Защо проектът на „Алепу“ не е преминал през обществено обсъждане?

0
211
Алепу
Снимка: Гергана Георгиева, Искра.бг

Съзнателно ли е избегнато общественото обсъждане на проекта в „Алепу“, случващо се при извършването на „оценка на въздействието върху околната среда“ (ОВОС)? Този въпрос зададе общинският съветник в Бургас от Демократична България Димитър Найденов. Пред журналист на Искра.бг и в публично изявление във Facebook Найденов изказа съмненията си, че нарочно се е прибегнало до по-леката процедура за „оценка за съвместимост“ (ОС).

Една от важните разлики между двете е, че при провеждането на ОВОС се „вдигало шум“ – целият доклад минавал през експертен съвет, на който присъствали всякакви институции (граждански общества, заинтересовани страни, държавни и общински институции, неправителствени организации и т.н.). Ако такова обществено обсъждане се е било провело е щяло да е възможно недоволството на хората да спре инвестиционните намерения и да наложи на директора на РИОСВ да се съобрази с мнението на гражданите.

Директорът на РИОСВ-Бургас е заявил в писмо, че дейностите, свързани с реализацията на инвестиционното предложение не подлежали на ОВОС (по реда на глава шеста от Закона за Опазване на Околната Среда). Според Найденов решението да се извърши само ОС нарушавало материалния закон. Причината е, че „съпътстващата дейност по укрепване на регистрирано свлачище“ подлежала на процедура по преценяване необходимостта от ОВОС. Укрепването на съществуващо свлачище се явявало „крайбрежна дейност за борба с ерозията, която, ако бъдела призната, задължително подлежала на ОВОС (съгласно т.10м от Приложение 2 на ЗООС). Необходимостта от ОВОС се споменавало и в Закона за Биологичното Разнообразие.

Общественото обсъждане, част от процедурата по ОВОС, е било заобиколено с решение от 29 декември 2017 година. Аргументите за това са били, че “геодезическото съоръжение за укрепване на свлачищния откос не се разглежда като брегоукрепително съоръжение и няма обща граница с морския бряг, намира се на 30 метра от него” и че “между разглеждания имот и морския бряг са разположени други два имота”. Според чл.3 от ЗУЧК (Закон за Устройство на Черноморското Крайбрежие) обаче Найденов отбеляза, че крайбрежието обхващало териториите, където се намирал разглеждания имот.

Общинският съветник смята, че общественото обсъждане е щяло да бъде сериозна пречка за реализацията на инвестиционните намерения и изисква прокуратурата да поиска от съда отмяната на Решение с номер БС-10-ОС /29.12.2017г по оценка за съвместимостта. За момента Найденов провежда консултации с юристи, за да види дали забележките му ще бъдат потвърдени от тях, и при необходимост ще се сезира прокуратурата.

От Искра.бг следим казуса „Алепу“ и ще съдействаме за изясняването на истината и посочването на отговорните лица. Целият текст на описаните от Найденов нередности можете да прочетете тук:

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments