Хаити призова за чужда военна подкрепа, за да ограничи хаоса

0
24
Хаити
Хаити. Снимка: Pixabay

Хаити поиска чужда военна подкрепа, за да овладее кризата с гангстерското насилие, която парализира страната. Правителството е упълномощило министър-председателя Ариел Хенри да поиска въоръжена помощ заради „риска от голяма хуманитарна криза“.

Междувременно САЩ призоваха своите граждани в Хаити да напуснат заради несигурността, предава „BBC“. Група могъщи банди блокира главния горивен терминал на страната през септември, спирайки основните доставки като вода и храна.

Не е ясно до кого е била изпратена молбата за намеса и под каква форма ще бъде предоставена помощта. ООН заяви, че не е получила официално искане от правителството на Хаити.

„Като се има предвид това, оставаме изключително загрижени за ситуацията със сигурността в Хаити, въздействието, което оказва върху народа, върху способността ни да вършим работата си, особено в хуманитарната сфера“, каза говорителят на ООН Стефан Дюжарик.

САЩ също обмисля искане за хуманитарен коридор за възстановяване на разпределението на гориво в Хаити, заяви говорителят на държавния департамент Ведант Пател.

Терминалът за гориво „Varreuxе“ е контролиран и блокиран от коалиция от мощни банди от миналия месец, което парализира цялата страна. Някои болници бяха затворени, а предприятията и транспортните услуги спряха да работят в знак на протест срещу нищетата. Гражданските вълнения ескалираха, след като премиерът обяви края на държавните субсидии за гориво на 11 септември, което доведе до рязък скок на цените на бензина и дизела. Оттогава протестите и грабежите се засилиха, като столицата Порт-о-Пренс е в центъра на случващото се. Складовете за хранителна помощ са били атакувани, като при многократни атаки е изгубена хранителна помощ на стойност около 5 милиона долара, твърди пратеникът на Хаити в ООН.

Не е ясно дали искането на правителството на Хаити за чуждестранна военна намеса би означавало връщането на мироопазващите сили на ООН след напускането им преди 5 години. Присъствието им остави смесено наследство в Хаити: неговите мироопазващи сили поеха частична отговорност за предизвикването на епидемия от холера преди повече от десетилетие, която уби около 10000 души.

Правителството на Хаити съобщи, че 8 души са починали в неделя от холера, за първи път от 3 години. Това поражда опасения относно потенциала за здравна криза. От многото доставки, които са били блокирани от бандите в страната, чистата вода е жизненоважна – особено след като холерата се разпространява чрез замърсена вода.

Хаити е една от най-бедните страни в света и претърпя редица кризи, сред които убийството на президента Жовенел Мойс през юли 2021 г. и месец по-късни – мощно земетресение, при което загинаха над 2200 души. От ООН добавят, че смъртните случаи са чести, като повече от 200 души са убити при групово насилие в Порт-о-Пренс само за 10 дни през юли.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments