Бразилското правителство: Обезлесяването на Амазония е намаляло с една трета до 2023 г.

0
34
Амазония
Снимка: Pixabay

Обезлесяването в Амазония е намаляло с 33,6% през първите шест месеца от мандата на президента на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва в сравнение със същия период на 2022 г., съобщи правителството. Данните сочат, че площта на тропическите гори се е свила с 2649 кв. км през периода януари-юни тази година, което е по-малко от 3988 кв. км през тези шест месеца на изминалата година при управлението на бившия президент Болсонаро. Публикуваните правителствени сателитни данни обаче все още не са проверени по независим начин.

Преди време Лула обеща да сложи край на обезлесяването до 2030 г., но той е изправен пред огромно предизвикателство за постигането на тази цел, тъй като площта на тропическите гори, за се твърди, че е затрита при неговото управление, е над три пъти по-голяма от площта на Ню Йорк.

През последните няколко години се наблюдава тревожно нарастване на обезлесяването както в страната, така и в други части на света. Амазонската дъждовна гора е ключов буфер в глобалната борба срещу климатичните проблеми. Новите сателитни данни бяха представени от бразилския Национален институт за космически изследвания (INPE) вчера.

„Постигнахме устойчива тенденция за намаляване на обезлесяването на Амазония,“, заяви пред репортери министърката на околната среда Марина Силва.

Институтът за космически изследвания е откроил юни като месеца, през който е отбелязан рекорден спад от 41% в изсичането на горите в сравнение със същия период на изминалата година. Лула, който встъпи в длъжност през януари, обеща да промени коренно политиката на крайнодесния си предшественик Жаир Болсонаро, който насърчаваше добива на полезни изкопаеми в земите на коренното население в Амазония. По-рано тази година Лула обяви, че ще бъдат изградени шест нови резервата за коренното население, като забрани добива на полезни изкопаеми и ограничи земеделието с търговска цел в тях.

Макар че обезлесяването е намаляло, горските пожари са се увеличили, показва статистиката. Само през юни системите за сателитно наблюдение са регистрирали 3075 пожара в Амазония – най-големият брой от 2007 г. насам. Много от пожарите, при които се отделят огромни количества въглеродни емисии, са свързани с изсичането на обезлесени преди това площи.

Лула, който преди това беше президент на Бразилия в периода 2003-2010 г., също така настоява най-богатите държави в света да платят щедро за различни инициативи, насочени към опазването на тропическите гори.

През април изследване на мониторинговата мрежа Global Forest Watch показа, че през изминалата година в света е изчезнала тропическа гора с размерите на Швейцария, тъй като изсичането на дърветата се е увеличило.

В изследването се казва още, че горски площи с размера на 11 футболни игрища са били унищожавани всяка минута през 2022 г., като Бразилия доминира в тази негативна тенденция. Това показва, че политическото обещание за прекратяване на обезлесяването, поето от световните лидери на Конференцията на ООН за изменението на климата в Глазгоу през 2021 г., е било доста далеч от обявените цели.

Амазония е най-голямата дъждовна гора в света и 60% от нея се намира в Бразилия. Поради големия брой дървета, растящи в нея, тя често е наричана „белите дробове на планетата“ заради начина, по който дърветата абсорбират въглеродния диоксид и отделят кислород.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments