COVID-19: Германия налага локдаун на Великден заради скок на новите случаи

0
79
Локдаун
Локдаун. Снимка: Pixabay

Германия взе решение да удължи наложения ограничителен режим с 3 седмици, като съгласно мерките в дните около Великден дейността на много сектори ще бъде почти напълно спряна в отговор на третата вълна от пандемията от COVID-19. След проведени дискусии с участието на представители на местните власти на много райони канцлерът Ангела Меркел заяви, че Германия в момента се намира в „много сериозна“ ситуация. Ограниченията ще станат още по-строги в периода от 1 до 5 април, когато повечето магазини ще бъдат затворени, а събиранията ще бъдат ограничени, предаде „BBC“.

Междувременно президентът на Франция настоя процесът по масова ваксинация да продължи с още по-бързи темпове. Еманюел Макрон предприе спешни действия в отговор на нарастването на случаите на заразени пациенти с COVID-19, настанени за интензивно лечение, както и на предупрежденията на здравните власти за бум в броя на хоспитализациите.

Защо Германия налага най-строгите мерки до момента?

Изключително важно е да споменем, че имаме нов вирус.“, заяви канцлерът Меркел след подробни дискусии с лидерите на 16-те федерални провинции на Германия. Силно заразният нов щам на коронавируса, идентифициран преди време в Обединеното кралство, вече е доминиращ в Германия, което на свой ред е довело страната до „нова пандемия„, обясни тя. Както вече е известно, той е много по-смъртоносен, много по-заразен и отшумява за по-дълго време. Според Меркел Германия „се състезавала“ с времето в опитите си да проведе колкото се може повече ваксинации срещу вируса.

Удължаването на ограничителния режим, което беше обявено днес и ще бъде в сила до 18 април бележи обрат в първоначалните планове на държавните лидери, които взеха единодушното решение по-рано този месец да започнат предпазлив процес по възобновяване на дейността на много сектори. В продължение на пет дни през периода, обхващащ Великден – от 1 април германците ще трябва да останат по домовете си и да сведат до минимум социалните си контакти, а именно:

  • Присъствените религиозни служби се отменят.
  • Големите семейни събирания се забраняват, като не повече от две домакинства или до петима души могат да се срещат колективно.
  • Всички магазини ще бъдат затворени, с изключение на хранителните магазини в събота на 3 април.

Степента на заразяване се е повишила с над 100 нови случая спрямо 100 000 жители в Германия. През последните 24 часа са регистрирани още 7 485 нови случая, както и 250 смъртни случая. Властите се надяват, че с предстоящите по-строги мерки, които отлагат отварянето на търговските обекти в много ключови за пандемията райони, заразата ще бъде постепенно овладяна.

Какви мерки предприема Франция?

Темпът на Франция за провеждането на масова ваксинация е сравнително бавен, отчасти поради забавените доставки на ваксината на „AstraZeneca“ и породилите се опасения относно безопасността на продукта. Ръководителят на Френската болнична федерация Фредерик Валету предупреди по-рано днес, че броят на новите случаи нараства заплашително и през следващите седмици се очаква болниците да бъдат изправени пред вълна от недоволство и дори прояви на насилие. Здравните власти съобщиха, че болниците в страната са приели 471 нови пациенти в отделения по реанимация през последните 24 часа, а вчера вечерта новите случаи на заразени с коронавирус са били 15 792.

Президентът Макрон по време на посещение в северния град Валенсиен, заяви, че от идната събота нататък кампанията за масова ваксинация  ще обхваща и хора на възраст между 70-75 години.

Ние се борим да  получим нужните дози, без значение дали е уикенди или официален празник.“, подчерта той.

Дания планира да въведе здравни паспорти

Докато случаите на новозаразените в други европейски страни нарастват, Дания изненадващо обяви плановете си за постепенно възобновяване на дейността на много сектори.

Ще продължим процеса с повишено внимание. Сега можем да отворим повече търговски обекти в Дания, за разлика от няколко други страни, където третата вълна на пандемията е напълно реална опасност.“, заяви премиерът Мете Фредериксен.

Сред мерките, договорени късно вчера по време на заседание на високопоставените лица в страната, беше и предложението за така наречения здравен „COVID-паспорт“, който, ако бъде одобрен ще доказва дали притежателят му е бил ваксиниран, дали е преболедувал инфекцията или е дал отрицателна проба на тест, проведен през последните 72 часа. Деца под 15 години ще бъдат освободени от разпоредбата.  Целта на паспорта, който ще бъде достъпен както за мобилни телефони, така и в хартиен вариант, ще бъде да даде възможност на хората, които изпълняват стриктно разпоредбите, да посетят притеснения фризьорски салон, ресторант или на кино. Междувременно премиерът заяви, че повечето ограничения ще бъдат премахнати, след като по-голямата част от населението бъде ваксинирана, което се очаква да се случи през май.

Разпространението на ваксинациите в ЕС изостава значително спрямо мащаба на масовите ваксинации в Израел, Обединеното кралство и САЩ. До момента регулаторният орган на ЕС – Европейската агенция по лекарствата, е одобрил четири ваксини – тези, разработени от компаниите „Pfizer/BioNTech“, „Moderna“, „Johnson & Johnson“, както и „AstraZeneca“. Понастоящем ваксината на „AstraZeneca“ е в центъра на разрастващото се политическото напрежение между Обединеното кралство и ЕС, което беше предизвикано от неспазване на договорните задължения на компанията производител. Сега ЕС обмисля забрана за износ, насочена към производството на продукта на „AstraZeneca“ в Европа.

Представители на ЕС изразиха недоволството си, че твърде много от дозите на ваксината се изпращат за Обединеното кралство и други страни, вместо да останат в рамките на съюза.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments