Експерт на ООН: Светът пренебрегва риска от геноцид в Судан

0
50
Гражданска война Судан
Снимка: Wikimedia Commons

Експерт на ООН предупреди, че суданският регион Дарфур е изправен пред нарастващ риск от геноцид, тъй като в момента вниманието на света е насочено приоритетно към конфликтите в Украйна и Ивицата Газа, предаде „BBC“.

„Наистина са налице обстоятелства, при които може да се случи или вече се е случвал геноцид“, каза специалната съветничка на генералния секретар на ООН по въпросите на предотвратяването на геноцида Алис Уайриму Ндериту в ефира на предаването „Newsday“, което се излъчва по „BBC“. Тя коментира още, че много цивилни жители са били обект на насилие заради етническата си принадлежност в обсадения судански град Ел Фашер, където през последните дни напрежението силно ескалира.

Медицинска благотворителна организация, която оперира на местно ниво, съобщи, че в Ел Фашер са регистрирани над 700 смъртни случая само в рамките на 10 дни. Ел Фашер е последният голям градски център в региона Дарфур, който попадна в ръцете на суданската армия. От над година насам армията участва в ожесточен конфликт с паравоенните Сили за бърза подкрепа (СБП), като до момента в гражданската война са загинали хиляди хора, а милиони други са били принудени да напуснат домовете си.

Местен жител, който се представи под името Ибрахим ал-Тайеб ал-Факи, сподели пред „BBC“, че сестра му е загинала при въздушен удар, нанесен от военните сили, който е разрушил дома им. 47-годишният мъж разказва със сълзи на очи, че е изпратил трите си деца да живеят при дядо си, макар че къщата на възрастния човек също е почти разрушена. Семейството се е подслонило в руините ѝ.

„В момента в Ел Фашер няма безопасно място,“, казва още Ибрахим.

Има сериозна опасност ситуацията в страната да прерасне в геноцид, подобен на този в Руанда през 1994 г., твърди Алис Уайриму Ндериту, като се позова на анализ на ООН, посветен на нарастващите рискови фактори.

„Засилените военни действия в град Ел Фашер сега отварят наистина тревожна глава в този конфликт. Призовавам да се обърне внимание на този конкретен конфликт. Опитвам се да изразя позицията си, но гласът ми е заглушен от други войни – тези в Украйна и Ивицата Газа,“, коментира тя.

Подобни опасения за възможен геноцид в Дарфур бяха изразени неотдавна и от неправителствената организация „Human Rights Watch“ (HRW). В неин доклад се казва, че паравоенните сили и техните арабски съюзници са извършили акт на така нареченото етническо прочистване и престъпления срещу човечеството, насочени срещу етническите масалити и неарабските общности в региона. В анализа се призовава и за строги санкции срещу лицата, отговорни за зверствата, включително срещу лидера на Силите за бърза подкрепа Мохамед Хамдан Дагало, широко известен като Хемедти. Настоящото насилие е резултат от дългогодишно напрежение, свързано с поделянето на ресурсите между неарабските земеделски общности, включително масалите и арабските скотовъдни общности.

През последните дни интернет услугата в региона е прекъсната, което затруднява достъпа на информация и контакта с местните жители. ООН твърди, че през изминалата година в град Ел Женейна, разположен в Западен Дарфур са загинали около 15 000 души. През юни миналата година губернаторът на Западен Дарфур Хамис Абакар беше убит часове след като обвини паравоенните Сили за бърза подкрепа в извършване на геноцид. Той е най-високопоставеният служител, за когото е известно, че е бил убит от началото на конфликта през април до момента.

Международният съд на ООН: Израел трябва да спре офанзивата си в Рафах

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments