Как действа схемата: Фишинг измами чрез банки и институции в Благоевград

0
332
Интернет измами
Снимка: Pixabay

Фишинг измамите в Благоевград стават все по-често срещано явление, информират от „БНТ“. Те се осъществяват най-вече чрез социалните мрежи или чрез съобщения, които хората получават на електронните си пощи от разни държавни институции и банки с молба да попълнят формуляри с личните си данни.

Имейли от този характер са достигнали и до София Гълъбова. В тях тя е била предупредена, че има нерегламентирано влизане в сметката й и трябва да смени своето потребителско име и парола за идентификация, изпращайки новите обратно по електронен път.

Понеже писмото е било свързано с онлайн банкиране, жената е влязла да провери какво се случва. След като е установила, че няма никакви проблеми, се е досетила, че целите на имейла са други. От финансовата институция, на която София веднага е позвънила, са потвърдили съмненията й, че това е опит да бъде излъгана.

Широко разпространени са и фишинг атаките през социалните мрежи. Анатоли Костов получил съобщение, че е наследил голяма сума пари, чийто титуляр е починал в пътен инцидент. Ставало въпрос за около 12 500 000 долара, които са по сметка във Филипинската национална банка. Въпреки че измамниците не са поискали личните данни на мъжа, банковите карти могат да бъдат източени и разполагайки единствено с IBAN.

Макар хакерите, стоящи зад фишинг заблудите, да ползват различни похвати, целта им е една – да заграбят парите на нищо неподозиращите граждани. В повечето случаи в капана попадат по-доверчиви хора. Факт е обаче, че никой не е застрахован.

Имайте едно наум и не предоставяйте просто така лична информация, сменяйте периодично и паролите си, предупреждава гл. ас. д-р Силвия Петрова, преподавател в Югозападния университет „Неофит Рилски“.

Като защита срещу лъжците специалистът препоръчва и честото обновяване на софтуера и антивирусната програма на устройствата, които ползвате.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments