Искра.бг попита икономист: Кои сектори ще допринесат за икономическото развитие на България?

0
86
Работник
Работник. Снимка: Pixabay

Икономическото развитие подобрява стандарта на живот на населението на страните с устойчив растеж от проста, ниско-доходна икономика към модерна, високо-доходна икономика. Обсегът включва процеса и политиките, с които дадена държава подобрява икономическото, политическото и социално благосъстояние на своите граждани.

По тази тема разговаряхме с икономиста Румен Гълъбинов. Той каза пред Искра.бг:

„Традиционно имаме такива сектори от икономиката, които дават голяма добавена стойност и които допринасят много за износа. Много е важно какъв износ ще реализираме до края на годината, който може да е свързан с автомобилната индустрия, авточасти, аутсорсинг на продукти и услуги към трети страни, което е много важен сектор, IT и комуникационните бизнеси.“

„Трябва да се възобнови възможността за привличане на голям международен инвеститор в електромобилните бизнеси, което отдавна искаме да направим, който да инвестира между 500 и 1 милиард евро в осъществяване на дейност по производство на електромобили, на хибриди или на съвременни автономни транспортни средства. България може да го направи, защото има традиции – прави авточасти за голяма част от автомобилите“, разясни Гълъбинов.

Икономистът се запита: „Въпросът е как би дошъл в момента такъв инвеститор на фона на тази политическа ситуация, която се създава?“

„Не е в наш интерес да изчакват много такива инвеститори, защото в държавите около нас – Румъния, там вече се позиционираха доста такива инвеститори – в автомобилната им индустрия, в електромобилността, в батериите и т.н. В други съседни държави привличат нови инвестиции, нищо че сме заедно с тях в ЕС, ние сме преки конкуренти за инвестиции. Така че България няма интерес да се бави още, а трябва да изглежда възможно най-атрактивно за международните инвеститори да инвестират тук“, подчерта Гълъбинов. Той не изключи възможности и от вътрешни местни инвестиции и инвеститори да инвестират и реинвестират в България.

„Въпросът е, че когато се наблюдава увеличаване на масата на спестявания на големи депозити и на големи парични средства, те не намират реализация в българската икономика. Много малко от тях се инвестират у нас, защото тези пари или стоят в банкови сметки, или има изтичане на част от тях, инвестирани в други съседни на нас държави, където има по-добър инвестиционен потенциал“, разясни Румен Гълъбинов.

Икономистът е категоричен, че страната ни разчита изключително много на туризма, за да поддържа икономиката си. Според него тази година ще бъде силен летен сезон, тъй като няма да има ограничения за COVID-19.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments