Как се справя Индия с хаоса поради COVID-19?

0
69
Хора в Индия.
Индийци. Снимка: Пиксабей

В понеделник високопоставен служител от федералното правителство на Индия заяви пред журналисти, че няма недостиг на кислород в Делхи или където и да е другаде в страната, съобщава “BBC”. По време на интервюто, няколко малки болници – само на няколко километра от него – изпращаха отчаяни съобщения, че им липсва кислород, излагайки на риск живота на пациентите.

Главният лекар на едно от тях – специализирано педиатрично заведение – каза пред „BBC“, че “сърцата ни слязоха в петите”, поради риска от смърт на деца. Те са получили доставки точно навреме, след като местен политик се е намесил. И все пак федералното правителство многократно настояваше, че не е имало недостиг. Пиюш Гоял, висш служител от вътрешното министерство на Индия, заяви:

“Изправени сме пред проблеми само при транспортирането му.”

Той също така посъветва болниците “да осигурят разумно използване на кислород според указанията”. Няколко лекари, разговаряли с „BBC“ казват, че дават кислород само на пациенти, които се нуждаят от него, но няма достатъчно. Експертите са на мнение, че недостигът на кислород е само един от проблемите, които показват, че федералното и щатското правителства не са били подготвени за случващото се, тъй като не са успели да направят достатъчно, за да спрат или да сведат до минимум щетите от втората вълна. Всъщност многократно са издавани предупреждения, включително:

  • През ноември постоянна парламентарна комисия по здравеопазването заяви, че има недостатъчно снабдяване с кислород и „крайно неадекватни“ държавни болнични легла
  • През февруари няколко експерти заявиха пред „BBC“, че се опасяват от предстоящото “COVID цунами”
  • В началото на март експертна група от учени, създадена от правителството, предупреди служителите за разпространяващ се по-заразен вариант на коронавирус в страната – само за да се вземат значителни мерки за ограничаване, каза един учен от групата пред „BBC“. Правителството не е коментирало твърденията

Въпреки това на 8 март министърът на здравеопазването на страната обяви, че Индия е в “крайната игра на пандемията”.

И така, къде стана такова объркване?

Основите

През януари и февруари националният брой ежедневни случаи е паднал под 20 000 от пиковете от около 90 000 през септември миналата година. Премиерът Нарендра Моди обяви COVID за нещо нормално и всички места за публично събиране бяха отворени. Много скоро хората вече не се придържаха към протоколите за безопасност от заразата, отчасти благодарение на обърканите съобщения отгоре.

Моди се обърна към големите тълпи по време на предизборните си кампании в 5 региона и молеше хората да носят маски и да следват препоръките за социалното дистанциране. Редица негови министри последваха този пример, без да носят маски. На Kumbh Mela, индуски фестивал, който привлича милиони, също му беше позволено да продължи.

“Имаше пълно разминаване между това, което те практикуваха и това, което проповядваха”, казва експертът по публична политика и здравни системи д-р Чандракант Лахария.

Изтъкнатият вирусолог д-р Шахид Джамил казва, че „правителството просто не е видяло идващата втора вълна и е започнало да празнува твърде рано“.

Но в историята има още нещо: опустошението разкрива и недофинансирането и пренебрегването на обществената здравна система в Индия. Сърцераздирателните сцени, наблюдавани извън болниците – хората умират, без да бъдат лекувани – показват мрачната реалност на здравната инфраструктура в Индия.

Както казва един експерт, “индийската инфраструктура за обществено здраве винаги е била разбита, богатите и средната класа тепърва ще разберат това”. Тези, които биха могли да си го позволят, винаги са разчитали на частни болници за лечение, докато бедните се борят да получат час за доктора.

Последните схеми, като здравно осигуряване и субсидирани лекарства за бедните, не помагат, тъй като от десетилетия е направено много малко за увеличаване на броя на медицинския персонал или болниците.

Индийските разходи за здравеопазване, включващи и частни, и публични, са около 3,6% от БВП през последните шест години, най-ниският процент в петте държави от Брикс: Бразилия е похарчила най-много (9,2%), последвана от Южна Африка с 8,1%, Русия 5,3% и Китай с 5% през 2018 г.

Развитите държави харчат далеч по-висок дял от своя БВП за здраве. През 2018 г. например разходите в САЩ са били 16,9%, а в Германия 11,2%. Дори по-малките държави като Шри Ланка (3,76%) и Тайланд (3,79%) харчат повече от Индия.

А Индия разполага с по-малко от 10 лекари на 10 000 души, като в някои щати цифрата е по-малка от пет.

Подготовка

Миналата година няколко „упълномощени комитета“ разглеждаха подготовката, необходима за справяне със следващата коронавирусна вълна, така че експертите са объркани от недостига на кислород, легла и лекарства. Махеш Загаде, бивш здравен служител секретар на държавата Махаращра, каза пред „BBC“:

“Когато първата вълна намаляваше, тогава трябваше да се подготвят за втора вълна и да приемат най-лошото. Трябваше да направят опис на кислорода и лекарството ремдезивир и чак след това да увеличат производствения си капацитет.”

Длъжностни лица казват, че Индия произвежда достатъчно кислород, за да отговори на скока в търсенето, но транспортът е проблем. Експертите твърдят, че това е трябвало да бъде поправено много по-рано.  Сега правителството управлява специални влакове, превозващи кислород от един щат в друг и спиращи употребата на кислород в промишлеността – но едва след като много пациенти починаха поради липса на кислород. Д-р Лахария посочва:

“Резултатът беше, че отчаяните членове на семейството харчат хиляди рупии, за да осигурят кислороден цилиндър на черния пазар и след това стоят часове на опашка, за да го напълнят.”

Междувременно тези, които могат да си го позволят, също плащат солидни суми за набавяне на лекарства като ремдезивир и тоцилизумабИзпълнителният директор на фармацевтична компания, която произвежда ремдезивир, заяви, че „търсенето е пресъхнало“ през януари и февруари. Той обяви:

“Ако правителството беше поръчало, щяхме да складираме и нямаше да има недостиг. Увеличихме производството, но търсенето нарасна значително.”

За разлика от това, южният щат Керала се беше подготвил за вълната предварително. Д-р Фатхахудин, който е част от работната група за COVID в държавата, казва, че не е имало недостиг на кислород в щата, тъй като през октомври миналата година са били предприети необходимите стъпки.

“Ние също доставихме достатъчно запаси от ремдезивир и тоцилизумаб, както и други лекарства доста предварително. Имаме и план за увеличаване, за да се справим с всяко експоненциално нарастване на броя през следващите седмици.”

Загаде казва, че други държави също е трябвало да предприемат подобни стъпки, „за да избегнат страданието“. Бившият здравен секретар на Махаращра заяви:

“Проучването означава, че някой друг вече го е направил и сега може да го направим ние, но това означава, че ще отнеме време.”

Времето обаче изтича, тъй като втората вълна сега се разпространява в селата, където здравните системи не са оборудвани за справяне с вълната.

Предотвратяване

Последователността на генома на вируса е важна стъпка при идентифицирането на нови варианти, които могат да бъдат по-инфекциозни и смъртоносни. Индийският геномен консорциум SARS-CoV-2 (INSACOG) беше създаден миналата година и събра 10 лаборатории в страната. Но според съобщенията групата първоначално се бори да получи финансиране. Вирусологът д-р Джамел казва, че Индия е започнала да разглежда сериозно мутациите доста късно, като усилията за последователност са „правилно стартирани“ едва в средата на февруари 2021 г. В момента Индия прави секвениране на малко над 1% от всички проби.

“За сравнение, Обединеното кралство осъществява последователност при 5-6% в пика на пандемията. Но не можете да изградите такъв капацитет за една нощ.”

Основната надежда на Индия обаче винаги е била ваксинацията. Една жена, чието семейство управлява голяма частна болница в Делхи, каза пред „BBC“:

“Всеки специалист по обществено здраве ще ви каже, че няма практичен начин да укрепите и без това счупената система на общественото здравеопазване за броени месеци.”

„Най-добрата и най-ефективна алтернатива в битката с COVID беше да се ваксинира населението възможно най-бързо, така че мнозинството да не се нуждае от болнична помощ и следователно да не се претоварва здравната система.“

Индия първоначално искаше 300 милиона души да бъдат ваксинирани до юли, „но изглежда правителството не е направило достатъчно планиране, за да осигури доставки на ваксини, за да стартира програмата“, казва д-р Лахария и допълва:

„На всичкото отгоре тя стартира ваксинацията за всички възрастни, без да осигури доставки на ваксини.“

Досега само около 26 милиона души са били напълно ваксинирани от население от 1,4 милиарда, а около 124 милиона са получили единична доза. Индия има още милиони дози по поръчка, но все още е далеч от бройката, от която всъщност се нуждае.

Федералното правителство се нуждае от 615 милиона дози, за да ваксинира всички на възраст над 45 години – около 440 милиона души. На възраст между 18 и 44 години има 622 милиона души и за ваксинирането им са необходими 1,2 милиарда дози. Правителството също отмени износа, отказвайки се от международни ангажименти.

Правителството е назначило други фирми като Biological E и държавния институт Haffkine да произвеждат ваксини. Той също така е предоставил кредитна подкрепа в размер на 609 млн. долара на Института за серум в Индия, който произвежда уплътнение Oxford-AstraZeneca, което се произвежда в Индия като Covishield, за да увеличи производството.

Но това финансиране е трябвало да дойде по-рано, казва д-р Лахария, спасявайки ценни животи. Той смята още:

“Ще отнеме месеци, преди да имаме достатъчно ваксини, за да ускорим програмата. Междувременно милиони ще продължат да бъдат изложени на риск от заразяване с COVID.”

Експертите казват, че е иронично, че Индия е известна като световната аптека, а сега е изправена пред недостиг на ваксини и лекарства. Всичко това, казва д-р Лахария, трябва да послужи като сигнал за събуждане както за федералното, така и за щатското правителство, което трябва да инвестира драстично повече средства в сектора на здравеопазването, защото „това определено не е последната пандемия, срещу която ще трябва да се борим“.

“Бъдещата пандемия може да дойде по-рано, отколкото всеки модел може да предскаже”, казва той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments