Има ли поскъпване на жилищата у нас?

0
85
Пари, жилище, ипотека, кредит
Пари. Снимка: Pixabay

Отчита се с до 5,4% ръст на цените на жилищата у нас, като този при новото строителство е по-малък спрямо при старото. Повишението не е голямо, но е показателно, че имотният пазар почти не е засегнат от кризата, породена от COVID-19.

Данни на Националната статистика показват, че единствено в разгара на първия локдаун, увеличението на цените на имотите е било около 2,9% на годишна база. През април, май и юни пазарът не е бил активен, а огледите са намалели. Оттогава докрая на годината обаче тази тенденция се е променила. НСИ наблюдава поотделно пазара на нови и на съществуващи жилища. Разликата в ръста на цените между двата вида имоти е много голяма, защото новите са поскъпнали едва с 2,3%, а старите със 7,2%

В 6-те града, които са с население над 120 000 жители, НСИ ги е наблюдавало поотделно. Най-голямо е поскъпването в София с 4,50%. В Пловдив новото строителство е поевтиняло на годишна база с 0,60%, но при старото има ръст от 6,3%. В морската столица Варна жилищата поевтиняват с около 2,30%. В данните на НСИ за Варна и Бургас не са отбелязани цените на имотите в курортите им, а само жилищата в самите им областни центрове.

При жилищните кредити в левове средният лихвен процент през февруари е паднал до 2,79%. Банките предлагат промоции и намаления на лихвата, която може да бъде и по-ниска. В разгара на първия локдаун през пролетта много кредитни дружества са ограничили отпускането на нови ипотечни заеми. Това е било изцяло на професии, за които се е знаело, че ще пострадат от ограниченията. Освен това рязко са се променили %-тите на финансиране при закупуване на жилище – 90%, а преди е било около 70% от стойността на придобивания имот. Преустановило се е и кредитирането на покупката на жилища “на зелено”.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments