Независим трибунал постанови: Китай е извършил геноцид срещу уйгурите и други етнически малцинства

0
105
Правосъдие
Правосъдие. Снимка: Pixabay

Базиран в Лондон независим трибунал постанови, че Китай действително е извършил геноцид срещу уйгурската общност и други етнически малцинства в западния си регион Синдзян, като обвини висшето ръководство на Китай, включително президента Си Дзинпин, в „главна отговорност“ за действията, извършени срещу мюсюлманските малцинствени групи.

„Трибуналът е убеден, че КНР (Китайската народна република) е провеждала целенасочена, систематична и съгласувана политика с цел така нареченото „оптимизиране“ на населението в Синдзян чрез дългосрочно намаляване на броя на уйгурите и другите етнически малцинства, което е трябвало да бъде постигнато чрез ограничаване и намаляване на ражданията на уйгури.„, заяви по-рано днес Джефри Ница, председател на трибунала, по време на четенето на присъдата.

Ница добави още, че съдът е убеден, че президентът Си Дзинпин, Чен Куангуо и други високопоставени служители носят главната отговорност за насилствените действия в Синдзян. Според съдебния състав фактът, че отделни криминални деяния, като изнасилвания или мъчения  не са били извършени с подробното знание на президента и други високопоставени лица, те са се случили като пряк резултат от политиката, езика и речите, насърчавани от президента на Китай и други лица с власт и влияние.

Решението е било взето след поредица от съдебни заседания в Лондон, проведени през тази година, по време на които група съдебни заседатели са разгледали обстойно доказателства и свидетелски показания.

Неправителственият независим уйгурски трибунал е основан през 2020 г. от Ница, британски адвокат и международен правозащитник, по настояване на уйгурски активисти. Ница беше сред няколкото британски физически и юридически лица, санкционирани от китайското правителство през март тази година в отговор на британските санкции срещу китайски високопоставени служители, наложени им заради нарушения на човешките права в Синдзян.

Трибуналът няма правомощия за налагане на санкции или принудително изпълнение на такива, но той обеща да действа напълно независимо и да се ограничи до разглеждане на доказателствата, за да достигне до безпристрастно и обмислено решение дали е доказано, че Китай е извършил международни престъпления.

Посланикът на Китай в Обединеното кралство Чжън Зегуан нарече въпросния трибунал „политическа манипулация, целяща да дискредитира Китай„.

Организацията е създадена, за да урони имиджа на Китай, да заблуди обществеността тук, да развали доброто отношение между китайския и британския народ и да наруши гладкото развитие на отношенията между Китай и Обединеното кралство.“, заяви посланикът по време на пресконференция през септември.

По данни на Държавния департамент на САЩ около 2 милиона уйгури и други мюсюлмански малцинства са преминали през разрасналата се мрежа от центрове за задържане в Синдзян, където бивши затворници твърдят, че са били подложени на интензивна политическото индоктриниране, принудителен труд, изтезания и дори сексуално насилие. Правозащитни групи, базирани в чужбина, също обвиняват китайското правителство в насилствена културна асимилация и принудителен контрол на раждаемостта и начина на живот на уйгурите.

Неотдавна правителството на САЩ директно обвини Китай в извършване на геноцид и престъпления срещу човечеството в Синдзян, подкрепено от законодатели и правозащитни групи в Обединеното кралство и Канада. През март САЩ, заедно с Европейския съюз, Канада и Обединеното кралство, обявиха санкции срещу китайски високопоставени служители заради нарушения на правата на човека в Синдзян. Китай реагира почти незабавно, като наложи редица ответни санкции, както и забрани за пътуване и бизнес.

С наближаването на Зимните олимпийски игри в Пекин през 2022 г. международният натиск заради отношението на Китай към уйгурите се засилва, а активисти призовават за бойкот на игрите. В понеделник администрацията на Байдън заяви, че няма да изпрати официална делегация на САЩ при провеждането на игрите в знак на несъгласие с „продължаващия геноцид и престъпленията срещу човечеството в Синдзян“, въпреки че американските спортисти все пак ще могат да се състезават в Пекин. Оттогава насам Австралия, Обединеното кралство и Канада се присъединиха към САЩ, като обявиха намеренията си да извършат дипломатическия бойкот.

По време на пресконференция, проведена вчера, австралийският министър-председател Скот Морисън заяви, че нарушенията на правата на човека и проблемите в Синдзян са част от опасенията, които австралийското правителство е изразило пред Пекин. В рамките на същия ден Камарата на представителите на САЩ прие законопроект, който забранява вноса на стоки от Синдзян поради опасения за принудителен труд. Законът за предотвратяване на принудителния труд, извършван от уйгурите, беше приет с огромно мнозинство от 428 гласа срещу 1. За да стане действащ един закон, той трябва да бъде приет от Сената и подписан от президента на САЩ Джо Байдън.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments