Китай е хванат в капан от вируса поради стратегията за „нулев COVID“, която страната сама е разработила

0
40
Локдаун
Локдаун. Снимка: Pixabay

Измина малко повече от седмица, откакто китайският лидер Си Дзинпин започна своя трети мандат на власт, нарушаващ нормите, със звънко одобрение на неговата безмилостна политика за “нулев COVID”, предава “CNN”.

Но ангажиментът да се придържат хората към него вече подклажда сцени на хаос и мизерия в цялата страна. В северозападния град Сининг жителите прекараха миналата седмица в отчаяни молби за храна, докато страдаха от последните строги блокировки в страната; на запад, в Лхаса, регионалната столица на Тибет, гневни тълпи протестират по улиците след повече от 70 дни заповеди хората да си останат у дома.

В централната провинция Хенан работниците мигранти масово напуснаха заключена фабрика на Foxconn, вървейки километри, за да избягат от епидемия в най-големия завод за сглобяване на iPhone в Китай. А в източния финансов център на Шанхай нещата са мрачни дори в Дисниленд – паркът внезапно затвори вратите си в понеделник, за да спази мерките за превенция на COVID, хващайки посетителите вътре за задължително тестване.

В много други части на страната блокиранията, задължителните карантини, непрестанните укази за масово тестване и ограниченията за пътуване продължават да осакатяват бизнеса и ежедневието, дори когато останалият свят се отдалечава от пандемията.

Подновена ревност

Вместо да облекчат COVID ограниченията – както някои се надяваха в навечерието на петгодишната смяна на ръководството на Комунистическата партия, китайските власти ги засилиха след широкото одобрение на стратегията от Си. Яншонг Хуанг, старши сътрудник по глобалното здравеопазване в Съвета за международни отношения в Ню Йорк, коментира:

„20-ият конгрес на партията не предостави график за отдалечаване от стратегията за нулевия COVID. Вместо това той подчерта колко е важно да се придържаме към съществуващия подход.“

Конгресът утвърди Си като ненадминат върховен лидер и го наблюдаваше как подрежда висшите редици на Комунистическата партия с верни съюзници – включително тези, които лоялно са изпълнявали неговата политика срещу COVID. Хуанг е на мнение:

„Новата политическа екология също предостави повече стимули за местните власти да налагат по-драконовски мерки за контрол на COVID

Подновената ревност към политиката може да се види най-ясно в по-малките градове. Докато мегаполиси като Пекин и Шанхай могат да се възползват от опита си от големи взривове, за да приложат по-целенасочени мерки за блокиране, по-малките градове без подобно ноу-хау са склонни да преследват цели за нулев COVID по по-агресивен и екстензивен начин, смята Хуанг.

Просто не работи

Повтарящият се цикъл на блокиране, карантини и масови тестове оказва тежко влияние върху икономиката и обществото. Общественото търпение се изчерпва и разочарованието се натрупва. В понеделник в град Баодин, провинция Хъбей, баща с нож премина през контролно-пропускателен пункт за COVID в отчаян опит да купи мляко на прах за сина си. Видеозаписи от сцената и последвалия му арест предизвикаха широк отзвук онлайн. На следващия ден местната полиция се опита да успокои недоволството, като обясни, че мъжът е бил глобен само със 100 юана (13,75 долара) и че „проблемът с млякото на прах“ за детето му е бил „разрешен правилно“.

Във вторник смъртта на 3-годишно дете в Ланджоу, провинция Гансу, предизвика нов протест, след като семейството на детето разказа, че мерките за блокиране са забавили спешните служби. По-късно полицията излезе с изявление, в което се казва, че детето е спряло да диша до момента, в който служителите са пристигнали, но не отговори на обвиненията на семейството, че линейката е била забавена. „CNN се обърна към властите в Ланджоу за коментар.

В друг пример за това колко чувствителен е станал въпросът, китайските акции се повишиха в сряда след непотвърдени слухове в социалните медии, че Китай сформира комитет, който да подготви излизане от политиката за нулев COVID. Тези слухове обаче бяха опровергани, когато външното министерство заяви, че „не знае“ за такъв план.

Междувременно експертите поясниха, че не виждат признаци китайското правителство да предприеме стъпки, които да предполагат, че преосмисля своя подход.

Китайските здравни служители твърдят, че промяната на подхода сега би рискувала огромен скок на инфекциите и смъртните случаи, които биха могли да надвият крехката здравна система на страната.

Досега Пекин отказва да одобри за употреба иРНК ваксините, разработени в западните страни, за които е доказано, че са по-мощни от тези, произведени и използвани в Китай. Експертите казват, че Китай също няма план за спешна реакция, за да се справи с нарастващите инфекции. Но Джин Донгян, вирусолог от университета в Хонконг, изтъква, че подобни катастрофални сценарии могат да бъдат избегнати с подходяща подготовка.

Вместо да харчат огромни количества време и ресурси за тестване, проследяване на контакти, карантиниране и налагане на блокиране, властите трябва да въведат по-ефективни ваксини и антивирусни терапии и да увеличат процента на ваксиниране сред възрастните хора, смята Джин. С повишен имунитет, безсимптомните или леките случаи могат да бъдат оставени да се възстановят у дома – освобождавайки място в болниците за лечение на по-тежки случаи, твърди той и е категоричен:

„Използването на мерки за блокиране и ограничаване за справяне с инфекциозна болест с толкова нисък процент на смъртност и висока степен на предаване вече не е подходящо. Целият свят изостави този подход – никой не може да понесе цената, просто не работи.“

Страх от вируса

Друго препятствие пред преминаването от стратегията за „нулев COVID е широко разпространеният страх от вируса сред широки групи от обществеността, насаждан от китайското правителство, за да оправдае своите сурови мерки за контрол, казват експерти. Джин заяви:

„Властите до момента представят COVID, преувеличавайки неговата тежест и смъртността като следствие от него и силно подчертават за дълго протичащите симптоми на COVID. Много обикновени хора все още се страхуват много от вируса, като оздравелите пациенти с COVID страдат от тежка дискриминация и стигматизация.“

„Отчасти подобни страхове накараха хиляди работници мигранти да избягат в паника от фабриката на Foxconn в Джънджоу“, разясни той.

Видеоклипове на хора, ходещи пеша, влачещи багажа си по пътища и полета, станаха много популярни в китайските социални медии през уикенда. Джънджоу, град с население от 12 милиона, наложи мащабни мерки за блокиране миналия месец, след като идентифицира десетки случаи на COVID-19.

Съоръжението на Foxconn се надпреварва да контролира огнището от средата на октомври, въпреки че компанията не е разкрила броя на инфекциите сред своите работници. В сряда икономичната зона на летище Джънджоу, където се намира заводът на Foxconn, обяви нови мерки за блокиране.

Тъй като изселването на Foxconn постави огнището в Джънджоу в светлината на прожекторите, здравните власти на града се опитаха да разсеят обществените страхове. В понеделник общинската здравна комисия в Джънджоу публикува статия в WeChat със заглавие:

COVID не е толкова ужасен, предотвратим и лечим е.“

Хуанг, експертът в Съвета по външни отношения, каза, че погрешните схващания за вируса ще усложнят нещата, ако Китай в някакъв момент реши да се отдалечи от стратегията за нулев COVID“. Той коментира следното:

„Дори ако в бъдеще Китай иска да промени разказа и да омаловажава сериозността на болестта, някои хора може да не приемат новия разказ.“

С наближаването на зимата експертите предупреждават, че Китай може да бъде ударен от нова вълна от инфекции – и нов цикъл на драконовски блокирания.

Китай съобщи за 2755 местни инфекции за вторник, най-високият дневен брой от август. Джин е на мнение:

„Съдейки по ситуацията в Китай, рано или късно ще има голяма епидемия. Китай положи огромни усилия и плати висока цена, за да предотврати това да се случи, но в крайна сметка няма да може да спре разпространението на такава силно заразна болест.“