Какво се случва с молбите на Тръмп за свалянето на Макконъл?

0
12
Доналд Тръмп
Доналд Тръмп. Снимка: Pixabay

Доналд Тръмп е изправен пред слаба подкрепа сред републиканците заради призивите си за сваляне на лидера на малцинството в Сената Мич Макконъл, а негови помощници и съюзници казват, че това принуждава бившия президент да се изправи срещу нови ограничения върху влиянието си върху партията, пише „CNN“.

През 11-те месеца, изминали откакто Тръмп за първи път призова републиканецът от Кентъки да бъде свален от власт – което предполага малко след края на втория му процес за импийчмънт в Сената, че е време неусмихнатият политически хакер да бъде отстранен от длъжност – авторитетът на Макконъл сред републиканците в Сената нито е отслабнал, нито се е сблъсквал с натиска от яростни атаки от страна на надеждите на Републиканската партия, за които Тръмп копнее.

Повечето кандидати, хванали линията на подкрепа за Тръмп, отказаха да обявят война на Макконъл, който си остава мощен набирател на средства и влиятелна партийна фигура сам по себе си, докато тези, които все още търсят подкрепата на бившия президент, също се спряха да се противопоставят на мощния сенатор от Кентъки. Неефективният опит на Тръмп досега да се противопостави на висшия републиканец в Сената го принуди да смекчи критериите си, тъй като той се стреми да бъде крал на тазгодишните междинни избори, според множество хора, близки до бившия президент, които говориха пред „CNN“ при условие анонимност.

Някои от неговите помощници го предупредиха, че изискването на недвусмислено противопоставяне на Макконъл, за да осигури или поддържа подкрепата му, е несъвместимо с по-широките му цели – предупреждение, което самият Тръмп изглежда обмисля. Бившият президент не е отменил одобренията си на кандидати, които не са се противопоставили на Макконъл и преди това са спечелили подкрепата на Тръмп, а той от своя страна продължава да обмисля насаме одобрението на други кандидати, които открито са мислили за преизбирането на Макконъл, ако влязат в Сената, според човек, запознат с мисленето на Тръмп. Един от неговите съветници каза:

„Тъй като работи за Тръмп известно време, това ще бъде лакмус за него. Но в края на деня, независимо дали даден кандидат казва, че няма да гласува за Макконъл като лидер, или като цяло е критичен към сегашното партийно ръководство, вероятно ще се счита за едно и също.“

Промененото условие идва, тъй като много кандидати от републиканците в Сената, които се успокоиха с Тръмп в преследване на неговото одобрение, или напълно заобиколиха въпросите за Макконъл, или отказаха да изключат да подкрепят преизбирането му за лидер, ако успеят да преминат през своите първични избори и общия вот. На първичните избори в Сената в Алабама, където Тръмп подкрепи ултраконсервативния конгресмен Мо Брукс, помощник на кампанията на Брукс каза, че позицията на кандидата не се е променила, откакто той каза на Politico в началото на декември, че ще подкрепи Макконъл за още един двугодишен лидерски мандат, „ако той остане най-силно консервативния“.

В Северна Каролина предпочитаният кандидат на Тръмп, депутат Тед Бъд, отказа да отговори на въпроси относно лидерските способности на Макконъл. Говорителят на кампанията на Бъд Джонатан Фелтс посочи изявлението, което направи миналия месец, според което умело избягва всякакви критики към Макконъл, като каза, че „единствената мисъл на конгресмена относно бъдещите избори за лидерство е, че искаме да направим нашата част, за да гарантираме, че републиканският лидер е лидерът на мнозинството. Фелтс подчерта:

„Бяхме доста последователни през първия ден на този фронт.

В няколко други първични избори републиканските кандидати също пренебрегнаха молбите на Тръмп за свалянето на Макконъл. Обхванати от желанието си да спечелят подкрепата на бившия президент, без да застрашават потенциалната помощ от свързания с Макконъл Сенатски лидерски фонд по-късно, те ограничиха критиката си до завоалирани бодли към „институцията“ или отказаха дори да отговарят на въпроси за Макконъл. На първичните избори в Сената в Охайо, например, където четирима кандидати се борят за подкрепата на Тръмп, никой не е казал направо, че ще откаже да преизбере Макконъл на лидерския му пост, ако бъде избран. Кандидатите Джош Мандел и Джейн Тимкен левитираха около подобни въпроси, докато Джей Ди Ванс описа републиканеца от Кентъки като „малко без връзка с реалността, но също така спря да каже, че ще му се противопостави за лидерство.

„Виж, човече, аз бях единственият човек в надпреварата в Сената в Охайо, който всъщност е бил готов да критикува лидерството… но мисля, че имаме проблем с основата, колкото имаме и отгоре надолу“, каза Ванс на бившия съветник на Тръмп Стив Банън по време на изява в неговия подкаст миналия четвъртък. Съветникът на Тръмп, който поиска анонимност поради страх от възмездие, каза, че първичните избори в Охайо „доказват, че Макконъл е непроницаем“, добавяйки, че е загуба на време за Тръмп да насочва целия си гняв към Макконъл, който споделя целта си да спечели обратно Сената“. Той допълни:с

„Имате четирима кандидати, които привидно биха направили всичко за одобрението на Тръмп и въпреки това нито един от тях не желае да се изправи и да каже: „Време е Макконъл да си ходи.“ Това говори много за оцеляването на Макконъл и също така показва, че има ограничения за влиянието на президента Тръмп.

Досега само двама високопоставени кандидати от републиканците в Сената застанаха на страната на Тръмп в битката му срещу сенатора: бившият губернатор на Мисури Ерик Грайтенс, който обвини Макконъл, че „работи срещу президента Тръмп и движението MAGA“, и американският Сенат на Аляска надеждата Кели Чибака, която категорично отхвърли подкрепата на Макконъл като лидер в изявление миналия месец. CNN се свърза с дузина други кандидати от републиканската партия в Сената, които се кандидатират като про-Тръмп кандидати, за да видят къде са на Макконъл и получиха отговор само от трима, всички от които отказаха да коментират.

Грейтенс, който се надява, че републиканските първични гласоподаватели ще премахнат обвиненията за сексуално посегателство и неправомерно финансиране на кампанията, довели до оставката му като губернатор през 2018 г., каза, че ще бъде трудно за Макконъл да се изкупи в неговите очи, освен ако не подкрепи „пълни съдебни одити“ на изборите през 2020 г. в някои щати на бойното поле, където Тръмп погрешно твърдеше, че е имало широко разпространена измама. В интервю за CNN той каза в подкрепа на Макконъл:

„Това е много труден призив, който американските сенатори ще отправят.

Изявление на кампанията на кандидата за Сенат на САЩ в Аризона Блейк Мастърс подчерта колко трудна е станала ситуацията за кандидатите на републиканците, които искат да спечелят одобрението на Тръмп, без да предизвикват гнева на Макконъл.  В изявлението се казва:

„Блейк ще гласува само за лидерство, което е сериозно да предприеме нападение и действително да създаде дневен ред на „Америка Първа“. Той ще се срещне с всеки, който се кандидатира за лидер, включително Мич Макконъл, и ще гласува за този, който е най-сериозен не просто да спре левицата в дневния ред, но и да работи за напредъка на нашия собствен.

Най-малко един кандидат за Сената, който беше вербуван и подкрепен от Тръмп, също получи подкрепата на Макконъл и не се очаква да се обърне срещу лидера на малцинството в Сената, според човек, близък до кампанията му. Хершел Уокър от Джорджия, който се бори срещу сенатор от Демократическата партия Рафаел Уорнок, беше одобрен от Тръмп миналия септември, след като бившият президент го призова да участва в надпреварата и се счита за разумно изключение от лакмусовата му проба на Макконъл, според думи на човек, близък до Тръмп. Макконъл подкрепи Уокър в края на октомври, описвайки го като „единственият, който може да обедини партията, да победи сенатор Уорнок и да ни помогне да си върнем Сената“.

Той не е като Пелоси

Някои от съюзниците на Тръмп казаха, че призивите му за отстраняването на Макконъл произтичат от лична вендета срещу републиканския лидер и следователно се съмняват, че той религиозно ще наложи лакмусов тест срещу кандидатите на Републиканската партия, които отказват да се противопоставят на Макконъл, но иначе напълно приемат бившия президент и неговия дневен ред. Те смятат това за облекчение, отбелязвайки, че не всички гласоподаватели на Републиканската партия споделят разочарованието на Тръмп от лидера на малцинството и повечето кандидати на републиканците, които успяват да излязат отвъд първичните избори, ще се нуждаят от институционална подкрепа, като тази на фонда за лидерство на Макконъл в Сената, за да победят своите демократични опоненти. Бивш служител на кампанията на Тръмп обясни:

„В партията все още има много хора, които уважават Макконъл. Макконъл не е мястото, където Тръмп смята, че е сред базата на Републиканската партия. Партията като цяло не го мрази. Той не е като председателят на Демократическата камара Нанси Пелоси.“

Друг човек, близък до 45-ия президент, предположи, че там, където Тръмп вижда „счупена стара врана, други републиканци виждат посветен държавен служител, който помогна да постави трима консерватори във Върховния съд и получи огромно намаляване на данъците чрез Конгреса“ (Тръмп нарече Макконъл „стара врана“ в множество изявления, осъждащи лидера на малцинството). Грайтенс добави:

Мич Макконъл свърши страхотна работа, привличайки съдиите на президента Тръмп в съдебната власт. Това беше голямо постижение на администрацията на Тръмп и Макконъл свърши добра работа, като му помогна. Мисля обаче, когато погледнете целия му рекорд, той е катастрофа за движението „Америка първо“.

Бившият служител на кампанията на Тръмп каза, че основната разлика между Тръмп и Макконъл е, че републиканецът от Кентъки е „достатъчно осъзнат, за да признае, че някои кандидати ще трябва да го превърнат в мишена, за да укрепят базата, и той няма да я вземе лично. И добави:

„Макконъл разбира политиката по-добре от повечето и знае, че хората ще го последват малко, защото атакуването на постоянната политическа класа във Вашингтон е добра политика в определени части на страната.

Няма съмнение, че кандидатите, които се борят за одобрението на Тръмп на конкурентните първични избори, биха увеличат шансовете си да го осигурят, ако декларират своята опозиция срещу Макконъл веднъж завинаги, но също така няма съмнение, че това може да им струва критична донорска подкрепа и финансовата подкрепа на групи като Сенатския лидерски фонд и Националния комитет за сенаторска кампания след първичното обучение. Фондът за лидерство на Сената и друга група, свързана с Макконъл, известна като American Crossroads, похарчиха общо 462 милиона долара през цикъла 2020 г. и се очаква да направят значителни инвестиции и в този средносрочен цикъл. Един съветник на високопоставен кандидат за Сената на Републиканската партия каза пред CNN, че той и други оперативни служители на кампанията, които познава, се страхуват да не загубят подкрепата на политическата машина на Макконъл и вярват, че техните кандидати могат да спечелят първичните избори, без да преследват лидера на малцинството. Помощникът на кампанията каза още:

„Мич Макконъл е играч в републиканската политика от десетилетия. Той има контакти, връзки с донори и съюзи, които просто не могат да се съперничат и трябва да се запитаме дали наистина си струва да ядосваме такъв човек, когато има други неща, които можем да направим и го правим, за да докажем, че ще усъвършенстваме програма за Америка на първо място със или без помощта на Макконъл.“

Ескалираща вражда

Това, което започна като изолирана конфронтация миналата година, след като Макконъл обвини Тръмп за смъртоносния бунт в Капитолия на САЩ на 6 януари, оттогава се превърна в постоянна серия от враждебни атаки от бившия президент срещу висшия републиканец в Сената. Тръмп разпали Макконъл заради подкрепата му за двупартийния законопроект за инфраструктура на президента Джо Байдън на стойност 1,2 трилиона долара, който Сенатът прие през август, а Байдън подписа закон в средата на ноември. Бившият президент многократно критикува Макконъл за подкрепата на масивните инфраструктурни инвестиции, които убягваха на Тръмп по време на управлението му, предполагайки, че лидерът на малцинството и другите републиканци, които застанаха зад законодателството, „трябва да се срамуват от себе си“. А Тръмп разкритикува Макконъл за сключването на споразумение с демократите в Сената за прекратяване на декемврийското противопоставяне относно увеличаването на лимита на дълга на федералното правителство. В свое изявление миналия месец Тръмп каза:

„Той има всички карти, за да спечели, но не и „смелостта“ да ги изиграе. Вместо това той раздава страната ни, точно както направи с двете места в Сената в Джорджия и самото президентство.“

Атаките на Тръмп срещу Макконъл ескалираха миналата есен, когато той започна да обсъжда начини за детрониране на лидера на Републиканската партия с други републикански сенатори и някои от неговите най-добри съюзници, според човек, участващ в усилията, което беше съобщено за първи път от The Wall Street Journal през септември. Но Тръмп се бореше да намери голяма подкрепа за преместването в горната камара, каза този човек. Въпреки това, Тръмп изрази следното мнение:

„Как този човек може да остане като лидер е извън разбирането – това идва не само от мен, но и от почти всички в Републиканската партия.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments