Газопроводът „Северен поток 2“ се оказва пречка в демонстрацията на единство на Байдън и новия германски канцлер

0
22
Олаф Шолц и Джо Байдън
Олаф Шолц и Джо Байдън. Снимка: Facebook

Президентът на САЩ Джо Байдън и лидерът на Германия се опитаха да излязат на единен фронт в понеделник в Белия дом, но изглежда остава една ключова пречка въпреки обещанията им за единство: бъдещето на газопровода Северен поток 2, съобщава „CNN“.

В Белия дом и в интервю за „The Lead with Jake Tapper“ на „CNN“, германският канцлер Олаф Шолц разкри явна пропаст между него и американския му колега поради масивния тръбопровод. По време на пресконференция след среща в Овалния кабинет Байдън беше категоричен, че проектът няма да продължи, ако Русия нахлуе в Украйна. Това е позицията, която той и американските служители заемат от седмици и беше ключова точка на дискусия с новото правителство на Шолц, според висши служители на администрацията.

Но самият Шолц отказа дори да назове проекта по време на пресконференцията и отказа да поеме ангажимент за прекратяване на газопровода, ако настъпи инвазия – позиция, която създава проблеми на външния му министър по време на посещение в Украйна. В интервюто за „CNN“ Шолц повтори обещанието си да остане в синхрон със САЩ, въпреки че отново не изясни намеренията си за проекта „Северен поток“. Той каза:

„Всички стъпки, които ще предприемем, ще направим заедно. Както каза президентът, ние се подготвяме за това. Можете да разберете и можете да сте абсолютно сигурни, че Германия ще бъде заедно с всички свои съюзници и особено със САЩ, че предприемаме едни и същи стъпки. Няма да има разлики, ако възникне такава ситуация.

По време на пресконференцията той даде подобно обещание:

„Казвам на нашите американски приятели, ще бъдем обединени. Ще действаме заедно и ще предприемем всички необходими стъпки и всички необходими стъпки ще бъдат направени от всички нас заедно“, каза той, преминавайки на английски, за да изрази мнението си пред по-широка аудитория от американски служители, както демократи, така и републиканци, които изразиха загриженост от желанието на Германия да се изправи срещу Путин.

Газопроводът „Северен поток 2“, който пренася руски природен газ под Балтийско море до Германия, избягвайки Украйна, подчертава затруднението на Шолц в противопоставянето на Русия за нейните агресии в Европа. Германия е силно зависима от руската енергия, което затруднява налагането на тежки наказания без риск от спиране на петрола и газа през студените зимни месеци.

Съединените щати набързо търсят по земното кълбо алтернативни доставки на енергия, които биха могли да бъдат пренасочени към Европа, от Азия до Близкия изток към местни американски доставчици. Не е ясно колко успешна е инициативата и някои държави заявиха, че доставките им на газ вече се говорят.

Съединените щати се противопоставят на газопровода и ясно заявиха, че той няма да продължи, ако Путин реши да нахлуе. В понеделник Байдън беше категоричен:

„Ако Русия нахлуе, това означава, че танкове или войски отново пресичат границата на Украйна, тогава вече няма да има Северен поток 2“, каза Байдън в понеделник.

Американският президент даде да се разбере ясно:

Ще сложим край на това.

Въпреки това Шолц отказа да уточни какво е готов да направи, за да спре „Северен поток 2“, като каза само, че Германия ще предприеме същите стъпки като Съединените щати, за да накаже Русия.

Притиснат от американски репортер дали това означава „изваждане на щепсела“ на „Северен поток“, Шолц отново възрази, като изглежда, че леко извъртя очи на въпроса. Той подчерта:

Както казах, ние действаме заедно. Ние сме абсолютно единни и няма да предприемаме различни стъпки. Ще направим същите стъпки и те ще бъдат много, много трудни за Русия и те трябва да разберат.“

Тръбопроводната политика ядоса Украйна

Това не беше пълната декларация, че „Северен поток 2“ ще бъде спрян, която някои в САЩ търсеха като демонстрация на решимост срещу Русия. Дебатът за това какво ще направи Германия по отношение на газопровода също разтърсва в Украйна, която се противопоставя на проекта, защото заобикаля украинска територия и таксите за транзит.

Срещата, която беше насрочена за понеделник между германския външен министър Аналена Бербок и украинския президент Владимир Зеленски, беше отменена внезапно, официално поради грешка в графика.

Източник, близък до украинското правителство, обаче каза, че срещата не се е състояла поради нежеланието на Германия да се откаже от проекта „Северен поток 2“, ако руската инвазия продължи. Източникът също така цитира отказа на Германия да предостави смъртоносна военна помощ като причина за прекратената среща.

Шолц в интервюто каза, че не знае дали срещата е била променена поради позицията на Германия по газопровода. Той отбеляза, че Бербок все още е в Украйна, където вместо това се е срещнала с външния министър и че той я е изпратил там, за да отиде на фронтовата линия и да проучи ситуацията.

„Няма нужда да връщате доверието“

От страна на Байдън той отхвърли идеята, че Германия може да си върне доверието, като публично се ангажира с по-ясни изрази за прекратяване на проекта „Северен поток“, ако Русия продължи с нахлуването. Той каза:

Няма нужда да се връща доверието. Той има пълното доверие на Съединените щати. Германия е един от най-важните ни съюзници в света. Няма съмнение относно партньорството на Германия със Съединените щати. Няма.“

Насаме Байдън даде да се разбере, че вярва, че въпросът за „Северен поток 2“ не трябва да пречи на подобряването на връзките с Германия и признава деликатната политика, пред която Шолц е изправен по отношение на проекта. Коментарите му на пресконференцията в понеделник предполагат разбирателство между двамата мъже относно тръбопровода, който все още не е в експлоатация, като е подложен на екологични прегледи. Но дори Байдън отказа да каже как САЩ ще спрат „Северен поток“, както той обеща да направи, ако Русия нахлуе в Украйна, без помощта на Германия. Той подчерта:

„Обещавам ви, че ще успеем да го направим.

Шолц се противопоставя на изпращането на смъртоносна помощ за Украйна и няма да изложи много подробно плановете си да наложи санкции, ако руски войски пресекат границата при нахлуване. Но в приятелска съвместна изява в Белия дом и двамата мъже казаха, че опасенията на американските служители, че Германия се крие от лидерска роля, са неуместни.

Германия е напълно надеждна. Напълно, напълно, напълно надеждна. Изобщо не се съмнявам в Германия, каза Байдън по време на съвместна пресконференция, развеселявайки посетителя си по време на първото му официално посещение във Вашингтон.

Шолц встъпи в длъжност през декември, като наследи внушителна фигура в световната политика – Ангела Меркел – чието отсъствие по време на настоящата криза се усеща от двете страни на Атлантика.

Той пристигна в Белия дом на фона на това, че Путин е събрал 70% от военния персонал и оръжията по границите на Украйна, които ще са му необходими за пълномащабна инвазия в страната, въз основа на оценки на американското разузнаване – въпреки че изглежда никой не знае какви може да са истинските му намерения.

„Не знам дали той знае какво ще направи“, каза Байдън в понеделник.

На фона на несигурността Байдън беше нетърпелив да демонстрира западно единство срещу агресията на Путин. Байдън допълни:

Няма нужда да връщате доверието. (Шолц) има пълното доверие на Съединените щати. Германия е един от най-важните ни съюзници в света. Няма съмнение относно партньорството на Германия със Съединените щати, няма.“

Преди срещата на президента с Шолц, американски официални лица заявиха, че двамата лидери ще прекарат по-голямата част от времето си заедно в обсъждане на въпроса с Украйна, включително стабилен пакет от санкции, който се подготвя, за да накаже Москва, в случай на инвазия.

Когато седнаха в Овалния кабинет пред бумтяща камина, Байдън каза, че САЩ и Германия „работят в крачка“, за да възпират руската агресия.

Страшните факти на място предадоха на срещата в понеделник в Овалния кабинет атмосферата на разговори за криза, въпреки че Байдън също се надяваше да използва сесията, за да опознае Шолц лично, като се има предвид, че вероятно ще прекарат много повече време заедно през следващите години. Те се бяха срещали веднъж в миналото, когато Меркел доведе Шолц на срещата на върха на Групата на 20-те най-големи през октомври, но никога като равни. Байдън се опита да възстанови връзките си с Германия, след като бившият президент Доналд Тръмп публично обвини страната, че се отклонява от международните си задължения.

Американските служители са разочаровани

Впечатлението, че Германия не желае – или поради енергийната си зависимост от Русия, че не е в състояние – да предложи сериозни възпиращи мерки, накара някои американски служители да са разочаровани.

Както републиканските, така и демократите, членовете на Конгреса изразиха недоволството си и дори Байдън намекна за раздора, заявявайки, че миналия месец „незначително нахлуване“ на Русия в Украйна би предизвикало известни разногласия между членовете на НАТО относно това как да реагират.

Междувременно Шолц се сблъска с неудобната асоциация на предшественик от неговата политическа партия, установяващ тесни връзки с руската енергийна индустрия. Герхард Шрьодер, последният политик от Социалдемократическата партия, който е бил канцлер, е в борда на директорите на „Северен поток 2“. А миналата седмица руският държавен газов гигант Газпром обяви, че Шрьодер също е номиниран за неговия борд.

Той не говори от името на правителството. Той не работи за правителството. Той не е правителството. Сега съм канцлер, каза Шолц по CNN, отговаряйки на въпросите за Шрьодер.

Имаше само един друг канцлер, откакто Шрьодер напусна поста през 2005 г.: Меркел, чието отсъствие от световната сцена след 16-годишния ѝ мандат се усеща остро, особено когато Путин тества решителността на Запада.

Когато Русия за последно нахлу в Украйна през 2014 г., Меркел изигра централна роля като посредник между Путин и западните съюзници на Германия. Тя говореше с него последователно и насърчи други лидери да засилят санкциите си, за да накажат Москва за анексирането на Крим.

Тя също така изигра централна роля, поддържайки Вашингтон в течение чрез близките отношения, които беше култивирала с тогавашния президент Барак Обама. Този път не германският лидер се появява в тази роля, а французите. Президентът Еманюел Макрон разговаря няколко пъти седмично с Путин и осъществи третото си телефонно обаждане за седмица до Байдън в неделя вечерта. Макрон посети Москва в понеделник и се очаква в Киев по-късно тази седмица.

Шолц не е поел толкова видима роля в успокояването на последната криза, спечелвайки му критики от германците, които обвиняват канцлера, че се е направил невидим в момент на напрежение. В очевиден опит да разубеди това впечатление, Шолц също ще посети Русия и Украйна по-късно този месец.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments