Защо забавените резултати от изборите доказват, че системата действително работи?

0
111
Доналд Тръмп
Снимка: Pixabay

Картата, която показва избирателната активност в различните части на страната, за момента изглежда нормално, макар и недовършена. Да, има традиционно синьо по крайбрежията и голям червен участък от равнините, разположени на юг, но все се вижда голяма сива зона – както в буквален, така и в преносен смисъл.

В седем щата победата е изключително оспорванаАризона, Уисконсин, Джорджия, Невада, Пенсилвания, Мичиган и Северна Каролина, тъй като там все още не може да бъде определена категорична победа нито за президента Доналд Тръмп, нито за бившия вицепрезидент Джо Байдън. Тези  няколко щата без съмнение ще определят кой ще бъде следващия президент на САЩ. Важно е да се отбележи обаче, че на фона на настоящата несигурност в страната подобен сценарий е напълно очакван и нормален.

Няма клауза в Конституцията или в който и да е федерален закон, които да задължават победителят на изборите да бъде обявен още в деня, в който се провеждат. Всъщност през по-голямата част от 19-ти век е отнемало дни, дори седмици, за да бъде обявен победителят. В края на краищата тогава интернет се е използвал много по-малко в сравнение с днес. Въпреки подобрените технологии през последните десетилетия, обявяването на окончателния победител в предизборната надпревара обикновено отнема поне няколко натоварени дни, тъй като преброяването на гласовете в отделните щати често може да се проточи с часове, над предвидените, или с дни. Така се случи и през 2000 г., когато не се знаеше кой ще бъде президентът до 12 декември, като забавянето се проточи повече от месец след изборния ден. Изводът е, че това е нещо нормално и очаквано, особено след като вчера стана ясно, че последиците от коронавируса са променил коренно статистиката по отношение на това кого подкрепят гласоподавателите.

В градските райони, където бяха подадени милиони гласове, които трябва да бъдат преброени бързо, промяната в начина, по който е решила да гласува Америка, гарантираше, че процесът на изготвяне на таблиците ще бъде по-бавен, отколкото този на предишните избори, макар че всеки от нас желае да научи резултатите по-скоро. Когато удвоим броя на предсрочните гласове и запазим едни и същи правила относно това кога и как ще бъдат преброени, както и еднакъв или по-малък брой служители, които да ги преброят, ситуацията, на която сме свидетели днес, е напълно очаквана.

Бавността на процеса е знак, че системата работи, а не обратното. Като цяло това прави казаното от Тръмп днес рано сутринта още по-безотговорно. „Щяхме да спечелим на тези избори.“, каза Тръмп пред свои поддръжници в Белия дом. „Честно казано, победихме. Така че ще се изправим пред Върховния съд на САЩ. Искаме всички да спрат да гласуват. Що се отнася до мен, вече спечелихме.“, добави държавният глава. Това е абсурдно, тъй като в момента гласовете се преброяват, като те са подадени по легален начин съгласно специфичните регионални закони в отделните щати. Следователно би абсолютно недопустимо по отношение на целия демократичен процес, ако тези гласове по някакъв начин бъдат игнорирани или анулирани, само поради факта, че не са преброени в действителния изборен ден. Не бива да се процедира по този начин. Нищо от това не работи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments