COVID-19: Онлайн система следи в реално време броя на свободните легла в Пловдивско

0
259
Болница
Снимка: Pixabay

Всички болници в Пловдивска област започват от утре работа с новата електронна програма, показваща наличието на свободни легла за болни с COVID-19. Това областният управител и председател на Областния кризисен щаб Дани Каназиерва по време на демонстрация на програмата  в областната администрация.

Програмата ще дава възможност да бъде получена от болниците пълна информация за  наличието на леглата в COVID отделенията на територията на областта в реално време. Целта на новата онлайн платформа е да бъде подобрена координацията между здравните заведения и екипите на Спешна помощ и да се улесни хоспитализацията на болните. Във връзка с това Каназиерва коментира:

„Онлайн системата дава възможност във всеки един момент на денонощието да се види къде има свободни легла и колко са те – съответно за доказан коронавирус, за все още неустановен и такива за интензивно лечение. Надявам се системата да е полезна, но това зависи от своевременното и точно въвеждане  на данните от страна на болниците. През първите дни информацията  ще се дублира и на хартиен носител, а след това ще премине само на електронен вариант.“

Разкрита е комисия от двама инфекционисти, анестезиолог, пулмолог и представител от РЗИ, която ще съдейства на лечебните заведения с консултации за вече хоспитализираните болни. Областният управител допълни:

„Комисията ще преглежда документите на вече хоспитализирани пациенти и ще преценява тяхното състояние. Тя ще подпомага и консултира болниците,  защото в повечето от тях нямат инфекционисти. Това се отнася и за дехоспитализацията, като тук изобщо не става въпрос за пациенти на интензивно лечение, а само за леките и среднотежките случаи.“

По време на демонстрацията стана ясно, че Пловдив и областта разполагат с общо 605 легла, като 400 от тях са заети. Към днешна дата свободните легла за лечение на коронавирус са 109, за непотвърдена диагноза 16 стаи, а за интензивно лечение – 17. Дани Каназирева обясни, че е важно да спре хоспитализацията на леките случаи, както и да се пресече в системата по-дългия престой над 25-30 дни в болниците. 

Наред с това беше направено и обучение на представителите на болници, които ще работят с онлайн системата и ще въвеждат данните. Програмата е напълно безплатна и достъп до нея ще имат както болниците и Спешна помощ, така и ОКШ, РЗИ и Министерството на здравеопазването.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments