Желанието за промяна в сърцето на кюрдите расте с наближаването на изборите в Турция

0
55
Реджеп Ердоган. Снимка: Общомедия
Реджеп Ердоган. Снимка: Общомедия

Бивш поддръжник на Тайип Ердоган, телевизионният оператор Мехмет Далгич се привърза към основния си съперник, след като управляващата Партия на справедливостта и развитието не изрази съчувствие за унищожаването на неговата телевизионна станция в Югоизточна Турция при земетресението през февруари, предава „Агенция Ройтерс“.

Липсата на подкрепа беше последната капка в постепенното разочарование на Дългич от Партията на справедливостта и развитието, която отдавна се радва на солидна подкрепа в региона, благодарение на стъпките за укрепване на правата на кюрдите, които формират мнозинството там, и местната икономика в началото на двете десетилетия управление на правителството.

Преди изборите в неделя кризата с разходите за живот сега удря подкрепата на Ердоган в югоизтока, както и навсякъде другаде, застрашавайки перспективите му в трудна битка за запазване на властта.

Анализаторите са на мнение, че нарастващата националистическа линия на правителството също е подкопала популярността му сред кюрдите, които съставляват 20% от населението и се смята, че играят ролята на „крал“ в гласовете.

„Сега казвам на Турция, че е необходима промяна“, заяви Дългич, докато багерите продължаваха да премахват отломките от срутения търговски център в най-големия град в региона Диарбекир, където се намираше неговата телевизия. Той е категоричен:

„Младите нямат надежда, нямат бъдеще.“

Проучване, публикувано тази седмица от социологическата компания Rawest, показа 76,3% подкрепа за кандидата за президент на опозицията Кемал Кълъчдароглу в провинция Диарбекир, като подкрепата за Ердоган е едва 20,5%.

Основната опозиционна Републиканска народна партия на Кълъчдароглу имаше оскъдна подкрепа в югоизточната част в миналото, но под негово ръководство тя достигна до кюрдите и прокюрдската Демократична партия на народите, която е доминираща в целия регион и спечели 67% подкрепа в Диарбекир на изборите през 2018 г.

Кюрдски проблем

Докато проучванията на общественото мнение показват, че подкрепата за Ердоган в региона намалява, той запазва ядро от подкрепа, включително хора като търговеца Адил Айдън, който свързва Републиканска народна партия с държавната репресия, насочена към кюрдите много преди Партията на справедливостта и развитието на Ердоган да дойде на власт.

„От момента, в който Ердоган каза „кюрдският проблем е мой проблем“, това донесе мир в този регион“, заяви Айдън в своя магазин за сирене в историческото сърце на града, намеквайки за стремежа на Анкара да сложи край на десетилетен конфликт, който нарани региона.

Кюрдската работническа партия, смятана за терористична група от Турция и нейните западни съюзници, вдигна оръжие срещу държавата през 1984 г. Боевете са убили повече от 40 000 души.

В предизборната си кампания Ердоган многократно е предполагал връзки между Работническата партия на Кюрдистан и опозиционния съюз, без да предоставя доказателства, очевидно опитвайки се да предизвика дълбока националистическа враждебност към въоръжената група.

Но преди десетилетие Ердоган започна мирен процес с Работническата партия на Кюрдистан. Тези преговори се провалиха през 2015 г., отприщвайки период на свирепа градска война на югоизток, включително по улиците близо до магазина на Айдън. Но Айдън все още се надява на край на конфликта, който сега е фокусиран в Северен Ирак. П потвърждавайки доверието си в президента, Айден коментира:

„Кюрдите искат да се върнат към мирния процес. Те копнеят за мир. Както казват хората, ако някой може да го направи, Ердоган може.“

Това беше увереност, която някога е имал Дългич, припомняйки си колко дълбоко е бил развълнуван, когато за първи път видя Ердоган да говори преди две десетилетия и гледаше на Партията на справедливостта и развитието като на носеща „спасение“. Мъжът си спомня:

„Разплаках се. В гърлото ми беше възел. За първи път виждах толкова внушителен лидер с такъв ентусиазъм.“

Двадесет години по-късно той казва, че ще гласува за Кълъчдароглу, който според някои проучвания води в надпреварата за президентския пост.

Промяна без Ердоган

Демократичната партия на народите, третата по големина партия в парламента, самата обяви подкрепата си за Кълъчдароглу. Тя влиза в изборите под емблемата на малката Зелена лява партия поради съдебно предложение да я забрани заради връзки с Работническата партия на Кюрдистан, което тя отрича.

Затвореният бивш лидер на Демократичната партия на народите Селахатин Демиртас ръководи нашумяла предизборна кампания от килията си и съпругата му Башак тази седмица пусна видео, в което насочва привържениците на Демократичната партия на народите към гласуването си за лидера на Републиканската народна партия.

В офисите на Демократичната партия на народите в Диарбекир кандидатът за парламент Мехмет Емин Актар изтъкна, че президентът се е променил през годините.

„Ердоган, неговият език и маниери са много различни днес от тези, които бяха преди 20 години“, подчерта Актар, приписвайки промяната на провала на мирния процес през 2015 г.

Това беше последвано от продължила години репресия срещу Демократична партия на народите, при която хиляди партийни служители и членове бяха арестувани и десетки депутати и избрани кметове бяха изгонени от местата си, като последните бяха заменени от неизбрани държавни служители. Актар, бивш ръководител на бар в Диарбекир, смята:

„Този правителствен натиск… нарушава и потиска всички права като свободата на изразяване и правото на организиране и демонстриране.“

Икономическите затруднения и безработицата тежат на хората, които гласуват за първи път в Диарбекир и някои признават, че може да гласуват за Републиканската народна партия, малко вероятна перспектива в миналото.

„Мисля, че с голяма вероятност ще гласувам за Републиканската народна партия, защото те дават обещания за образование, икономика и здравеопазване. Добре е и за промяната“, казва 21-годишният работник в магазин за тютюн Фуркан Гюлер.

Един от клиентите му, 19-годишният студент Сонер Екти, споделя, че също обмисля да гласува за опозицията, но също така гледа по-надалеч, ако перспективите му в Турция не се подобрят.

„Ако продължава така, мисля да замина в чужбина.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments