9 месеца след първия локдаун: Ражданията намаляват, на места с над 30%

0
62
Бременност
Снимка: Pixabay

Наблюдава се видимо намаляване на броя раждания за януари 2021 година, месецът, в който идват на бял свят бебетата, заченати през април 2020 година. На някои места спадът надминава 30%, което е в пъти по-малко от раждаемостта през изминалите 10 години, сочат данни на Националния статистически институт (НСИ).

В най-голямата АГ болница в столицата „Майчин дом“ броят на ражданията през януари 2021 година е с цели 30% по-нисък от този година по-рано – 355 към 247 новородени. Макар и не толкова сериозна, отрицателната статистика важи и за частните здравни заведения „Надежда“ и „Щерев“.

В родилното отделение в МБАЛ-Благоевград също се наблюдава значителен срив с 31 на 100, а в Стара Загора спадът е с около 25%. От 221 деца през януари миналата година числата са намалели до 165 деца в началото на 2021 година.

С 12% са по-малко ражданията в родилното на болницата в Шумен – 75 заченати през априлското затваряне спрямо 86 година по-рано. Спад с 11% се отчита и в родилното на УМБАЛ „Дева Мария“ в Бургас 9 месеца след големия априлски локдаун.

С 9% е понижението в клиниката по АГ на УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив – от 116 на 105 бебета, заченати в по време на първото извънредно положение. Макар и с по-малки проценти, спад отбелязват родилните отделения и в Добрич и Русе.

Според доц. Стоянка Черкезова от Института за изследване на населението и човека при БАН, по време на първата криза покрай COVID-19 двойките са се чувствали тотално несигурни дори за утрешния ден, а какво остава за бъдещето си като цяло. Точно по тази причина редица семейства са оставили създаването на поколение за по-напред във времето.

В основната си част обаче подобни решения ще са само временни и цифрите от статистиката изобразяват „по-скоро едно масово отлагане на създаването на дете за по-благоприятен бъдещ момент отколкото тотален отказ от създаването му“, твърди експертът пред „Bulgaria ON AIR“.

Една от основните причини за намаляването на раждаемостта у нас през последното десетилетие е и намаляването на броя жени във фертилна възраст, смята доц. Черкезова. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments