COVAX доставя първите си дози с ваксина в Гана

0
72
Ваксини
Ваксини. Снимка: Pixabay

Глобалната програма за споделяне на ваксини към Световната здравна организация COVAX достави първите си дози с ваксина срещу COVID-19 по-рано днес. Тази стъпка беше предприета като част от усилията на здравните експерти най-бедните хора в света да получат справедлив достъп до ваксини и пандемията да се овладее.

Почти година след като СЗО описа разпространението на новия коронавирус като глобална пандемия, полет, превозващ 600 000 дози от ваксината, разработена от „AstraZeneca“ и Оксфордския университет, която беше произведена от Индийския серумен институт, кацна успешно в столицата на Гана – Акра. Местните представители на СЗО и УНИЦЕФ определиха пристигането на ваксините като „важна“ стъпка за страната.

Доставката е осъществена осем месеца след стартирането на инициативата COVAX, насочена към обединяване на средства от по-богати страни и организации с нестопанска цел в полза на равнопоставеното разпространение на ваксините по целия свят. Въпросните дози от първоначалния транш, предназначени за държави с ниски и средни доходи, ще бъдат използвани от Гана за масовото ваксиниране на населението от 2 март нататък, като сред първите ваксинирани ще бъдат здравните работници и служители от други сфери, работещи на първа линия. Някои висши държавни служители, учители и кадри по сигурността също ще бъдат сред първите.

Случаите на заразени с COVID-19 в Гана надхвърлиха 81 200 души, а починалите са 584 души, показват данните на Министерството на здравеопазването.

Справедлив достъп до ваксини

Доставката на ваксини в Гана е решителен момент в стремежа да се намали осезаемата разлика в политически план между милионите ваксинирани в по-богатите страни и сравнително малкото ваксинирани, които живеят в по-слабо развитите части на света. Планирано е да бъдат доставени близо 2 милиарда дози в рамките на тази година, включително 1,8 милиарда за по-бедните страни без да се изразходват разходи от бюджета на техните правителства, което ще обхване до 20% от населението на тези страни. Въпреки това тези действия няма да бъдат достатъчни за нациите да постигнат колективен имунитет и ефективно да ограничат разпространението на вируса.

Африканският съюз се стреми да помогне на своите 55 държави-членки да закупят повече дози, за да имунизират 60% от наброяващите 1,3 милиарда души на територията на континента. Миналата седмица екипът, отговарящ за разпределението на ваксините, заяви, че са били предвидени 270 милиона дози ваксини на „AstraZeneca“, „Pfizer“ и „Johnson & Johnson“, които ще бъдат доставени на най-нуждаещите се през тази година.

Китай е дарил малки партиди от своята ваксина „Sinopharm“ на страни, включително Зимбабве и Екваториална Гвинея, а междувременно Русия е предложила да достави 300 милиона дози от своята ваксина „Sputnik V“ заедно с финансов пакет. Въпреки това много страни до голяма степен разчитат на COVAX.

Вчера генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус призова богатите държави да споделят част от дозите си ваксини с COVAX, като наблегна на факта, че целта на справедливото разпределение е „застрашена„. „Днес се осъществява първата важна стъпка към реализирането на нашата споделена визия за справедлив достъп до ваксини, но това е едва началото.“, добави той. Неотдавна  Гебрейесус предупреди, че до момента 210 милиона дози ваксини са приложени в световен мащаб, но половината от тях са били налични само в две страни, а над 200 други страни все още не са получили нито една доза.

Инициативата COVAX стартира през юни 2020 г. с идеята да се предотврати „изтласкването“ на по-бедните страни  най-отзад в списъка с чакащи, тъй като по-богатите нации предприеха изкупуване на милиарди дози за своите населения. Организаторите заявиха, че вече е отпуснат първия транш от 330 милиона дози ваксини, предвидени за 145 страни.

Миналата седмица броят на починалите пациенти от COVID-19 в Африка надхвърли 100 000 души, като броят на новозаразените продължава да нараства значително. Неотдавна Южна Африка предпочете да изчака с пускането на ваксината на „AstraZeneca“, след като предварителните данни от проучванията показаха по-малка ефективност срещу доминиращия там щам на коронавируса, известен като 501Y.V2. Други африкански държави обаче разкриха, че ще се ваксинират с продукта. Гана е сред шестте африкански държави, които са потвърдили случаи на заразени с въпросния нов щам.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments