Защо граждани изгониха секачи от гората над „Аспарухово“ и има ли вратичка в закона, която позволява поголовната сеч?

0
920
Гора
Снимка: Георги Георгиев, Facebook

Години наред в местностите над варненския кв. „Аспарухово“ се сече поголовно, твърдят граждани. Те са били възмутени от поредната сеч на 11 септември и заради това са изгонили секачите. Това става ясно от публикация на потребител в социалната мрежа Facebook.

Екип от ръководството на „Горско стопанство“ е опитвал да разговаря с гражданите, но е бил и изгонен от тях с категорично разпореждане, че в района няма да се сече повече. Местните жители изтъкват, че през 2004 г. е била приета Наредба 33, която регламентира видовете сеч и условията за провеждането й. Според документа в широколистна гора не може да се сече под средна гъстота на короните /склопеност 0.7-0.6/. И отбелязват:

„През 2011 г. „мъдрият“ законодател предвижда с Наредба 8 т.н. „Осветителна сеч, за същата широколистна гора, където допустимата сеч е „всичко под ножа“ /0.4-0.3/ и това дава законова не просто врата, а ПОРТАЛ да си режат колкото и когато искат…“

Гражданите изтъкват, че законът е „написан“ от „дървената мафия“ и не е в техен интерес. Именно заради това отказват да се съобразят с него и дават заявка, че ще защитават гората с всички възможни средства. Те очакват окончателна обратна връзка с директора на Варненското горско стопанство.

„Показателно е, че когато жителите на един вход, блок, квартал или местност са обединени в защита на своя граждански интерес, няма бюрократ, който да прави каквото му скимне. Ще слушат и изпълняват!“, категорични са още гражданите.

Припомняме, че на 19 юни 2014 г. кв. „Аспарухово“ беше залят от огромна вълна, която унищожи къщи и улици. Тогава загинаха 13 души, сред които и малки деца. След трагедията стана ясно, че основната причина за наводнението е незаконното изсичане на дървета над квартала и незаконните къщи.

Тази теза беше потвърдена от редица институции, сред които – Съюзът на архитектите в България, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране и Камарата на архитектите в България. Още през 2014 г. те излязоха с декларация, в която беше посочено, че трагичните последици от пороя е можело да бъдат избегнати, ако отводнителните канали за водата не са били блокирани с остатъците от незаконната сеч.

Варненски общински съветници, които участвали в изготвянето на доклад за причините, довели до трагедията, също твърдят, че сечта в района е свързана със случилото се. Държавните институции обаче обявиха, че това нямало как да бъде причина за случилото се в „Аспарухово“ и виновни нямало.

Въпреки трагедията, до днес сечта продължава и законната, и незаконната. През 2015 година варненци създават групата във Facebook „Да спасим горите над кв. „Аспарухово““. Само за два дни те успяват да съберат подписка, в която участват около 2000 душа. Тя е с искането да бъде забранена през следващите 10 години сечта в горите, от които водата се стича към „Аспарухово“. Те са я внесли в 4 институции – Община Варна, Държавно горско стопанство, РИСОВ-Варна и Регионалната дирекция по горите. Последните две излезли със становища, че това не е в тяхната компетенция. Общината пък коментирали, че горите трябва да се запазят, защото освен, че пазят от наводнения, са подходящи и за туризъм.

От Искра.бг оставаме на разположение на всички засегнати страни да изкажат позициите си.

Очакваме вашите снимки и сигнали на iskra@iskra.bg

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments