Константин Бачийски и шепа депутати от ПП-ДБ не подкрепиха Росен Желязков от ГЕРБ. Защо?

0
141
Гласуването
Гласуването. Снимка: Скрийншот от видео на "БНТ"

49-ото Народно събрание вече има свой председател. Това е кандидатът на ГЕРБ-СДС Росен Желязков. Той бе избран вчера след бурни дебати в парламента.
Кандидатурата му бе одобрена с гласовете на 136 народни представители.

Зад Желязков застанаха депутати от ГЕРБ-СДС, коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ /ПП-ДБ/ и „Има такъв народ“ /ИТН/. При гласуването 94 народни представители от другите политически сили в 49-ия парламент се въздържаха.

Росен Желязков
Росен Желязков. Снимка: Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията

Но не само от БСП, ДПС и ПП „Възраждане“ не подкрепиха кандидата на ГЕРБ-СДС Росен Желязков. Това направиха и шепа народни представители от коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“.

Очаквано един от тях е лидерът на „Средна европейска класа“ /СЕК/ Константин Бачийски. С отказа си да подкрепи кандидата на ГЕРБ общественикът Констатин Бачийски отново доказа, че той не се влияе от чуждо мнение и не следва партийни повели.

В действията си се ръководи само и единствено от интереса на гражданите без значение дали това противоречи на политически договорки и джентълменски споразумения, каквито твърдят, че са постигнали ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС.

Преди да влезе в 48-ия парламент и сега в 49-ия Константин Бачийски бе общински съветник в Бургас. Още тогава той доказа, че се води от справедливостта и е готов да се опълчи във всеки един момент на управляващите, ако те нарушават законите или интереса на гражданите.

По същия начин общественикът действа и в Народното събрание и го доказа с гласуването си вчера при избора на Росен Желязков за председател.

Константин Бачийски
Константин Бачийски. Снимка: СЕК

А до избора на ръководител на парламента се стигна след поредица от срещи между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, по време на които те обсъждаха законодателната програма на новото Народно събрание. Обсъждаха и как да бъде избран негов председател. В крайна сметка се оказа, че са постигнали договорка парламентът да има свой ръководител на „ротационен принцип“.

Тези действия на двете коалиции срещнаха сериозен обществен отзвук. Редица анализатори и експерти са категорични, че няма как България да има председател на ротационен принцип, защото това противоречи на Конституцията на страната. Зам.-министърът на правосъдието Емил Дечев например коментира, че дори и да няма противоречие с основния закон на България, то няма как според Конституцията да има двама председатели на парламента, които да се въртят, защото там ясно е казано, че той е само един.

Преподавателят по конституционно право и бивш конституционен съдия проф. Пламен Киров от своя страна коментира още преди няколко дни, че предложението за ротация категорично е противоконституционно.

„Тези политици, които претендират да управляват, не е ли редно да прочетат Конституцията, те се заклеват в нещо, което не са чели, или ако са го чели, не са го разбрали“, коментира проф. Киров.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments