Адвокат: Преди да бъдат въведени нови мерки, те трябва да бъдат приложими на практика

0
39
Карантина
Снимка: Pixabay

Преди да бъдат въведени нови мерки, те трябва да бъдат приложими на практика. Това обяви пред „БНТ“ адвокатът по медицинско право Мария Петрова.

„Преди да се предприеме една мярка от юридическа гледна точка е важно тя да бъде пропорционална, да има алтернативи и тази алтернатива да не е просто разписана на хартия, тя да е практически възможна“, обясни адвокатът.

От своя страна Ричард Алибегов подчерта, че безплатните тестове за посещения в заведения не се заплащат от държавния бюджет. Има европейска програма, по която се осигурява финансирането, така че в случая става въпрос за пари от Европа.

„Те не минават през данъкоплатците. Има заповед за София и ние направихме едно показно на държавата как може да работи тази система. За съжаление не получихме никаква подкрепа от държавата към момента. Сега една част се заплаща от клиента, една част от браншовите асоциации и от собствениците на заведения. Докога ще издържим така не е много ясно. За съжаление в България се прилага зеленият сертификат при 20% ваксинация. Това е абсолютен прецедент в Европа. В Европа се приложи при над 60% ваксинация. Тогава държавата отиде при бизнеса и каза, че ще се работи със сертификати. Тук държавата каза, че не може да се оправи с ваксинацията и затова отиде при бизнеса и каза, че ще се работи със сертификати. Но бизнесът няма да издържи и не говорим само за нашия бизнес за нашия бранш. Тук става дума за въвеждане масово на тези сертификати. Нашето предложение беше държавата бързо да се справи с държавната администрация. Но това разбира се няма да се случи“, коментира той.

„Държавата налага мерки в извънредна епидемична ситуация, всички способи за преборване на тази зараза и всичките тестове, всички дезинфектанти, ръкавици, маски по закон трябва да бъдат поемани принципно от държавата“, каза от своя страна адвокат Мария Петрова.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments