Конфликтът в Близкия изток засяга ключов енергиен източник за Европа. Колко голям е рискът?

0
34
Товарен кораб.
Товарен кораб. Снимка: Пиксабей

Ракети и дронове летят в Червено море, нарушавайки функционирането на една от ключовите търговски артерии в света и пресечна точка за енергийните доставки, насочени към Европа, пише „Асошиейтед прес“.

Нападенията на йеменските бунтовници хути заради войната на Израел с „Хамас“ представляват нова заплаха за бъдещето на енергийните доставки за 27-те държави от Европейския съюз, които разчитат на внос на природен газ за захранване на заводи, производство на електроенергия и отопление на домове. Танкери, превозващи втечнен природен газ, който е преохладен, за да може да се транспортира с кораб, а не по тръбопровод, редовно преминават през Червено море, а няколко доставки за Италия вече бяха отменени. Това предизвиква безпокойство, особено в момент, когато Европа все още се бори с последиците от енергийната криза, след като Русия до голяма степен прекрати доставките на природен газ за континента заради инвазията си в Украйна.

Какво се случва с корабоплаването в Червено море?

Подкрепяните от Иран хути обстрелват с безпилотни самолети и ракети кораби, които преминават през контролираната от тях територия в близост до тесния проток Баб ал-Мандаб в южния край на Червено море. Хутите твърдят, че нанасят удари по кораби, пътуващи към Израел, за да подкрепят бойната групировка „Хамас“ във войната ѝ с Израел, въпреки че мишени вече станаха и други кораби. В отговор САЩ и Обединеното кралство атакуват стартови площадки на хутите в Йемен от средата на януари.

Опасенията за сигурността накараха корабните и някои енергийни компании да пренасочат плавателните съдове около южния край на Африка, вместо през Суецкия канал в северния край на Червено море. Това удължава пътуването до Европа от доставчици в Близкия изток, като Катар, със седмица или повече и увеличава разходите. Около 70% от доставките на втечнен природен газ от Катар, които бяха насочени към основния терминал на Италия на Адриатическо море, бяха отменени през януари. Миналата година Катар достави 40 % от втечнения природен газ на Италия.

Какво е LNG и защо е важен?

Охлаждането на природния газ до минус 162° по Целзий го превръща в течност и намалява обема му 600 пъти, за да може да се съхранява и транспортира на борда на специално проектирани кораби. При пристигането си той се загрява в газ и се транспортира по тръбопроводи до дистрибуторски компании, промишлени потребители и електроцентрали.

В продължение на десетилетия Европа разчиташе на газ, транспортиран по тръбопроводи от Русия. Това рязко приключи, след като Русия нахлу в Украйна и прекъсна по-голямата част от доставките. Втечненият природен газ се превърна в спасителен пояс, като например германското правителство набързо изгради плаващи терминали за внос на северното си крайбрежие.

Миналата година 12,9% от втечнения природен газ за Европа е преминал през Червено море от доставчици от Близкия изток, главно от Катар. Според Каушал Рамеш, вицепрезидент в Rystad Energy това означава, че едно продължително спиране на маршрута през Червено море от Близкия изток би представлявало риск за доставките в Европа.

Какво е въздействието върху доставките и цените?

Засега въздействието върху цените на природния газ е малко или никакво. Всъщност базовите цени на природния газ са спаднали от началото на атаките на хутите – от около 45 евро (48,38 долара) за мегаватчас преди началото на войната между Израел и „Хамас“ до 28,37 евро във вторник.

Европа получава почивка, понеже търсенето на природен газ е слабо на фона на вялата икономика. Бавният растеж в Китай също намали конкуренцията. А доставките на втечнен природен газ от САЩ не трябва да преминават през Червено море.

Междувременно газът по тръбопроводите продължава да тече от Норвегия и Азербайджан, а Европа купува известно количество втечнен природен газ от Русия въпреки санкциите. Ключов фактор са усилията на Европа да запълни подземните хранилища с газ преди зимата: Хранилищата са запълнени на над 70 %, като по-голямата част от отоплителния сезон е приключила. Рамеш от Rystad обясни:

„Това означава, че влиянието върху цените ще се забави, докато газовите хранилища в Европа не се изчерпят достатъчно.“

Нещата бяха различни през 2022 г., когато започна войната в Украйна. Прекъсването на доставките от страна на Русия доведе до рязко покачване на цените на газа, което повиши инфлацията до рекордни стойности и спомогна за кризата с разходите за живот. Европейските правителства и компании се втурнаха да търсят алтернативи.

Но сега европейският газов пазар е „добре снабден“, смята Симоне Талиапиетра, енергиен анализатор в мозъчния тръст Bruegel в Брюксел. Голямото количество хранилища означава „много добър буфер“ срещу евентуални прекъсвания или забавяния на доставките на газ.

Какво може да се обърка?

Съществуват опасения, че войната между Израел и „Хамас“ може да се разпространи и в други страни от региона, особено в Иран, и да доведе до нарушаване на корабоплаването през Ормузкия проток в края на Персийския залив. Това е ключов маршрут не само за втечнен природен газ, но и за петрол. Досега Иран и САЩ, основният съюзник на Израел, са посочили, че искат да избегнат по-широка война. Но нахлуването в Украйна показа, че в неспокойното състояние на света могат да се случат неочаквани неща. Таляпиетра подчерта:

„Винаги има едно „но“. Рискът е от ескалация, която да засегне Ормузкия проток.“

Колко важен е американският газ за Европа?

Износът на американски газ рязко нарасна след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. и администрацията на Байдън отбеляза доставките за Европа и Азия като ключово геополитическо оръжие срещу руския президент Владимир Путин. Оттогава насам президентът Джо Байдън спря одобряването на нови предложения за терминали за износ на втечнен природен газ. Паузата ще позволи на длъжностните лица да проучат въздействието на проектите за втечнен природен газ върху изменението на климата, икономиката на САЩ и националната сигурност, заяви министърът на енергетиката Дженифър Гранхолм. Действието няма да засегне пет терминала, които вече са одобрени и са в процес на изграждане, изтъква тя.

Промишлената асоциация „Еврогаз“ нарече действието на Байдън „тревожно“ и заяви, че вносът на американски газ „ще играе решаваща роля за европейската енергийна сигурност“ в случай на евентуален недостиг.

Анализаторът Талиапеитра обаче заяви, че при наличието на много нови експортни мощности, които вече са одобрени, решението на Байдън няма да има „краткосрочно или дори средносрочно въздействие върху Европа“.

Капацитетът на САЩ за втечнен природен газ се е удвоил, откакто износът започна сериозно преди по-малко от десетилетие, и ще се удвои отново в рамките на вече одобрените проекти.

Разумността на инвестирането на повече средства в инфраструктура за изкопаеми горива се обсъжда и в Европа, която има за цел да намали емисиите на парникови газове с 55% в сравнение с нивата от 1990 г. до 2030 г. Очаква се търсенето на газ в Европа да намалее с 8 % в периода 2022-2026 г., тъй като се увеличава използването на възобновяеми енергийни източници като слънчевата и вятърната енергия. Клаудия Кемферт, икономически експерт в Германския институт за икономически изследвания и професор в университета в Леуфана, коментира:

„Разширяването на инфраструктурата за втечнен природен газ в САЩ и в ЕС представлява висок икономически риск, който много вероятно ще завърши като невъзвръщаеми активи.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments