Инфлацията в САЩ отново се повиши през февруари като последен знак, че ценовият натиск остава висок

0
18
Инфлация
Инфлация. Снимка: Pixabay

Потребителските цени в САЩ се повишиха през миналия месец, което е знак, че инфлацията остава постоянно предизвикателство за Федералния резерв и за кампанията за преизбиране на президента Джо Байдън, които разчитат на стабилно отслабване на ценовия натиск през тази година, съобщава „Асошиейтед прес“.

Цените се повишиха с 0,4% от януари до февруари, което е увеличение спрямо 0,3% през предходния месец. В сравнение с предходните 12 месеца потребителските цени нараснаха с 3,2% през миналия месец, което е по-бързо от януарския годишен темп от 3,1%.

Като се изключат променливите цени на храните и енергията, т.нар. базисни цени също се повишиха с 0,4% от януари до февруари, което съвпада с увеличението от предходния месец и е по-бърз темп, отколкото съответства на целта на Фед от 2%. Базисната инфлация се следи особено внимателно, тъй като обикновено дава по-добра представа за това накъде вероятно ще се насочи инфлацията.

Възприятията на избирателите за инфлацията със сигурност ще заемат централно място в тазгодишните президентски избори. Въпреки здравословния пазар на труда и рекордно високия пазар на акции социологическите проучвания показват, че много американци обвиняват Байдън за започналия през 2021 г. скок на потребителските цени. Въпреки че инфлационният натиск значително отслабна, средните цени остават доста над равнището отпреди три години.

Общата инфлация се е понижила от пика от 9,1% през юни 2022 г., макар че сега тя отслабва по-бавно, отколкото през пролетта и лятото на миналата година. Цените на някои стоки – от уреди и мебели до употребявани автомобили – всъщност спадат, след като запушените вериги за доставки по време на пандемията бяха довели до покачване на цените. На търговските площадки има повече нови автомобили и електроника по рафтовете на магазините. За разлика от тях цените на храната в ресторантите, ремонта на автомобилите, болничните грижи и други услуги все още се повишават по-бързо, отколкото преди пандемията. Застраховките за автомобили са се увеличили, отразявайки нарастващите разходи за ремонт и подмяна на автомобили. И след като рязко повишиха заплатите на медицинските сестри и другия изключително търсен персонал, болниците прехвърлят по-високите си разходи за заплати върху пациентите под формата на по-високи цени.

В речта си „За състоянието на съюза“ миналата седмица Байдън изтъкна стъпките, които е предприел за намаляване на разходите, като например ограничаване на цената на инсулина за пациентите на Medicare. Президентът също така разкритикува много големи компании за това, че се занимават с „подбиване на цените“ и така наречената „свиване на цените“, при което компанията намалява количеството на продукта в опаковката, вместо да повиши цената. Байдън подчерта:

„Твърде много корпорации повишават цените, за да увеличат печалбите си, като искат все повече и повече за все по-малко.“

Миналата седмица председателят на Фед Джером Пауъл сигнализира в показанията си пред Конгреса, че централната банка е все по-близо до намаляване на лихвите. След заседанието си през януари представителите на Фед заявиха в изявление, че се нуждаят от „по-голяма увереност“, че инфлацията постоянно спада до целевото им равнище от 2%. Оттогава насам няколко от ръководителите на ФЕД заявиха, че според тях цените ще продължат да се понижават. Една от причините според тях е, че потребителите все повече се противопоставят на по-високите цени, като търсят по-евтини алтернативи.

Повечето икономисти очакват първото намаление на лихвите от страна на Фед да се случи през юни, въпреки че е възможно и през май. Когато Фед намали основния си лихвен процент, с течение на времето той намалява разходите по заеми за ипотеки, заеми за автомобили, кредитни карти и бизнес кредити.

Един от факторите, които биха могли да задържат инфлацията на високо равнище, е все още стабилната икономика. Въпреки че повечето икономисти очакваха миналата година да настъпи рецесия, наемането на персонал и растежът бяха силни и остават здравословни. Според клона на Федералния резерв в Атланта икономиката се е разширила с 2,5% през миналата година и може да нарасне с приблизително същия темп през първите три месеца на тази година.

Миналата седмица Министерството на труда съобщи, че през февруари работодателите са създали 275 000 нови работни места, което е последният от серията стабилни ръстове в наемането на персонал, а нивото на безработица остава под 4% за 25-и пореден месец. Това е най-дългата подобна серия от 60-те години на миналия век насам. Въпреки това равнището на безработица се повиши от 3,7 % на 3,9 %, а ръстът на заплатите се забави. И двете тенденции биха могли да накарат Фед да се чувства по-уверен, че икономиката се охлажда, което би могло да спомогне за задържане на спадащата инфлация и да накара централната банка да започне да намалява лихвените проценти.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments