„Amnesty International“: Вероятно са извършени военни престъпления в размириците между Израел и Газа

0
54
Ивицата Газа
Снимка: Pixabay

Възможно е да са били извършени военни престъпления по време на размириците между Израел и палестинските бойци на територията на ивицата Газа през изминалия месец, твърди „Amnesty International“. В доклада на правозащитната организация се заключава, че израелските сили са извършили безразборни въздушни удари, при които са загинали палестински цивилни граждани. В информацията се казва също, че безразборният ракетен обстрел на въоръжената групировка „Палестински ислямски джихад“ (ПИД) е причинил смъртта както на израелски, така и палестински цивилни граждани. „Amnesty International“ призова Международния наказателен съд да проведе обстойно разследване.

В отговор на изявлението говорител на „Палестински ислямски джихад“ заяви, че групировката приветства доклада, а израелските сили за отбрана не пожелаха да коментират публично.

По официални данни 34 палестинци и 1 израелец са загинали при последния кръг от трансгранични бойни действия, които избухнаха на 9 май и приключиха 5 дни по-късно с прекратяване на огъня, благодарение на посредничеството на Египет. Началото бе поставено от израелски военни самолети, които през нощта нанесоха въздушни удари, в резултат на които бяха убити трима висши командири на военното крило на „Палестински ислямски джихад“ в домовете им, както и 10 цивилни лица, включително роднини и съседи на въпросните мъже.

От „Amnesty International“ заявиха, че пускането на прецизно насочвани бомби в гъсто населени райони, когато семействата спят, предполага, че „тези, които са планирали и разрешили атаките, са очаквали и вероятно са пренебрегнали потенциалните вреди за цивилното население“. „Умишленото извършване на безразборни атаки по своята същност е военно престъпление,“, предупреди още организацията, като допълни, че понастоящем разследва девет атаки, включително тези, които са били насочени срещу тримата командири на „Палестински ислямски джихад“  в техните домове.

Правозащитната организация също така сподели, че е „установила модел на широкомащабно унищожаване на имущество“ в Газа в резултат на израелските удари, които „не отговарят на изключенията, при които нападението срещу домове и други граждански обекти би било оправдано“. Тя цитира нападението на 13 май над четириетажна сграда в бежанския лагер „Джабалия“, в която по това време са живеели 42 души от многодетното семейство Набхан. Служителите на организацията не са открили доказателства, че сградата е била използвана за съхранение на оръжия или друго военно оборудване, нито че наблизо са били изстрелвани ракети.

„По време на разследването ни чухме шокиращи разкази за бомби, които унищожават домове, за бащи, които изкопават малките си момичета изпод развалините, за тийнейджърка, която е била смъртоносно ранена, докато е лежала в леглото си с плюшено мече в ръце,“, сподели Хеба Морайеф, директор на „Amnesty International“ за Близкия изток.

В отговор на израелските удари палестинските бойци са изстреляли над 1400 ракети към Израел, което е принудило десетки хиляди цивилни жители да се скрият в бомбоубежища. Израелските въоръжени сили твърдят, че общо 1139 ракети са преминали през израелска територия, а около 430 от тях, са били насочени към населени места, но са били прихванати от системите за противоракетна отбрана.

„Amnesty International“ обяви, че ракетите, които не са попаднали в Газа, изглежда са убили и трима цивилни палестинци, включително две деца. В доклада се цитират разкази на роднини на децата, според които те са загинали, когато ракета е поразила улица „Ал-Сахаба“ в град Газа в следобеда на 10 май. Палестинските сили от своя страна отричат, че ракета е ударила района, и обвиняват израелските удари за тези инциденти. Свидетели обаче споделят, че лица, свързани с групировката, са премахнали части от ракета непосредствено след инцидента. Говорителят на „Палестински ислямски джихад“ Тарик Салми не пожела да коментира това, но все пак заяви пред “BBC”, че докладът на неправителствената организация доказва, че окупацията от страна на Израел е породила агресията, тъй като са били извършени тежки престъпления. В отговор на това обвинение Израел подчерта, че предприема мащабни мерки в опит да избегне нараняването на цивилни лица.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments