Гърция: Премиерът Кириакос Мицотакис внесе законопроект за еднополовите бракове

0
39
Кириакос Мицотакис
Кириакос Мицотакис. Снимка: БТА

Предвидено е депутатите в Гърция да гласуват приемането на забележителна реформа на 15 февруари, а именно законопроекта за легализиране на еднополовите бракове, съобщи „Politico“. Този ход внесе дълбок смут и огорчение от страна на църквата и традиционалистите отляво и отдясно в политическия спектър.

Всъщност предложението за тази реформа разтърси силно традиционалистките ядра в християнската православна държава, затова премиерът Кириакос Мицотакис ще разчита на подкрепата на левите опозиционни партии, за да приеме закона на 15 февруари. Около една четвърт от депутати от собствената му партия дадоха ясно да се разбере, че няма да го подкрепят.

Църквата, която напълно очаквано, вече е отнесла въпроса до архиепископ Йеронимос, нейният най-висш духовник, обяви, че предложението трябва да се превърне в обект на национален референдум. Митрополитите в цялата страна съобщиха, че са организирали предстоящи митинги в знак на несъгласие, а Серафим, митрополитът на Пирея, определи гей браковете като грях и предупреди депутатите, че „тези, които гласуват в подкрепа на това, не могат да останат членове на църквата“.

Предвид факта, че традиционните семейни ценности обикновено са запазена територия на консервативната партия на Мицотакис „Нова демокрация“, сега възниква въпросът какво е замислил той. Повечето анализатори смятат, че премиерът не само ще излезе от ситуацията без негативни последствия за себе си, но дори ще утвърди още повече позицията си благодарение на прогресивния си подход. След като вече е укрепил позициите си вдясно, политикът е в състояние да „маневрира“ към либералния политически център и да нанесе още по-големи щети на опустошената гръцка левица, която също е дълбоко разединена по въпроса за еднополовите бракове. Привеждането на идеите и ценностите на страната му в съответствие с тези на 20 други европейски държави повишава авторитета му на ключов играч в основните направления на ЕС, което на свой ред потенциално му позволява да се стреми към влиятелни постове в ЕС след края на мандата си.

Мицотакис представя новия законопроект, чиито клаузи също така признават правото на еднополовите двойки да осиновяват деца, като чисто етично решение и „въпрос на равенство“. По негови думи не е приемливо в една демократична нация да има две класи граждани. Анализатори обаче отбелязаха, че след съкрушителната победа, постигната миналата година, премиерът вече има силно влияние в страната, че се чувства свободен да навлиза в територията на центристите и либералите, когато това му е изгодно.

Конвенционални европейски нагласи

Гръцките медии предполагат, че Мицотакис може да се опита да представи идеите си и пред международната публика, надявайки се да поправи щетите, нанесени на репутацията на правителството му от шпионския скандал и опасенията, свързани със свободата на медиите. Ако обаче той маневрира в посока Брюксел, това едва ли ще стане за няколко години или поне не преди изтичането на четиригодишния му мандат през 2027 г. Противоречивият политик трудно би се добрал до по-висш пост след европейските избори през юни, тъй като председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателката на Европейския парламент Роберта Мецола, които се стремят да останат на най-високите етажи на властта, произхождат от „Европейската народна партия“ – същото политическо семейство като гръцкия премиер.

Най-изявеният инакомислещ политик в управляващата партия е бившият премиер Антонис Самарас, който изрази критики относно идеята депутатите да се въздържат от гласуване.

Държавният министър Макис Воридис, който често изразява несъгласие с масовите нагласи в страната, заяви, че възнамерява да се въздържи при гласуването, но изтъкна, че законопроектът съдържа „въпроси, свързани с конституционността“. Воридис е вероятно първият министър в съвременната история на Гърция, който открито се противопоставя на значимо законодателство в рамките на собственото си правителство, но след това продължава да участва в него.

„Тези вътрешни ултраконсервативни гласове, когато са изразени като реакция или протест, а не като официална линия на партията, работят в полза на умерения профил на Мицотакис,“, обясни политическият анализатор Панайотис Кустенис.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments