„Amnesty International“: Комисарят по човешките права на ООН да се справи с престъпленията в Синдзян

0
25
Мишел Бачелет
Мишел Бачелет. Снимка: Michelle Bachelet, Facebook

Службата на Върховния комисар на ООН за правата на човека трябва да се справи с престъпленията срещу човечеството и грубите нарушения на човешките права, когато екипът й посети Синдзян-уйгурски автономен регион тази седмица. За това призоваха от международната неправителствена независима организация „Amnesty International“.

Предвижда се екип, ръководен от върховния комисар Мишел Бачелет, да прекара 6 дни в Китай, включително да посети Синдзян, където „Amnesty International“ документира систематично произволно лишаване от свобода, изтезания и преследване на уйгури, казахи и други предимно мюсюлмански етнически малцинства.

„Дълго отлаганото посещение на Мишел Бачелет в Синдзян е критична възможност за справяне с нарушенията на правата на човека в региона, но също така ще бъде битка срещу усилията на китайското правителство да прикрие истината. ООН трябва да предприеме стъпки, за да смекчи това и да се противопостави на това да бъде използвана за подкрепа на крещяща пропаганда“, коментира генералният секретар на „Amnesty International“ Агнес Каламар.

„Шестдневното посещение ще може само да надникне през повърхността за справянето с престъпленията срещу човечеството в Синдзян. Най-малкото ще може да се съсредоточи върху жертвите на репресиите в Китай: уйгурите и други мюсюлмани, които са били мишени, както и върху многото семейства в чужбина, които се измъчват от това, че не знаят къде са държани техните роднини и как да потърсят справедливост, истина и репарации.“, добави Каламар.

„Amnesty International“ и други правозащитни организации многократно призоваваха китайските власти да разрешат на независими експерти на ООН по правата на човека и други наблюдатели за достъп до Синдзян – искане, което най-накрая беше удовлетворено с това кратко посещение от Службата на Върховния комисар по човешките права.

ООН трябва да избегне възможността да стане съучастник

Върховният комисар се ангажира да говори с ключови заинтересовани страни преди пътуването си. Екипът обаче е изправен пред сериозното предизвикателство да гарантира, че това посещение отговаря на заявения от тях стандарт и ще бъде „неограничено“, „смислено“ и „включително ще има интервюта без надзор“.

„Бачелет ще бъде наясно с множеството стъпки, предприети от китайските власти по време на предишни посещения на пратеници на ООН за правата на човека за налагане на строго наблюдение и подкопаване на достъпа, включително чрез задържане на идентифицирани интервюирани и потенциални събеседници, и предупреждение на другите да се преструват, че ги няма. „Amnesty International“ също така документира случаи на задържани от малцинствените групи в Синдзян, които са били обучавани в продължение на дни за визитата на чуждестранните посетители, както са били и инструктирани да отговарят на въпросите им с предварително зададени реплики.“

„Службата на Върховния комисар по човешките права трябва да избягва да става съучастник в опитите на китайското правителство да прикрие нарушенията на правата на човека, като потенциално използва посещението като „доказателство“ за тяхната невярност.“, предупреди Каламар.

„Маршрутът на посещението не трябва да се налага от китайските власти, а да се ръководи от мандата на посещението и да се основава на методологията за правата на човека, включително като е насочен към жертвите. Преди всичко екипът на Бачелет трябва да може да извършва безпристрастна оценка на ситуацията на място и да бъде напълно прозрачен относно детайлите на пътуването, условията на споразумението им с правителството и достъпът му до мястото.“

От септември 2018 г., когато Върховният комисар за първи път потърси достъп до Синдзян „в светлината на дълбоко обезпокоителни твърдения за мащабни произволни задържания на уйгури и други мюсюлмански общности“, много организации публикуваха подробности и добре потвърдена информация за ситуацията там. Един от най-изчерпателните доклади беше на „Amnesty International“ от юни 2021 г., в който бяха описани репресиите на Китай срещу преобладаващо мюсюлманските етнически малцинства в Синдзян, които се равняват на престъпления срещу човечеството. Въз основа на десетки свидетелства, докладът описва „антиутопичен адски пейзаж“, включващ тежки нарушения срещу задържаните, системно държавно наблюдение на милиони хора и усилия за изкореняване на религиозните традиции, културни практики и местни езици.

„Amnesty International“ стартира международна кампания, първоначално насочена към повече от 70 лица, призоваваща за освобождаване на всички хора, произволно задържани в лагери и затвори, които да бъдат закрити. Само през този месец организацията събра подробности за още 40 изчезнали или задържани лица, след като новините за посещението на Бачелет накара семейства да потърсят помощ за свои близки в Синдзян, които са изчезнали и се смята, че са били задържани.

Визитата е шанс да се осигури дълготраен канал за комуникация между Службата на Върховния комисар по правата на човека и местните власти по отношение на бъдещи запитвания от страна на семейства за съдбата и местонахождението на техните близки.

„От решаващо значение е констатациите от мисията на ООН в Китай да бъдат публикувани своевременно. Публикуването им не трябва да претърпи същите необясними закъснения като доклада им за Синдзян, който светът все още чака да види. Върховният комисар трябва да оповести публично всички свои констатации относно нарушенията на правата на човека в Китай без допълнително забавяне.“, призова Каламар.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments