Ангола напуска петролния картел ОПЕК заради спор за квотите за производство

0
39
ОПЕК
ОПЕК. Снимка: Wikimedia Commons

Ангола обяви, че напуска организацията на страните производители на петрол ОПЕК заради спор относно квотите за производство на петрол, съобщи „BBC“. Това се случи след решението, взето миналия месец, от 13-членния картел и 10 съюзнически държави да намалят допълнително производството на петрол през 2024 г., за да подкрепят нестабилните световни цени.

Понастоящем Ангола произвежда около 1,1 млн. барела дневно от общо 30 млн. барела за всички членове на ОПЕК. Решението на страната да се оттегли е било взето на заседание на кабинета, проведено по-рано днес.

„Смятаме, че в този момент Ангола не печели нищо от оставането си в организацията и в защита на интересите си тя реши да напусне. Ако бяхме останали в ОПЕК, Ангола щеше да бъде принудена да намали производството си, а това противоречи на политиката ни да избягваме спад и да спазваме договорите,“, обяви министърът на минералните ресурси и петрола Диамантино Азеведо, като допълни, че решението не е било взето лесно.

Понастоящем Ангола и Нигерия са двата най-големи износителя на петрол в географския район, известен като Африка на юг от Сахара. Информационна агенция „Agence France-Presse“ съобщи, че и двете страни са недоволни от това, че от тях се иска да намалят производството на петрол в момент, когато трябва да увеличат валутните си приходи.

Ангола разполага с огромни залежи от полезни изкопаеми и петрол, а икономиката ѝ е сред най-бързо развиващите се в света, но икономическият растеж е изключително неравномерен. Голяма част от петролното богатство на страната се намира в провинция Кабинда, където от десетилетия насам кипи ожесточен сепаратистки конфликт. Ангола, която беше член на ОПЕК в продължение на 16 години, не е първата страна, която напуска картела. Еквадор, Индонезия и Катар направиха същото.

Както е известно, ОПЕК обединява производители на петрол, които решават колко суров петрол да продават на световния пазар, заедно с разширената група, наречена Опек+. След пълномащабната инвазия на Русия в Украйна през февруари 2022 г. цените на петрола рязко се повишиха, като през юни миналата година те достигнаха над 120 долара за барел. Цените все пак се понижиха до малко над 70 долара за барел през май тази година, но оттогава насам те поддържат нестабилни стойности, тъй като производителите се опитват да ограничат добива на суров петрол, за да подкрепят пазара, особено след скорошните атаки, извършени срещу товарни кораби в Червено море.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments