Австралия се подготвя се за най-големия дефицит от Втората световна война насам

0
186
Австралия
Снимка от Pixabay

Бюджетът на Австралия е напът да се изправи пред най-големия дефицит след периода на Втората световна война, след като кризата от коронавирус поведе страната към първата рецесия от три десиителия насам и принуди управляващите да разпределят стотици милиарди долари под формата на финансови стимули, предава Ройтерс.  


Въпреки че Австралия успя да овладее пандемията от COVID-19 по-успешно от повечето развити страни, разтърсващите глобални последици от заразата изправиха предимно експортно-ориентираната икономика на страната, възлизаща в размер на 2 трилиона австралийски долара, пред болезнено нарастваща безработицата, след като редица компании вече отчитат финансови загуби.

В специално изявление от четвъртък държавният ковчежник Джош Фриденберг заяви, че бюджетът е достигнал огромния дефицит в размер на 85.8 милиарда австралийски долара към края на юни 2020, което е в ярък контраст с по-ранната прогноза за бюджетен излишък.

Песимистичните прогнози сочат, че се очаква дефицитът да се увеличи до 184,5 милиарда долара за периода 2020-2021, превръщайки го в най-големия като процентно съотношение от брутния вътрешен продукт (БВП) за периода от Втората световна война насам. Като основната причина за дефицита биват изтъквани държавните стимули в размер на около 289 милиарда долара.

Същевременно реалният БВП най-вероятно ще се свие с около 7% за тримесечието на месец юни, след като икономическият застоя, породен от ограничителните мерки, нанесе поражения върху бизнеса и социалния живот, запращайки икономиката в рецесия за първи път от 1991 насам.

„Тези груби числа отразяват суровата реалност, пред която сме изправени“, заяви Фриденберг за репортери в Канбера. „Икономическите перспективи остават много несигурни“.

Икономическите данни сочат за повишаване в активността през текущото тримесечие, след като голяма част от ограничителните мерки в по-голямата част на страната бяха повдигнати към края на май.

Въпреки това, ще мине известно време, докато всички цилиндри на икономиката заработят, особено след като вторият най-гъсто населен щат в страната – Виктория, бе отново поставен под карантина в борбата с вторичната вълна на заразата.

„Последните събития във Виктория са… болезнено напомняне как неуспехът в борбата с вируса може да повлияе на скоростта и траекторията на националното икономическо възстановяване на Австралия“, заяви Фриденберг.

Очаква се икономическия застой във Виктория да понижи тримесечния БВП към септември с приблизително 0.75%.

Индексът на фондовата борса на Австралия се повиши леко след изявлението на Фриденберг, тъй като инвеститорите остават фокусирани върху политическата реакция на управляващите за овладяването на пандемията.

Последното повишаване на фондовия индекс бе с 0.3%, като австралийският долар се задържа на равнище от 0.7137 щатски долара за австралийски долар, след като се покачи с 2% по-рано тази седмица до16-месечен таван от 0.7184 щатски долара за австралийски долар.

„Икономическите последици от COVID-19 са далеч по-лоши от тези на Втората световна война, но това, което е остава по-важно за пазарите, е запазването на инерцията в икономиката и осигуряването на възможно най-адаптивни условия за бизнеса, така че да можем да задържим колкото се може повече фирми активни по време на спада “, заяви Дермът Раян, портфолио мениджър към австралийски финансова къща “AMP Capital Dermot Ryan”.

Вторична вълна

Държавният ковчежник на Австралия прогнозира, че равнището на безработица ще нарасне с бърз темп до около 9,25% през четвъртото тримесечие, следвайки 22-годишния връх от 7,4%, регистриран през юни. Равнището на безработица се очаква да остане високо и през 2020.

Очаква се нетният дълг на страната да възлезе на 488,2 милиарда долара – 24,6% от БВП, считано към 30 юни 2020, като до средата на 2021 да се повиши до 677,1 милиарда долара – 35,7% от БВП. Прогнозата за увеличаване на задлъжнялостта е малко вероятно да повлияе на австралийския кредитен рейтинг „AAA“, обявиха от “S&P” в изявление, макар и заплахата от понижаване все още да остава реална.

„Рисковете за рейтинга остават сравнително умерени, тъй като последиците от пандемията от COVID-19 остават в голяма степен под контрол, а реакцията на австралийското правителството защити икономиката, бюджета и финансовите пазари“, заяви “S&P”.

„Вярваме, че втората вълна от заразени с COVID-19 може да засегне други части на страната, въпреки че досега други правителства се справиха успешно с ограничаването на вторичното разпространение на болестта“, добави S&P.

Австралия успя да овладее вируса много по-успешно от повечето развити световни нации, като към момента в страната има регистрирани около 13 300 случая на коронавирус и 133 починали, повече от половината от които са в щата Виктория.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments