Жители от шест села ще блокират пътя Асеновград–Кърджали в знак на протест

0
3032
Протест, село Горнослав
Протест, село Горнослав. Снимка: Александър Дунчев, Фейсбук

Жителите на шест села ще блокират пътя Асеновград–Кърджали в знак на протест срещу незаконното отдаване на концесия за кариера в землището на селата Горнослав и Добростан. Демонстрацията ще започне от 12:00 до 13:00 часа в неделя на разклона на селата Червен и Горнослав, до бензиностанция „Бардал“, по главен път 58. Организаторите посочват, че затварянето на пътя ще е с продължителност близо 30 минути.

Хората излизат на пореден протест, за да могат да запазят изворната вода чиста и достъпна до чешмите си. Жителите от селата Горнослав, Червен, Долнослав, Стоево, Леново и Искра се обявиха с подписка срещу решението на Министерски съвет /МС/ за предоставяне на концесия за добив на мраморна баластра. По думите им фирмата „Запрянови-03“ ООД възнамерява да разработва кариера за мрамори в държавен поземлен имот 16955.28.132 в община Асеновград, област Пловдив. Това се намира в находището „Делчевото–2“, участък „Делчевото–2 юг“, разположено в землището на с. Горнослав, и инвестиционно намерение „Изграждане на кариера за добив на мрамори“ в находище „Делчевото-1“ /Вратицата/.

Асеновградска област
Асеновградска област. Снимка: Фейсбук

Местните се притесняват още, че след изграждането на двете кариерите, това ще се отрази негативно на околната среда, здравето и поминъка им – птицевъдство, пчеларство и земеделие. Исканията им са:

– Отмяна на незаконната концесия за кариера в землището на с. Горнослав
– Спиране на Инвестиционно намерение „Концесия за добив на мрамор и мраморна баластра Вратицата, в землището на село Добростан“
– Да се спаси водата на шест села и да се запази водата в язовирите.

Протест край Асеновград
Протест край Асеновград. Снимка: Фейсбук

Гражданите са получили писмо от Басейнова дирекция, в което Регионалната инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/, Министерство на околната среда и водите /МОСВ/ и Министерски съвет /МС/ са допуснали да се одобри подписването на договор за концесия, въпреки че концесионерът, по думите на гражданите, не е изпълнил всички законни условия.

Документ
Документ. Снимка: Фейсбук

Едно от задължителните условия, за да бъде валидно решението на РИОСВ, е да има хидрогеоложко проучване, което да установи дали ще бъдат засегнати карстовите извори, каптажи и изворни води в землището на селата Горнослав и Червен, с които се захранват шест села с вода. Хората посочва:

„Започват концесия, а никой не е направил проучване как ще повлияе тя на подземните води и на водата, която пием.“

Документ
Документ. Снимка: Фейсбук

По този повод от Искра.бг потърсихме двамата организатори на протестите Мая Христозова и Стефан Докузов. Христозова посочи:

„Протестът в неделя ще бъде насочен към двете кариери на фирма „Запрянови-03“ ООД, която е кандидатствала за концесия с обща площ 300 декара. Фирмата е започнала дейност още преди 10 години, когото са правили геоложки проучвания със сонди. Първото инвестиционно намерение е било около 2015 година, но тогава е било за една голяма кариера. Тогава жителите на селата са подали възражения, оспорвали са и оттам концесионерът решава да „раздроби“ на по-малки площи, входирайки това намерение. Двете кариери са продължение на това, което е започнато в началото. Те се намират в две защитени зони по Натура 2000.“

По думите на Христозова 100% от населението на селата Горнослав и Добростан са изказали писмени възражения, че не желаят да имат кариери в този регион. Причината е, че едната кариера се намира на 1900 метра от основния водоизточник, който захранва 6 села с питейна вода. При най-малкия взрив на този каптаж ще му се окаже влияние и може да има разместване на земните пластове, при което да се спре водата от този водоизточник.

„Ние имаме подписка срещу кариерите, внасяме възражение към всички инстанции против тях. В региона има изключително много подземна вода, която е планинска, чиста, изворна, и е достатъчна да захрани всички села наоколо. Точно там се иска да се разположат тези кариери, с което явно фирма „Запрянови-03“ искат умишлено да обезводнят селата, за да нямаме питейна вода. Това е карстов регион с много подземна вода, но е много нестабилен по отношение на взривове и трусове, което може да окаже неблагоприятно влияние на всички подземни води. Селата може да останем напълно без вода, а сега сме и на режим на водата“, подчерта Христозова. Тя обясни за вредата от праховите частици:

„Прахът, който се причинява от тези кариери е първичен прах, който идва от взривове. Скоростта на вятъра в региона е 23 км/ч, която е измерена миналата година от три независими метеорологични сонди, при което от този прах целият регион наоколо ще бъде замърсен. В района има хиляди декари с лозя, овощни градини и животновъдни ферми. Под село Червен има житни ниви, което жито се продава на два от най-големите хлебозавода в Пловдив. Какво жито ще се продава на тези хлебозаводи, като то е посипано с мраморен прах? Нашият регион е добре развит в земеделско отношение. Като при нас всички земеделци са млади хора, на които стоката им се изкупува с предварителни договори. Това всичко ще бъде унищожено!“

„Невъзможно е да има кариера до кошерите с пчели. Цялото село Горнослав си защитаваме правата, тъй като в района има черешови градини, пчелари и еко селище. На местата, където има запрашаване от кариери, пчелите са изчезнали. В селото има къщи на близо 100 години, след няколко взира тези сгради няма да са здрави. Отделно водата, захранваща няколко села, със сигурност ще изчезне. Страхът управлява в тази държава. За това ще предприемем всички законови действия, за да разрешим казуса си. Единственият начин да бъдем чути е да дадем гласност и да се събудим, защото ако поспим още малко след 5-10 години няма да има за какво изобщо да се борим“, категорично отбеляза Стефан Докузов пред Искра.бг.

Решението за отдаване на концесия на Министерски съвет е било обжалвано пред Върховния административен съд /ВАС/ от голям брой жалбоподатели– частни лица, МИК, Зелени Балкани и фондация „Биоразнообразие“. Жалбите са били приети за редовни и са били присъединени за съвместно разглеждане в едно общо производство.

От Искра.бг ще продължим да следим казуса, като се надяваме компетентните институции да обърнат внимание на местното население, разрешавайки казуса им.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments