Доставчиците от ОПЕК+ се борят да постигнат съгласие за намаляване на производството на петрол, дори когато цените падат

0
33
ОПЕК
ОПЕК. Снимка: Wikimedia Commons

Петролният картел ОПЕК+, воден от Саудитска Арабия и съюзнически производители, включително Русия, ще се опита да се споразумеят в четвъртък за намаляване на количеството суров петрол, който изпращат за света, като цените напоследък се сринаха въпреки усилията им да ги подкрепят, пише „Асошиейтед прес“.

Това се оказа нещо добро за американските шофьори, които успяха да пълнят резервоарите си с газ за по-малко пари през последните месеци и чиито разходи на помпата могат да бъдат чувствителни към действията на коалицията ОПЕК+. Но това е лоша новина за страните от ОПЕК+, чиито доходи от петрол подкрепят техните икономики и които са изправени пред неуспехи в поддържането на цените въпреки първоначалните страхове, че войната Израел-„Хамас“ може да засегне петролните потоци.

Сега те се борят да постигнат консенсус относно съкращенията на производството, казват анализатори. Групата отложи срещата си, първоначално насрочена за неделя, с четири дни, което показва, че ново споразумение би се оказало предизвикателство. Това смята Хорхе Леон, старши вицепрезидент по проучването на петролния пазар за Rystad Energy. В соя бележка на анализатор той споделя:

„Въпреки предизвикателствата, ние все още очакваме ОПЕК+ да постигне споразумение за намаляване на производството.“

И обяснява:

„Това е така, защото всяка страна-членка признава необходимостта от намаляване на производството, за да поддържа цените до 2024 г.“

Въпросът е как да го разделим между 23-те страни членки, някои от които вече приеха по-ниски производствени цели на последната среща на ОПЕК+ във Виена през юни.

Друг голям въпрос е дали Саудитска Арабия и Русия ще удължат допълнителните си доброволни съкращения съответно от 1 милион барела на ден и 500 000 барела на ден след тази година до 2024 г.

Русия иска повече приходи от петрол, тъй като е изправена пред санкциите на Запада, но се стреми да налее печалбите от енергия във военния си сандък срещу Украйна. Саудитците трябва да печелят близо 86 долара за барел, за да изпълнят планираните си цели за разходи, според последната оценка на Международния валутен фонд.

Саудитците се опитват да финансират амбициозна реформа на икономиката на кралството, да намалят зависимостта му от петрола и да създадат работни места за младото население.

Международният референтен суров петрол Brent обаче се задържа в диапазона от ниски до средни 80 долара през последните седмици, отразявайки опасенията относно свръхпредлагането в отслабващата световна икономика, което може да натежи върху жаждата за петрол за пътувания и индустрия.

Рано в четвъртък петролът от сорт Brent се повиши с 8 цента, достигайки 82,96 долара за барел, докато американският суров петрол се повиши с 11 цента до 77,97 долара за барел в електронната търговия на Нюйоркската стокова борса.

По-ниските цени на петрола позволиха на цените на газа в САЩ да паднат или да останат стабилни от 19 септември, уточнява ААА. Бензинът е средно малко под 3,25 долара за галон, съобщиха от моторния клуб, което е спад от около 7% спрямо преди месец. Но това все пак е по-високо, отколкото когато президентът Джо Байдън встъпи в длъжност през януари 2021 г. Тогава цените бяха средно около 2,40 долара за галон. Високата инфлация беше политическо предизвикателство за Байдън, който ще участва в изборите през 2024 г., а това от своя страна го накара да каже в понеделник, че усилията за подобряване на веригите за доставки и намаляване на ценовия натиск са приоритет.

Говорителят на Белия дом по националната сигурност Джон Кърби отказа да говори за възможността ОПЕК+ да намали производството на петрол. На брифинг в понеделник пред репортери Кърби коментира:

„Президентът ще продължи да се фокусира, както досега, върху здравословен глобален пазар, който е правилно балансиран и който може да продължи да намалява цената на бензина тук, в Съединените щати.“

Производството на петрол в САЩ удари рекорди, тъй като ОПЕК+ намали своето производство, като производителите извън групата се очаква да продължат да водят глобален ръст на предлагането на петрол през следващата година. Тези данни са на Международната агенция по енергетика и са публикувани в доклада ѝ за петрола през ноември. Организацията дава и пример: Дневното производство в САЩ е средно 13 милиона барела на ден през август, което е увеличение с повече от 1 милион барела отпреди година, според последните месечни данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ.

Сега нараства рискът намаляването на производството на Саудитска Арабия да повлияе и върху влиянието на ОПЕК върху доставките на петрол, тъй като други страни увеличават производството си. Леон потвърди:

„Кралството балансира желанието да поддържа цените високи чрез ограничаване на предлагането със знанието, че това ще доведе до допълнителен спад в общия пазарен дял.“

Междувременно опасенията, че конфликтът между Израел и „Хамас“ може да се разпространи в целия регион, създавайки шок за петролния пазар, не се оправдаха, като МАЕ отбелязва, че „няма съществено въздействие върху потоците от доставка на петрол от войната“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments