Защо флотът на Южна Африка се присъединява към учения с Русия и Китай?

0
75
военни кораби
Снимка: Pixabay

Южна Африка провежда съвместно военно учение с Русия и Китай, което според опозиционери означава одобрение на руската инвазия в Украйна, пише „BBC“. САЩ също разкритикуваха 10-дневните военноморски учения, които ще продължат през първата годишнина от войната в Украйна. Но правителството на Южна Африка казва, че остава неутрално по отношение на конфликта и че рутинно е домакин на подобни учения с други страни, включително Франция и САЩ.

Какво правят Южна Африка, Русия и Китай?

Военноморските учения, наречени „Mosi“, което означава „дим“ на езика тсвана, се провеждат в Индийския океан, край бреговете на Южна Африка. Южноафриканските национални отбранителни сили /SANDF/ заявиха, че 350 членове на техните въоръжени сили ще участват. Русия обяви, че ще изпрати своя военен кораб „Адмирал Горшков“, който носи хиперзвукови ракети „Циркон“. Те летят със скорост девет пъти по-висока от тази на звука и имат обхват от 1000 км /620 мили/. Денис Рева от Южноафриканския институт за изследване на сигурността обясни:

„Москва ще се опита да покаже, че въпреки неуспехите си във войната в Украйна, нейните въоръжени сили все още са много мощни.“

SANDF каза малко за предстоящото учение, но съвместно учение от 2019 г. между трите страни включваше 7 кораба – по един военен кораб от всяка нация, плюс кораби за зареждане с гориво и кораби за проучване. Те се упражняваха да се справят с крайбрежни пожари и наводнения и да отвоюват кораби от пирати.

Защо това упражнение е противоречиво?

Говорител на Белия дом коментира през януари:

„Съединените щати имат загриженост относно всяка страна… която се упражнява с Русия, докато Русия води брутална война срещу Украйна.“

Преди това Южна Африка се въздържа от гласуване в ООН, осъждащо инвазията. Освен това отказа да се присъедини към САЩ и Европа в налагането на санкции срещу Русия.     

Южноафриканското правителство предизвика политически спор, когато даде разрешение на суперяхта, наречена Nord, която е свързана със санкционирания руски олигарх Алексей Мордашов, да акостира в Кейптаун – въпреки че се смята, че корабът всъщност не е отишъл там. На санкционирания руски товарен кораб Lady R също беше разрешено да разтовари доставки в южноафриканска военноморска база. Правителството обясни, че съдържа забавена поръчка за боеприпаси.

Южна Африка посочва, че е провела 4 съвместни учения със САЩ от 2011 г. насам, както и учения с Франция и Германия. По време на посещение в страната на руския външен министър Сергей Лавров през януари, колегата му от ЮАР Наледи Пандор заяви:

„Всички страни провеждат военни учения с приятели по целия свят.“

Тя каза, че опитът да се попречи на Южна Африка да провежда съвместни военни учения със страните по неин избор се равнява на „злоупотреба с международната практика“.

Защо Южна Африка участва?

Южна Африка също участва, защото нейните въоръжени сили са недостатъчно финансирани и пренапрегнати, според Елизабет Сидиропулос, ръководител на Южноафриканския институт за международни отношения. Приоритетите на флота са да защитава риболова в родните си води и да се бори с пиратството в Индийския океан. Тя изрази следното мнение:

„Трябва да се обедини с други нации, за да има капацитета да се справи с неща край бреговете си, като например пиратството.“

Управляващият Африкански национален конгрес /АНК/ на Южна Африка също има дългогодишни връзки с Русия. Те датират от годините на управление на бялото малцинство преди 1994 г., изтъкна д-р Алекс Вайнс от мозъчния тръст Chatham House в Лондон. Той  Той добави:

„По-старите лидери в АНК все още имат емоционална привързаност към Москва, защото тя постоянно подкрепяше тяхната борба. Това прави много трудно Южна Африка да обърне гръб на Русия по отношение на Украйна.“

Русия, Китай и Южна Африка също имат съвременни връзки, защото всички те са членове на алианса БРИКС. Групата, която включва също Бразилия и Индия, представлява някои от водещите нововъзникващи икономики в света.

Какво искат Русия и Китай?

Сидиропулос твърди, че Русия може да спечели повече от всеки друг от тазгодишното учение.

„Това показва, че Русия все още може да проектира своята мощ надалеч и че все още има съюзници по света. Това им позволява да кажат, че не светът е срещу Русия. Само Западът е срещу Русия.“

Д-р Вайн изтъква:

„Китай се стреми да запази корабоплаването отворено за търговски кораби, пътуващи от неговите пристанища до африкански дестинации.“

Той също така иска да установи своята военноморска мощ в Индийския океан, край бреговете на Африка.

„Става въпрос за извеждането на нейния флот в международни води.“

„Китай вече използва Джибути на източноафриканското крайбрежие като военноморска база за борба с пиратството и може би се надява да получи още бази.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments