Изгнанието на Пригожин слага край на бунта, но остават въпроси относно властта на Путин

0
79
Президент Владимир Путин
Президент Владимир Путин. Снимка: Посольство России в Болгарии, Facebook

Най-голямото предизвикателство пред руския президент Владимир Путин за повече от две десетилетия на власт изчезна, след като лидерът на армията „Вагнер“ Евгений Пригожин, който заповяда на войските си да тръгнат към Москва, внезапно постигна сделка с Кремъл да отиде в изгнание и даде сигнал за отстъпление. Краткият бунт обаче разкри уязвимостта сред руските правителствени сили, като войници от групата „Вагнер“ под командването на Пригожин успяха да се придвижат безпрепятствено в руския град Ростов на Дон и да напреднат стотици километри към Москва. Руските военни се вдигнаха да защитават столицата на Русия, пише „Associated Press News“.

Според сделката, обявена вчера от говорителя на Кремъл Дмитрий Песков, Пригожин ще отиде в Беларус, който подкрепи руската инвазия в Украйна. Обвиненията срещу него за организиране на въоръжен бунт ще бъдат свалени. Правителството също така каза, че няма да преследва бойците на „Вагнер“, които са участвали, докато тези, които не са се присъединили, ще получат договори от Министерството на отбраната. Пригожин заповядва на войските си, много от които се бият редом с редовните руски войници в Украйна, да се върнат в полевите си лагери.

До тази сутрин нямаше съобщения за пристигането на Пригожин в Беларус. Много други въпроси остават без отговор. Пригожин, който изпрати поредица от аудио- и видеоактуализации по време на бунта си, замлъкна, откакто Кремъл обяви, че сделката е била сключена с посредничеството той да прекрати похода си и да напусне Русия.

Видео, направено от „Associated Press“ в Ростов на Дон, показва хора, които аплодират войските на „Вагнер“, докато си тръгват. Някои дори изтичаха да се ръкуват с Пригожин, който се возеше в джип. По-късно областният управител каза, че всички войски са напуснали града.

Вчера руският държавен глава се зарече да накаже онези, които стоят зад въоръженото въстание. В телевизионна реч към нацията той нарече бунта „предателство“.

Позволявайки на Пригожин и неговите сили да си тръгнат, Песков го определя като „висшата цел“ на Путин „да избегне кръвопролития и вътрешна конфронтация с непредсказуеми резултати“.

Рискът за Путин е дали ще бъде възприет като слаб, казаха анализатори.

„Путин беше омаловажаван завинаги от тази афера“, коментира бившият посланик на САЩ в Украйна Джон Хербст по „CNN“.

Предполагаше се, че вчера частната армия на Пригожин е поела контрола над военния щаб в Ростов на Дон – град, разположен на над 1000 километра южно от Москва, който ръководи руските операции в Украйна, посочиха от британското Министерство на отбраната.

Москва се подготви за пристигането на силите на „Вагнер“, като издигна контролно-пропускателни пунктове с бронирани превозни средства и войски в южния край на града. Около 3000 чеченски войници бяха изтеглени от боевете в Украйна и откарани там рано в събота, съобщи държавната телевизия в Чечня. Руски войски, въоръжени с картечници, поставиха контролно-пропускателни пунктове в южните покрайнини на Москва. Екипи разкопаха участъци от магистрали, за да забавят марша.

Войските на „Вагнер“ са напреднали на едва 200 километра от Москва, според Пригожин. Но след сключването на сделката той обяви, че е решил да се оттегли, за да избегне „проливането на руска кръв“.

Базираният в САЩ мозъчен тръст твърди, че бунтът на Пригожин „разкрива сериозни слабости“ в Кремъл и Министерството на отбраната. От Института за изучаване на войната казаха, че Кремъл се бори да даде последователен отговор на бунта и че една от причините вероятно е въздействието на тежките руски загуби в Украйна.

Днес все още са в сила някои ограничения по главната магистрала между Москва и Ростов на Дон, въпреки че на други места рестрикциите за движение постепенно са били премахнати.

Пригожин поиска отстраняването от власт на министъра на отбраната Сергей Шойгу, когото отдавна критикува с остри изрази за поведението му в 16-месечната война в Украйна. Ако Путин се съгласи с отстраняването, това може да бъде политически вредно за президента, след като той определи Пригожин като предател, забил му нож в гърба.

САЩ са имали разузнавателна информация, че Пригожин е натрупвал сили близо до границата с Русия от известно време. Това противоречи на твърдението му, че бунтът е отговор на нападение срещу неговите лагери в Украйна в петък от руска армия. При обявяването на бунта лидерът на „Вагнер“ обвини руските сили, че са атакували лагерите им в Украйна с ракети, бойни хеликоптери и артилерия. Той твърди, че генерал Валери Герасимов, началник на Генералния щаб, е наредил атаките след среща с Шойгу, на която са решили да унищожат военния изпълнител. Министерството на отбраната отрече да е атакувало лагерите.

Кметът на Москва Сергей Собянин обяви понеделник за неработен ден за повечето жители като част от засилените мерки за сигурност.

Украинците се надяваха руските вътрешни борби да създадат възможности за тяхната армия да си върне територия, завзета от руските сили. Снощи украинският президент Володимир Зеленски каза, че походът е разкрил слабостта на Кремъл и е „показал на всички руски бандити, наемници, олигарси“, че е лесно да се превземат руски градове „и, вероятно, арсенали“.

Предложението на Кремъл за амнистия на Пригожин беше договорено от президента на Беларус Александър Лукашенко, което можеше да повиши авторитета му в отношенията му с Путин. Институтът за изучаване на войната написа, че ролята на беларуския лидер е била „унизителна за Путин и може би е осигурила на Лукашенко други облаги“.

Войските на „Вагнер“ изиграха решаваща роля във войната в Украйна, като превзеха източния град Бахмут, район, където са се състояли най-кървавите и най-дългите битки. Но Пригожин все повече критикува военното ръководство, обвинявайки го в некомпетентност и че лишава войските му от муниции.

62-годишният Пригожин, бивш затворник, има дългогодишни връзки с Путин. Той подписа доходоносни договори за кетъринг в Кремъл, които му спечелиха прозвището „готвачът на Путин“. Пригожин и дузина други руски граждани бяха обвинени в Съединените щати за провеждане на тайна кампания в социалните медии, целяща разпалване на разногласия преди победата на Доналд Тръмп на президентските избори през 2016 г. „Вагнер“ е изпратил военни контрактори в Либия, Сирия и няколко африкански страни, както и Украйна.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments