БСП сезира Конституционния съд заради следенето на телефоните на лицата под карантина

0
80
Корнелия Нинова
Снимка: Скрийншот от видео на NOVA

От БСП внесоха жалба в Конституционния съд заради приетите текстове, с които се дава на МВР достъп до клетките на мобилните оператори. Те предизвикаха много полемика, тъй като полицията ще получава информация къде се намира в даден момент притежателят на съответния мобилен телефон без разрешение на съда. Мярката беше въведена единствено за лица, които са под карантина.

От опозицията обаче смятат, че приетите текстове в Закона за електронните съобщения са противоконституционни и питат висшите магистрати дали това е така. Поправките бяха въведени чрез преходните и заключителните разпоредби от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение.

Преди 20 дни министърът на вътрешните работи Младен Маринов обяви, че въпреки че в текстовете не е упоменато изрично, МВР ще уведомява съда в 24-часов срок, след като получи достъп до клетките на съответния мобилен оператор.

Той беше категоричен, че ако се получи отказ от магистратите за следенето, цялата събрана информация ще бъде незабавно изтрита.

Маринов подчерта, че процедурата ще се изпълнява от ограничен кръг от служби в Министерството на вътрешните работи и ще се прибягва до нея само в случаите, когато има отказ да се изпълнява задължителната карантина и при нейното нарушаване.

Вътрешният министър каза още, че данните от клетките на мобилните оператори не винаги са надеждни, защото телефонът може да не се намира в лицето, което е негов притежател.

Маринов беше категоричен, че не става въпрос за подслушване или следене на съобщения, а само за локализация на определени хора.

Както Искра.бг ви съобщи според бившия служител на Държавната агенция „Национална сигурност“ /ДАНС/ Росен Миленов полицията обаче ще получава достъп без санкцията на съда. Той смята, че това не е редно и, че по този начин се нарушават човешки права. Според него трябва да се иска разрешение от съда, защото това е важно и за тези, които биха решили да си потърсят правата впоследствие.

Адвокат Михаил Екимджиев пък беше категоричен, че така разписани текстовете в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, дават безконтролен достъп на полицията до телефонните и интернет връзките. Служителите на реда няма да могат да разбират съдържанието на разговорите и кореспонденцията ни, но ще знаят с кого сме си писали и с кого се разговаряли.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments