ДБ: Някои електронни услуги трябва да отпаднат

Позицията им беше споделена по време преговорите между "Продължаваме промяната" /ПП/, "Има такъв народ" /ИТН/ и БСП за постигане на коалиционно споразумение по тема "Електронно правителство"

3
181

Преговори

Някои електронни услуги трябва да отпаднат. Тази позиция споделиха от „Демократична България“ /ДБ/ по време преговорите между „Продължаваме промяната“ /ПП/, „Има такъв народ“ /ИТН/ и БСП за постигане на коалиционно споразумение по тема „Електронно правителство“. От партията смятат, че например удостоверенията трябва да отпаднат, защото държавата превръща гражданите и бизнеса в куриери. По думите им те трябва да бъдат трансформирани във вътрешни административни услуги, по електронен път и да бъдат автоматизирани. Всички ключови процеси трябва да бъдат трансформирани, категорични са от ДБ.

Според политическата сила, ако целите им бъдат постигнати, ще бъдат спестени стотици часове, ще се подобри бизнес климатът и инвестиционната среда, ще се намали или елиминира корупционният риск, държавните органи ще работят по-ефективно и ще бъдат оптимизирани разходите за информационно-комуникационни технологии за администрацията.

Божидар Божанов от ДБ смята, че водещите принципи са най-общо седем, а именно – еднократното събиране на данни, залегнало в закона за електронно управление; оперативна съвместимост между системите, които да си говорят; сигурната електронна идентичност; конфиденциалност, интегритет и наличност – трите принципа на информационната сигурност, които трябва да залегнат; удобството за гражданите.

Божанов представи и мерките, които ДБ предлага, част от които са:

  1. Сигурна електронна идентификация, достъпна, в това число национална система /схема/, както и федериране на частни доставчици;
  2. Отпадане на най-често използваните удостоверения и замяната им с вътрешни административни услуги;
  3. Изграждане на ключови централизирани системи и регистри;
  4. Прозрачен и отчетен системен интегратор с ясни отговорности;
  5. Централизирано закупуване на лицензи и хардуер през системен интегратор;
  6. Икономия от мащаба чрез държавен облак от вида инфраструктура като услуга;
  7. Електронизиране на регистри чрез централизирана система за управление на регистри;
  8. Създаване на звена за управление на проекти и аналитични звена в първостепенните разпоредители;
  9. Създаване на длъжностите секретар по информационните технологии и секретар по информационна сигурност;
  10. Въвеждане в реална експлоатация на система за централизирано заявяване на електронни услуги в Общините;

Чуйте останалите мерки в следващото видео:

В срещата на тема „Електронно правителство“ участват Димитър Данчев, Любомир Благоев, Пламен Вачков, Иван Петков, Любомир Каримански, Йордан Генчев, Александър Николов, Божидар Божанов, Иван Лалев, Иван Станев, Христо Алмаджиев, Асен Василев, Калина Константинова и Георги Печнев.

Абониране
Известие от
guest

3 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Петър
Петър
2 години по-рано

Че ДБ нямат акъл е известно от край време!

Дарина
Дарина
2 години по-рано

Предложенията на ДБ не струват! Не случайно избирателите ги наказаха сурово на изминалите избори.

Стойчо
Стойчо
2 години по-рано

Трябва да се намали бумащината. Чиновниците и всички държавни и общински служби да си общуват а не да тормозят и губят времето на гражданите. Да се декларира от гражданина необходимото като данни и администрацията да проверява и сровнява. Но който излъжи да си плати гяволията и то яко. а не всеки път – дай ксерокопия на акт за раждане, акт за брак за наследници , за какво ли не. Да си виждат и проверяват данните които ги интересуват. АМАН ОТ ГЛУПОСТИ. И ако нещо не се знае как да стане – ами вижте как е по всета бе джанъм. Учили… Прочети още »