Засегнатият от преврат Нигер: Франция ни взема за идиоти

0
50
Нигер
Изображение: Pixabay

Западноафриканската държава Нигер е сред най-смъртоносните в света по отношение на заплахи, идващи от джихадисти, пише “BBC”. След военния преврат през юли се породиха опасения, че решението да се нареди на 1500 френски военнослужещи в страната да напуснат може да окуражи още повече членовете на екстремистките групировки.

Репортерката от “BBC” Майени Джоунс успя да посети Нигер и да разговаря с местни хора, сред които поддръжници и противници на режима в страната.

Местна жена, която се представя с името Адама Зуркалейни Майга, говори въздържано и учтиво, но очите ѝ внушават твърда решителност. Самотната майка на две деца живее в тихата част на нигерийската столица Ниамей, но е родом от Тилабери, един от най-засегнатите от насилието региони.

„Братовчедът на майка ми беше начело на село, наречено Тера. Той беше убит само преди седем месеца. Терористите го търсеха и когато разбраха, че е наел кола, за да избяга, го настигнаха и го убиха. Прерязаха му гърлото. Това беше истински шок за цялото ни семейство,“, разказва Адама.

Тя обвинява открито Франция, която преди време изпрати 1500 свои военнослужещи в региона, за да помогнат в борбата с ислямистките бойци, че не е успяла да овладее насилието.

„Не могат да твърдят, че френската армия се е справила успешно. Не разбирам как могат да казват, че са тук, за да помагат на хората да се борят с тероризма, а всяка година ситуацията да се влошава,“, споделя още жената.

Понастоящем Нигер е смятан за последния съюзник на Запада в Сахел – този полусух регион, превърнал се в епицентър на джихадисткото насилие. Франция и САЩ мобилизираха свои войски в Нигер, където се намира и най-голямата база на САЩ за безпилотни самолети, но когато Франция отказа да признае новото военно правителство, в африканската страна избухна бурно недоволство, породено от предполагаемата френска намеса във вътрешните работи на нацията.

Много местни жители смятат, че Франция твърде дълго е имала привилегирован достъп до политическия елит и природните ресурси на страната. Те са убедени, че превратът е шанс за „чиста позиция“, както и начин да си върнат суверенитета и да се отърват от френското влияние.

„Армията никога не се е задържала дълго на власт в Нигер. В крайна сметка военните сили ще се върнат в базите си и ще предадат властта на едно по-добро гражданско правителство, което ще поведе Нигер към неговата съдба,“, казва още Адама, като има предвид петте преврата, които са разтърсили страната от нейната независимост от Франция през 1960 г. насам.

Народният гняв, последвал отказа на Франция да приеме новото ръководство на Нигер, ескалира, когато хунтата поиска от военните сили и посланика да напуснат страната. Френският президент Еманюел Макрон първоначално отказа да се подчини, но неотдавна заяви, че е решил да се съгласи с исканията на хунтата, защото нигерийските власти „вече не се интересуват от борбата с тероризма“.

„Франция ни взема за идиоти“

Пред военната база в Ниамей, в която се намират френските войски, от седмици насам лагеруват стотици протестиращи, които пречат на доставките да достигнат до персонала.

В петък протестиращите проведоха молитвена стачка. В жегата по обяд имамът Абдулазиз Абдулайе Амаду посъветва тълпата да бъде търпелива.

„Точно както разводът между мъж и жена отнема време, така и разводът на Нигер с Франция ще отнеме време,“, каза той, обръщайки се към събралото се множество.

След проповедта му репортерката от “BBC” му задава директния въпрос защо след години на тясно сътрудничество нигерийският народ е толкова гневен на френските власти. В отговор на това имамът коментира:  „В цял Сахел Нигер е най-добрият партньор на Франция, но именно тя сега отказва да приеме това, което искаме, и затова има напрежение. Франция можеше да си тръгне тихо след преврата и да се върне, за да преговаря. Защо сега Еманюел Макрон казва, че не признава нашите власти, след като е приел преврати в други държави като в Габон и в Чад? Именно това ни разгневи и смятаме, че Франция ни взема за идиоти“.

Според Фахираман Родриге Коне, ръководител на проекта „Сахел“ в базирания в Южна Африка Институт за изследване на сигурността, е твърде рано да се каже дали напускането на Франция ще доведе до по-голяма несигурност в Нигер и Сахел в по-широк план. В съседно Мали напускането на чуждестранните войски и войските на ООН беше последвано от нарастване на насилието както от страна на ислямистки бунтовници, така и от други бунтовнически групи. Въпреки това, Коне изтъква, че между страните има съществени различия. Той допълва, че въоръжените сили на Нигер присъстват в по-голяма степен на цялата си територия, отколкото са присъствали силите на Мали. В Мали терористичните групировки са имали възможност да завземат големи територии в северната част на страната, където държавата и армията очевидно са отсъствали.

Ходът, предприет от Франция, не означава непременно край на сътрудничеството на Нигер със западните сили. В Нигер все още има чуждестранни войски, включително тези на САЩ. Вчера министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин заяви пред журналисти в Кения, че страната му все още не е направила значителни промени по отношение на военните си сили в Нигер. Той обаче подчерта, че страната му ще продължи да оценява ситуацията там и всички бъдещи стъпки, които ще бъдат предприети, като ще  постави като приоритет както демократичните си цели, така и целите в областта на сигурността.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments