Ежегодно между 250 и 300 български ученици посещават ЦЕРН

0
57
Централа в Женева
Централа в Женева. Снимка: ЦЕРН

Ежегодно между 250 и 300 ученици от държавата ни посещават централата на ЦЕРН в Женева, в която работят и над 100 български учени и инженери. С част от тях се срещна просветният министър проф. Галин Цоков, който участва в откриването на новото съоръжение на ЦЕРН – Science Gateway. Заедно със заместника си проф. Генка Петрова той се включи и в министерска Кръгла маса за ролята на научните инфраструктури като платформи за развитие на таланти в науката, технологиите, инженерството и математиката /STEM/. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на образованието и науката.

Science Gateway е емблематично образователно и информационно съоръжение на ЦЕРН, което е конструирано по проект на световноизвестния архитект Ренцо Пиано, а целта му е да запознае хора от различни възрасти и с различно образование и професии с откритията и научните достижения на ЦЕРН.

Сградата предлага пространства и дейности, включително изложби, обясняващи тайните на природата – от много малките елементарни частици до много големите като структурата и еволюцията на Вселената.

„Практическото експериментиране ще бъде ключова съставка в образователната програма на Science Gateway, което ще позволи на посетителите да получат опит от първа ръка“, обясни министър Цоков.

По думите му до него ще могат да се докоснат и българските ученици и учители, които посещават централата на ЦЕРН.

„Всяка година по Националната програма на МОН „Квалификация на педагогическите специалисти“ в ЦЕРН се обучават по 60 учители. 30 от тях преподават физика, химия и Човекът и природата, останалите 30 са учители по професионална подготовка от областите на образование „Техника“ и „Информатика“.“, каза още проф. Цоков.

За учениците, идващи на еднодневно посещение в ЦЕРН, се организира посещение на различни обекти като ускорители, детектори, зала за управление на ускорителите, компютърен център, участие в практически експерименти, както и лекции и дискусии с български учени и инженери.

През миналата година български специалисти участваха активно в експерименти на двата най-големи ускорителя в ЦЕРН – SPS и LHC.

Научна група от Софийския университет /СУ/ се е включила активно в изпълнението на програмата на експеримента ALICE. Една от задачите му е да се изследва раждането на нови леки частици, родени в ултрапериферни взаимодействия между протони и тежки йони. През лятото на миналата година е била възобновена работата на фабриката за радиоактивни снопове и екзотични ядра ISOLDE. Тя е разположена на протонния инжектор PSB в ЦЕРН. Родни учени от СУ са се включили в провеждането на експерименти, които са свързани с изучаването на структурата на радиоактивните ядра 131Sb (IS697) и 130Sn (IS702). Активно е било участието и на учените от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН в изследвания, свързани с изучаването на свойствата на твърдите тела чрез Мьосбауерова спектроскопия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments