Как група голи френски пощальони могат да ви спечелят Нобелова награда

0
248
Снимка: James Barr/Unsplash
Снимка: James Barr/Unsplash

Идва време в живота на учения, когато най-сигурният път към световната слава включва множество голи френски пощальони с термометри, залепени за тестисите им.

Поне така е с Роджър Миусет от Университета в Тулуза, а неговото невероятно изследване му спечели една от най-желаните награди в академичните среди: Ig Нобелова (Ig Nobel) награда.

За разлика от по-известните – и доста по-престижни – Нобелови награди, които ще бъдат обявени следващия месец, Ig Nobel почитат изследвания, които „първо карат хората да се смеят, а след това ги карат да мислят“.

Наградите бяха връчени за 29-и път в четвъртък на годишната церемония в Харвардския университет в САЩ, съобщиха световните агенции.

Тази година церемонията включваше награда за химия за японски учени, които изчислиха колко слюнка произвежда типично петгодишно дете за един ден (половин литър); награда за инженерство за машина за смяна на пелени на ирански изобретател; и награда за икономика за холандски изследователи, които откриха, че банкнотите могат да разпространяват инфекциозни микроби.

Италиански учени спечелиха наградата за медицина за идеята, че пиците предлагат защита срещу смъртта – учените така и не са успели да намерят доказателство за това.

Миусет и неговият сътрудник Бурас Бенгудифа наемат френски пощальони, за да разрешат мистерия, на която никой не е обръщал особено много внимание до момента: дали тестисите на мъжа са с еднаква температура. Според внимателно събраните данни левият тестис е с по-висока температура, но само когато мъжът е облечен.

Международен екип от учени спечели наградата за мир с изследването кои части на тялото са най-приятни за почесване. Глезените се класират най-високо, откриха изследователите, а след това гърба и предмишницата.

Наградата за биология бе за китайски екип, който установи, че мъртвите магнетизирани хлебарки се държат по различен начин от живите магнетизирани хлебарки, когато се изучават с квантов сензор.

Наградите се раздават от носители на истински Нобелови отличия. Всеки от победителите получава и парична награда: вече излязла от обръщение банкнота от 10 трилиона долара от Зимбабве.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments