Коронавирус: Световните акции падат, докато САЩ налага забрана за пътуване в ЕС

0
138
Финансова криза
Снимка: Pixabay

Акциите на световната борса тръгнаха стремглаво надолу, след като американският президент Доналд Тръмп ограничи пътуването до САЩ от континентална Европа в опит да забави разпространението на коронавируса, информира “BBC”.

Лондонският индекс FTSE 100 потъна над 4% през първите минути на търговията.  По-рано акциите в Азия отбелязаха голям спад, като показателят на японския индекс Nikkei 225 затвори 4,4% по-ниско.

Последваха резки загуби от акции в САЩ в сряда, като Dow Jones се понижи с почти 1500 пункта, или 5.8%. Цените на петрола също паднаха, като суровината на Brent се търгуваха с цели 5% по-малко при 33,85 долара за барел.

В сряда Световната здравна организация обяви огнището на коронавирус за пандемия.

Навсякъде в Азия индексът Hang Seng в Хонконг загуби 3,6%, а китайският Shanghai Composite спадна с 1,9%.

Падането на индексите дойде, след като американският президент Тръмп обяви забрана на пътници от 26 европейски държави да влизат в Съединените щати за 30 дни, започвайки от петък, за да може страната да се бори с епидемията от коронавирус. В телевизионно обръщение от Овалния кабинет Тръмп каза, че ограниченията не се прилагат за Обединеното кралство.

Той също така обяви финансови облекчения за американските работници, които са болни, по карантина или се грижат за свои близки, покосени от заболяването. При спешните действия ще се включи и Министерството на финансите на САЩ, което отлага плащането на данъци без лихви или неустойки за някои засегнати предприятия и физически лица.

В същото време правителството на САЩ ще предостави средства и специална ликвидност на малките фирми, засегнати от огнището.

Падането на акциите в САЩ означава, че Dow сега е с 20% под последния си връх, което го тласка към нещо, известно като “мечешки пазар”. Това слага край на най-дългата серия от печалби за американските акции до момента, която започна през 2009 г.

“Не самият вирус, а по-скоро страхът и паниката, свързани с него и резултатът от променено икономическо поведение биха могли да бъдат вредни преломни точки, които ще принудят глобална икономика да тръгне надолу”, казва Катрина Ел, старши икономист в Moody’s Analytics.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments