Френският президент подложи на съмнение овладяването на COVID-19 в Китай

0
211
Еманюел Макрон
Еманюел Макрон. Снимка: wikimedia commons

Президентът на Франция Еманюел Макрон подложи на съмнение овладяването на заразата в Китай, коментирайки, че “са се случили неща за, които не знаем”. В интервю за “Financial Times” той заяви, че е “наивно” да предполагаме, че в Китай са се справили по-добре с кризата. Коментарът бе отправен, след като в статия, публикувана на уебсайта на китайското посолство, се твърди, че западните страни са оставили възрастните си жители да починат в старчески домове, пише „BBC“.

Външният министър на страната свика китайския посланик, за да изрази своето “несъгласие”. Китай нарече твърдението от статията “недоразумение”. Говорителят на китайското правителство Джао Лицян обясни, че Китай никога не е отправял негативни коментари относно овладяването на пандемията от коронавирус във Франция и че “няма намерение да отправя подобни”.

Във Франция има регистрирани 141 000 случая на COVID-19 и близо 18 000 починали. Смъртните случаи в Китай по официални данни са 4 632, включвайки 1 290-те фатални случая обявени в петък в Ухан, където бе първичното огнище на заразата и стриктните карантинни мерки бяха вдигнати скоро. Местните власти обявиха, че ранните доклади в страната са били забавени и неточни.

Страни като Съединените щати, Великобритания и Франция поставиха под въпрос прозрачността на Китай относно развитието на пандемията в страната.

Какво каза Макрон?

След като бе попитан дали авторитарният подход за овладяване на кризата е разкрил слабости на западните демокрации, Макрон коментира за “Financial Times”, че няма място за сравнение между отворените общества и тези, където истината е репресирана.

“Предвид тези фундаментални различия, взетите решения и това, което представлява Китай днес, би било наивно да се каже, че са се справили с овладяването на кризата много по-добре от всички останали”, коментира президентът.

“Няма как да знаем със сигурност, но очевидно има неща, които са се случили и за които не знаем”.

Той коментира още, че пренебрегването на човешките свободи в името на овладяването на пандемията, би било заплаха за западните демокрации.

Какви други коментари бяха направени?

Министърът на външните работи на Великобритания Доминик Рааб коментира по време на пресконференция от четвъртък, че ще се търсят отговори на “тежки въпроси” като това как се е зародила заразата и “как е можело да бъде овладяна по-рано”. Той коментира още, че ще има “щателно разследване” относно разпространението на вируса отвъд Китай, като добави още, че няма как просто да продължим с обичайния си живот след приключването на кризата, без да намерим отговори на най-важните въпроси.

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп също отправи остра критика към Китай. След като бе попитан в сряда, защо голяма част от над 137 000-те смъртните случаи в световен мащаб са регистрирани в САЩ, президентът обвини световните правителства в манипулиране на официалните статистики.

“Наистина ли някои вярва на статистиките на някои от тези страни”, отвърна президентът Тръмп, визирайки Китай.

Той обяви още, че САЩ разследва непотвърдена информация, че коронавирусът може да се е зародил в лаборатория в Ухан, вместо на местен пазар, както се смята към момента.

“Ще ви информирам все повече и повече. В момента проучваме информацията и предстои да видим”, коментира Тръмп по време на ежедневния брифинг от Белия дом.

Щатската новинарска телевизия “Fox News” цитира неназовани източници, които сочат, че коронавирусът е излязъл от лаборатория в Ухан, поради нарушени процедури за безопасност, като е заразил стажантка, която го е предала на приятеля си.

Американски медии информираха по-рано, че през последните години посолството на Съединените щати в Пекин е имало опасения за безопасността в две лаборатории в Ухан.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments