Манолова: Опозицията в НС не внесе промени за видеонаблюдение на изборния процес

0
76
Мая Манолова. Снимка: Изправи се.БГ
Мая Манолова. Снимка: Изправи се.БГ

Лидерът на Гражданската платформа „Изправи се.БГ“ Мая Манолова обвини парламентарната опозиция, че е обещала, но не е внесла законови промени за въвеждане на видеонаблюдение на изборния процес. Тя посочи, че това е било личен ангажимент на председателя на БСП Корнелия Нинова и на други представители на политическата сила. 

„В законопроекта, който в момента се гледа в правната комисия, предложение за видеонаблюдение няма. Ключови са промените в изборните правила, за да се засили доверието в изборния процес“, заяви Манолова в интервю за „Факти.бг“.

В секционните избирателни комисии ще има представители само на управляващите партии. Всички останали трябва да се организираме да осигурим застъпници и наблюдатели в 12 хил. секции. Много често обаче тези застъпници и наблюдатели не могат да си свършат работата, защото са отдалечени на два метра. Ключово е видеонаблюдението, за да има осигурен достъп. В Изборния кодекс пише пряка видимост. Ако няма видеонаблюдение, членовете на СИК ще си направят каквото искат. Членовете на СИК трябва да разберат, че са наблюдавани, защото една огромна част от тях не осъзнават, че са длъжностни лица и носят отговорност като такива, допълни тя.

Манолова добави, че машинното гласуване е единствената възможност вотът да е защитен от манипулации, а и машината няма да допусне избирателят да направи грешка при гласуването. Преброяването на разписките от машините обезсмисля машинното гласуване, заяви още тя.

На въпрос за просрочения мандат на председателя на Комисията за защита на личните данни председателят на „Изправи се.БГ“ подчерта, че това не е единственият такъв случай. Председателите на КЕВР и Комисията за защита на потребителите също бяха с просрочен мандат, а Комисията за защита на конкуренцията прави опит да си удължи мандата с две години автоматично, припомни Манолова.

„Скандално беше поведението на ЦИК, членовете на която точно преди Нова година си закупиха телефони, отделиха 5000 лв. за коледно парти, а миналата година си разпределиха над 1,5 млн. лв. за бонуси и за наеми на жилищата. В същото време хората от затворените бизнеси не могат да получат мизерните 24 лв. на ден„, заяви още тя.

В неделя поискахме оставката на цялото правителство, на първо място на вицепремиера Томислав Дончев, на икономическия министър Лъчезар Борисов, на социалния министър Деница Сачева и на НАП заради пълния провал на политиката за подкрепа на малкия и средния бизнес и хората, каза оещ Манолова.

„Наслушахме се на телевизионни обещания. Престъпление е това, което прави правителството с българския бизнес. С едни и същи суми властта си направи пиар десетки пъти. До хората обаче не стигна нищо, освен тези 24 лв. на ден. Трябваше да получат и 20 % върху оборота, но нищо не е стигнало до фирмите. В двете вълни на COVID-19 до бизнеса са стигнали 174 млн. лв. (от 3 до 10 хил. лв. за малките фирми) от обещани 4,5 млрд. лв. за кризата“, подчерта тя.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments