андрюс заяви, че е съкрушен, докато наблюдава “акта на смелост” на посланика. В Twitter Андрюс написа:

“Време е светът да отговори на този смел призив с действие.”

Китайският пратеник не разкритикува преврата и каза, че ситуацията е част от “вътрешните работи” на Мианмар. Китай подкрепи дипломацията на страните от Югоизточна Азия, допълни още той.

В по-лоши за генералите новини, които традиционно отстъпват на външния натиск, австралийската компания Woodside Petroleum Ltd заяви, че намалява присъствието си в Мианмар поради загриженост относно нарушенията на правата (на човек бел. ред.) и насилието от силите за сигурност. от компанията бяга категорични в изявление:

“Woodside подкрепя хората в Мианмар и се надяваме да видим мирен преход към демокрацията.”

Загуба на права

Адвокатът на Су Чжи – Хин Маунг Зав, каза пред Ройтерс, че слуховете твърдят, че тя е била преместена от дома си в столицата Найпидо, но не може да го потвърди. Властите не отговориха на искане за коментар. Адвокатът заяви, че не е получил достъп до Су Чжи преди следващото ѝ изслушване в понеделник и е загрижен за нейния достъп до правосъдие и адвокат.

75-годишната нобелова лауреатка за мир Су Чжи прекара близо 15 години под домашен арест по време на военното управление. Тя е обвинена в незаконен внос на шест радиостанции уоки-токи и в нарушаване на Закона за природните бедствия чрез нарушаване на протоколите за коронавируса.

От своя страна армията е обещала избори, но не е посочила дата за тях. Тя наложи едногодишно извънредно положение.

Въпросът за изборите е в центъра на дипломатическите усилия на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия, член на която е Мианмар. Индонезия пое водещата роля в това начинание, но противниците на преврата се опасяват, че усилията биха могли да легитимират хунтата и това, което те смятат за опит за преврат, да анулира изборите през ноември.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments