Китай приветства напредъка в отношенията със САЩ след разговорите между Си и Блинкен

0
32
САЩ-Китай
САЩ-Китай. Снимка: Pixabay

Китайският президент Си Дзинпин приветства напредъка в преговорите с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен в Пекин в понеделник, последният ангажимент от внимателно наблюдавано пътуване, целящо да гарантира, че споровете в суперсилата няма да прераснат в конфликт, предава „Агенция Ройтерс“.

Блинкен, първият заемащ поста си, който се среща с китайския лидер от 2018 г., тръгна към Си с протегната ръка към Голямата зала на народа – място, което Китай често използва за поздрави на държавни глави – положителни сигнали в хореографията на дипломацията. Двамата се ръкуваха, след което делегациите се изправиха една срещу друга през конферентна маса, покрита с розови лотосови цветя, със Си начело и Блинкен точно отдясно.

Тяхната приблизително 30-минутна среща може да помогне за улесняването на среща на върха между Си и президента на САЩ Джо Байдън по-късно през годината.

Байдън и Си се срещнаха последно в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Бали, Индонезия през ноември, като обещаха по-честа комуникация, въпреки че оттогава връзките се влошиха по въпроси, вариращи от Тайван до опасения за шпионаж.

„Двете страни се съгласиха да следват общите разбирателства, които президентът Байдън и аз постигнахме в Бали. Двете страни също постигнаха напредък и постигнаха споразумение по някои конкретни въпроси. Това е много добре“, заяви Си пред Блинкен в началото на среща.

Блинкен отговори, като каза, че двете страни имат задължение и отговорност да управляват отношенията си и че Съединените щати са се ангажирали да направят това. Той добави:

„Срещите му в Пекин, включително разговорите с китайския първи дипломат Ван И и външния министър Цин Ган, са били откровени и конструктивни.“

От забележките на Си или предишните четения на срещите на Блинкен не стана ясно точно какъв напредък е постигнат

Китайските държавни медии информираха, че Си е казал на Блинкен в иначе затворените разговори, че Китай се надява да види стабилни и стойностни отношения между Китай и САЩ и вярва, че двете страни могат да преодолеят различни трудности. Но той също така призова САЩ да не накърняват законните права и интереси на Китай, сигнал за потенциални възпламенителни точки като Тайван, демократичният остров, който Пекин твърди, че е свой, който се появи по време на предишните срещи на Блинкен.

Основен проблем в Тайван

Липсата на редовни и отворени комуникационни канали между двете най-големи икономики в света предизвика безпокойство в целия свят, а нежеланието на Пекин да участва в редовни преговори между военните с Вашингтон разтревожи съседите на Китай. Но коментарите на Си и езикът на тялото на посещението изглежда сигнализират за воля за постигане на напредък, смятат анализатори. У Синбо, професор и директор в Центъра за американски изследвания към университета Фудан в Шанхай, коментира:

„Посланията на Китай бяха доста положителни.“

И уточни:

„Китай показа, че все още се надява да работи със САЩ за стабилизиране и подобряване на отношенията. Мисля, че макар Китай да не е оптимист за китайско-американските отношения, той също не е загубил надежда.“

По-рано в понеделник Блинкен подчерта значението на отворените комуникационни канали за управление на конкуренцията по време на повече от три часа разговори с Уанг, които Държавният департамент нарече „продуктивни“. Описвайки отношенията между САЩ и Китай като в ниска точка, Уанг изтъкна, че основната причина е погрешното възприемане на Китай от страна на Съединените щати.

„Трябва да приемем отговорно отношение към хората, историята и света и да обърнем низходящата спирала на отношенията между САЩ и Китай“, е каза Уанг по време на срещата с Блинкен, според изявление, публикувано от китайското външно министерство.

Пътуването на Блинкен, което беше отложено през февруари, след като предполагаем китайски шпионски балон прелетя над въздушното пространство на САЩ, се следи отблизо в световен мащаб, тъй като по-нататъшното влошаване на връзките може да има глобални последици върху финансовите пазари, търговските практики и маршрутите и веригите за доставки.

Тонът на Пекин по отношение на Тайван беше особено остър по време на посещението на Блинкен. Уанг подчерта, че Китай няма място за компромиси или отстъпки, според китайското четене.

Съединените щати отдавна се придържат към политика на стратегическа неяснота относно това дали ще отговорят военно на нападение срещу Тайван, което Пекин отказва да изключи.

Попитан миналата година президентът на САЩ Джо Байдън коментира, че Вашингтон ще защити Тайван в случай на китайска инвазия, въпреки че сътрудници по-късно казаха, че коментарите му не отразяват политическо отклонение от дългогодишната политика „един Китай“.

Официални представители на САЩ подчертаха, че Съединените щати не подкрепят независимостта на Тайван.

Американски служители омаловажават перспективата за голям пробив в преговорите, но те и анализаторите очакват посещението на Блинкен да проправи пътя за повече двустранни срещи през следващите месеци, включително възможни пътувания на министъра на финансите Джанет Йелън и министъра на търговията Джина Раймондо.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments