Искра Михайлова: Комисията по енергитика одобри мораториума на „Възраждане“

0
41
Искра Михайлова
Искра Михайлова. Снимка: ПП "Възраждане"

През изминалата седмица от „Възраждане“ са внесли в парламента искане за мораториум върху всички сделки с терени на „Мини Марица-изток“ ЕАД до приемане на актуална Национална енергийна стратегия, както и до приемане на Стратегия за цялостното развитие на минно-енергийния комплекс „Марица-изток“, включваща всички действащи дружества в него. Той е бил гласуван почти единодушно на заседание на Комисията по енергетика и предстои гласуването му в Пленарна зала, посочват от пресцентъра на партията.

Причината за искането е рискът от раздаване „на парче“ на стотици декари земи на мините по време на управлението на служебното правителство на президента Румен Радев. От политическата сила припомнят, че тогава са се провели разговори за абсолютно безвъзмездното даване на терени и електропреносната инфраструктура в тях на частни фирми за период от 30 години. Водели са се и дискусии за дългогодишни договори за изкупуване на електроенергия, произвеждана от частници, независимо от динамично променящата се обстановка и с неясен обществен, но твърде ясен частен интерес. Коментирани са били и опции за рекултивация на терени от частни фирми без никакъв опит в този вид специфична и високорискова за екологията дейност. Въпросните преговори са били спрени след остра реакция на старозагорските депутати на „Възраждане“ Искра Михайлова и Даниел Проданов, синдикати и граждани на региона.

Затвореният цикъл на производство в комплекса е гаранция за десетки хиляди работни места и за независимостта на България по отношение производството на електроенергия. Държавните мини, в които се добиват въглища, захранват с ресурс държавния ТЕЦ 2, което прави производството на ток за домакинства и бизнес у нас абсолютно независимо от външни фактори, на каквито бяхме свидетели през последните години – COVID и икономическа кризи, военни конфликти и международни договорни отношения. Всяка инвестиция, преустройство или модернизация на комплекса трябва да бъде разглеждана първо като актив и възможност за държавните дружества, и в полза на цялото българско общество преди да се предприемат крачки към раздържавяване и приватизация в полза на няколко частни лица, посочват от „Възраждане“.

Мораториумът включва извършване на разпоредителни сделки с недвижимо имущество, собственост на „Мини Марица – изток“ ЕАД, както и с недвижимо имущество държавна или общинска собственост, попадащо в обхвата на границите на концесионната площ по силата на сключения на 11.08.2005 Концесионен договор между Министерски съвет на Република България и концесионера „Мини Марица-изток“ ЕАД.

Мораториумът ще важи до приемане на актуална Национална стратегия в областта на енергетиката. Тя трябва да включва актуална Стратегия за развитието на комплекса „Марица-изток“, коментират от „Възраждане“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments