Гняв в Индия заради смъртта на бременна слоница, която погълна плод, натъпкан с фойерверки

0
5502
Слон
Снимка от Pixabay

Служители в областта на дивата природа в Индия разследват смъртта на бременна слоница, която е починала след поглъщане ананас, натъпкан с фойерверки.

Инцидентът в Керала предизвика възмущение, след като горски служител публикува информация за смъртта на животното в социалните медии. Все още не е ясно дали се касае за нещастен случай, кой е поставил експлозивите и защо го е направил. Животното е страдало от болки дни наред, преди да умре.

Ветеринарите са се опитали да го спасят, но безуспешно. В Индия има около 27 000 диви слона и още 2500, които живеят затворени. От Службата по опазване на горите в Керала заявиха днес, че  има няколко заподозрени, които са били разпитани във връзка с инцидента. По-рано беше съобщено, че няма категорични доказателства, които да свързват смъртта на слона с поглъщането на фойерверките.

Министърът на околната среда Пракаш Джавадекар заяви, че правителството си е взело сериозна бележка от смъртта на слона, като обеща, че случаят ще бъде разследван. Той предизвика възмущение в социалните медии. Ратан Тата, изпълнителен директор на „Tata Sons“ и един от водещите бизнесмени в Индия, заяви, че „справедливостта трябва да надделее„.

15-годишната слоница, която е била бременна във втория месец, изглежда се е отбила в село близо до националния парк „Silent Valley“ в района на Палакад миналата седмица и тогава е изяла ананас, съдържащ фойерверки.

В публикация във Facebook горският служител Мохан Кришън обясни, че експлозивните материали са се взривили в устата на животното и то е изпитвало болка дни наред, преди да умре на 27 май, лежейки в река. Той написа още, че животното не е навредило на нито едно човешко същество, дори когато е тичало с мъка по улиците на селото.

Когато я видях, тя стоеше в реката, без да вдига шум. Вероятно получаваше някакво облекчение от потапянето на тялото и устата си във водата.“, добави Кришън пред „BBC“.

Висш местен горски служител обясни, че слоницата е стояла във вода в продължение на четири дни, макар че служители в областта на дивата природа и ветеринари са се опитват да я спасят.

Опитахме всичко възможно да спасим живота както на майката, така и на бебето, но не успяхме„, заяви С. Кумар пред „BBC“.

Засега остава неясно и дали някой е дал плода на животното или то само го е погълнало. Земеделските производители често разпръскват такива плодове в района, за да държат далеч от реколтата си дивите животни,  най-вече глиганите, твърдят властите. От доклади по темата става ясно, че слоновете са изложени на риск, когато влизат в населени места, за да търсят храна.

Хората са недоволни и прибягват до различни методи за защита от набези – те поставят електрически огради, строят окопи или поставят самоделни бомби.“, заяви пред вестник „Mint“ Намер, професор в областта на дивата природа в Керала.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments