По документи: „Подпорната стена“ на Алепу е курортен комплекс

0
474
Строителство на Алепу до Созопол
Снимка: Скрийншот от bTV

Документи показват, че „подпорната стена“ на Алепу е курортен комплекс, сочи проверка на „бТВ“. След инспекцията на РДНСК в сряда стана ясно, че постройката до брега е направена, за да укрепи земните пластове. През 2017 година обаче е било предвидено и изграждането на курортен комплекс. Това е видно от документи на РИОСВ, както и с разрешение за строеж, с което телевизията разполага. В Имотния регистър има отбелязани 25 апартаменти.

Вчера Държавният строителен контрол направи оглед на място. След него категорично обяви, че 4-етажната постройка е укрепително съоръжение. Началникът на РДНСК-Бургас Милен Ненчев направи следното уточнение:

„Вторият етап се простира и от местоположение. Намира се в източна посока от изграденото вече съоръжение, като терасовидно или стъпаловидно намалява своята етажност, в най-ниската си част е едноетажен, ще стига до оградата.“

Проверка в кадастъра сочи, че имот над 7000 квадратни метра е предвиден за курортен хотел, почивен дом. Това е потвърдено и от решение на бургаската екоинспекция по оценка на на съвместимостта, в края на 2017 г. за същия имот, където е записано:

„Изграждане на курортен комплекс…, както и съпътстваща дейност по укрепване на регистрирано свлачище.“

Разрешение за строеж от 2018 година позволява да се изгради комплекс, след като бъде укрепено свлачище. В Имотния регистър са отбелязани, като учредено право на строеж – 25 недвижими имота с предназначение – жилище-апартамент. Площта им е между 35 и 170 квадратни метра.

Вчера министърът на регионалното развитие Петя Аврамова съобщи, че всичко е законно. Запитана как обяснява документите и кадрите от района, тя отговаря:

„Аз се позовах на информацията, която беше публично оповестена от директора на РДНСК-Бургас. Ако се окаже, че РДНСК не си е свършило работата добре и е изнесло в публичното пространство данни и заключения, които не отговарят на истината, ще понесат своята отговорност“.

„Всяко едно съоръжение може да бъде в различен начин направено, това е стоманобетонова конструкция. Не мога да коментирам проекта за брегоукрепване.“

Шефът на ДНСК арх. Иван Несторов коментира, че на обекта не е трябвало да се извършват никакви строителни дейности от 2019 година. По думите му на 14 февруари миналата година е била издадена заповед, с която е било спряно строителството.

Недоволството заради строежа започна още през 2019 г. Спас Узунов от Българска фондация „Биоразнообразие“ посочи, че преди няколко години свлачището е било активирано умишлено – чрез изработване на сондажи в горната част и наливането им с вода.

„Най-простият белег дали това е сграда и дали ще бъде използвана като сграда – е наличието на стълбища и асансьори.“

Според Узунов сега се нарушава Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Върховната административна прокуратура се е сезирала заради строежа и очаква доклад от инспекцията на ДНСК.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments