Габриел: Научните изследвания и иновациите са движещи за възстановяването на ЕС след COVID-19

0
83
Мария Габриел
Снимка: Фейсбук

Българският еврокомисар Мария Габриел и членове на Комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика на ЕП (ITRE) обсъдиха предложението на ЕК за устойчиво възстановяване от кризата, включително бъдещата програма „Хоризонт Европа“. Според Габриел първоначално е нужно да се преодолеят щетите, причинени от COVID-19, а след това да се забърза възстановяването на икономиките и осъществяването на екологичния и цифровия преходи.

„Научните изследвания и иновациите са движеща сила на устойчивото и приобщаващо възстановяване, като същевременно укрепват производствените сектори и конкурентоспособността на нашите икономики“, коментира българския еврокомисар.

Габриел припомни, че през последните десетилетия две трети от растежа на производителността в ЕС се дължи на инвестициите в научни изследвания и иновации. Тя обърна внимание, че с допълнителните 14.7 милиарда евро по текущи цени, „Хоризонт Европа“ възлиза на 105.8 милиарда евро. Бюджетното увеличение ще се съсредоточи върху здравеопазването, клъстерите свързани с цифровизацията, промишлеността, климатичните промени, чистата енергия, малките и средни предприятия и пробивните иновации.

Мария Габриел информира, че в рамките на глобалната кампания за набиране на средства за диагностика, лечения и ваксина срещу коронавируса са събрани 9.8 милиарда евро. Благодарение на предприетите от българския еврокомисар и екипа й действия, 1 млрд. евро са мобилизирани в рамките на „Хоризонт 2020“. Сред предприетите мерки, се откроява проведения по нейна инициатива хакатон „Европа срещу вируса“:

„Резултатът е впечатляващ: 2235 нови трансевропейски партньорства представиха своите новаторски решения и 120-те най-добри екипа бяха поканени на платформата на Европейския съвет за иновации „COVID-19“, за да бъдат свързани с потенциални крайни потребители, като например болници.“

Българският еврокомисар сподели и за редица действия, които подготвя с екипа си по изпълнението на програма „Хоризонт Европа“. Това са стратегическото планиране на мисиите и партньорствата, международната мобилност по програмата „Мария Склодовска Кюри“, предстоящото съобщение за европейското научноизследователско пространство и др.

„Важно е бързо постигане на споразумение по многогодишната финансова рамка, което ще даде възможност за навременно финализиране на преговорите по „Хоризонт Европа“. Това ще позволи от 1 януари 2021г. да имаме най-амбициозната в областта на научните изследвания и иновациите работеща програма, в подкрепа на устойчивото и приобщаващо възстановяване на Европа. Добрата координация е ключова за бързото и дълготрайно възстановяване от кризата“, заяви Габриел.

Между 22 и 24 септември ще се проведат виртуалните Дни на научните изследвания и иновациите, в които могат да се включат всички заинтересовани страни.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments