Индия съобщи за първите случаи на заразени с новия щам на COVID-19 “Омикрон“

0
12
COVID-19
Photo: Pixabay

Двама мъже в южния индийски щат Карнатака са дали положителни проби за новия щам на COVID-19, познат като “Омикрон“. Един от тях, 66-годишен гражданин на Южна Африка, наскоро е посетил родното си място и вече е напуснал Индия, съобщиха здравните власти. Вторият – 46-годишен лекар от южния индийски град Бенгалуру не е осъществявал рискови пътувания. Това са първите случаи на новия щам „Омикрон“, за които се съобщава в Индия.

Световната здравна организация (СЗО) предупреди, че въпросният нов щом е много заразен. По време на брифинг за медиите, проведен вчера, здравните експерти заявиха, че двамата пациенти от Индия, заразени с новия щам, са имали леки симптоми. Всички техни първични и вторични контакти са били проследени и в момента се осъществява тестване.

Според официалните данни до момента пет контактни лица, които са общували с 46-годишния мъж, са дали положителен резултат за вируса. Пациентите са изолирани, а пробите им са изпратени за подробен анализ. Другият заразен пациент, южноафриканският гражданин е кацнал в Бенгалуру на 20 ноември. На летището му е бил направен бърз тест и е установено, че е заразен, след което той се е изолирал в хотел. Два дни по-късно пробите му са били изпратени за подробно изследване.

Междувременно мъжът се е тествал и в частна лаборатория, където резултатът му е бил отрицателен. На 27 ноември той е взел такси до летището в Бенгалуру и е заминал за Дубай. Здравните власти споделиха, че са проследени всичките 24 първични и 240 вторични контакта на заразения и всички те са били отрицателни. След откриването на двамата пациенти в Карнатака главният министър Басаварадж Бомай заяви, че следи ситуацията отблизо:

Нашето задължение сега е да проследяваме такива щамове и контактите на заразените лица, където и да бъдат открити. Вече проследяваме стриктно международните пътници.“

Шест проби от хора, които са дали положителен резултат за COVID-19 в националната столица Делхи, и други шест проби от западния щат Махаращра също са били изпратени за подробен анализ, за да се определи с точност кой е щамът. Местните здравни власти все още очакват резултатите, а междувременно няколко други градове и щати също последваха този пример.

Считано от сряда Индия обяви нови ограничения за пътуване, касаещи пътниците, пристигащи от „рискови“ държави. Списъкът включва Обединеното кралство, Южна Африка, Нова Зеландия, Бангладеш, Хонконг и Израел. Те ще бъдат тествани при пристигане и няма да могат да напуснат летището преди да са готови резултатите от теста. Тези, които се окажат с положителен резултат, ще бъдат спешно изолирани и лекувани, а пробите им ще бъдат изпратени за изследване в лаборатория. Тези, които имат отрицателен тест, трябва да останат под карантина по домовете си в продължение на седем дни и да се изследват отново на осмия ден.

Различните индийски щати обявиха различни мерки, свързани с пътуванията. Всички пътници, които летят до Махаращра от „рискови“ страни, ще трябва да прекарат седем дни по карантина в специално обособено място, различно от домовете им. Делхи и Карнатака заявиха, че всички международни пътници ще трябва да се подложат на PCR тестове при пристигане.

Неотдавна животът в Индия се върна към нормалния си ритъм след ниския брой случаи на заразени и починали, както и благодарение на успешната кампания по масова ваксинация. Страната вече регистрира по-малко от 10 000 нови случая дневно и досега е ваксинирала с поне една доза близо 80% от възрастното население. Въпреки това в страната вече има повод за тревога заради появата на новия, вероятно по-заразен щам. Вероятността за трета пандемична вълна представлява плашеща перспектива за населението, тъй като втората вълна беше опустошителна за Индия през април и май, когато болниците бяха изправени пред липса на легла, кислород и лекарства.

Южна Африка предупреди света за новия щам „Омикрон“ на 24 ноември, след като беше регистриран първият случай на заразен пациент. Оттогава насам няколко държави обявиха ограничения за пътуване. Първоначалните данни сочат, че „Омикрон“ носи много по-висок риск от повторно заразяване. Според учените обаче ще са необходими още три седмици, за да се разбере с точност как силно мутиралият щам влияе върху ефективността на различните ваксини.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments