Зам.-министърът на околната среда и водите и още петима са в ареста след мащабната спецакция

0
226
Прокуратура на Република България
Прокуратура. Снимка: Архив

Зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Живков и още петима души са задържани за 24 часа след мащабната специалициализирана операция, която се проведе на територията на цялата страна. Това съобщи говорителят на главния прокурор Сийка Милева.

Те са обвинени в участие в организирана престъпна група, която е извършила закононарушения при преработката на опасни отпадъци. В нея са били освен зам.-министърът и бивш директор на Регионалната инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ – Плевен.

„Днес бяха извършени множество действия по разследването. Претърсвания и изземвания на над 40 адреса на територията на цялата страна – в София, Ботевград, Правец, Пловдив, Плевен, Монтана, Смолян и села от община Кюстендил. В действията по разследването участваха прокурори и следователи от специализираната прокуратура, разследващи полицаи от СДВР, както и служители на ДАНС. В хода на разследването към момента са събрани множество доказателства, от които се установява, че зам.-министърът е съдействал за издаването на нотификации за внос на отпадъци, основно от Италия. Същите сочат, че той индиректно е оказвал натиск върху служители на дирекциии за съгласуване на нотификации на определени дружества, въпреки че те не отговаряли на определени изисквания.“, обяви Сийка Милева.

Тя обясни, че служителите, които отказвали да съдействат били освобождавани или принуждавани да напуснат министерството. И допълни:

„Всяко дружество, което генерира опасен отпадък е длъжно в рамките на една година да го изнесе извън България или да го предаде на друго българско дружество за последваща преработка и унищожаване. Дружеството трябва да получи нотификация от МОСВ. Според доказателствата зам.-министърът е отказвал издаването на такива нотификации и по този начин е принуждавал фирмите да предават опасния отпадък на посочени и контролирани от него дружества, които имат разрешение за последваща преработка на територията на Република България. От тази схема се е възползвало и търговско дружество, което има изградена рециклираща фабрика в Монтана за преработка. От тази преработка се получава опасен отпадък. Първоначално той е бил изнасян в Германия, където имало изградена мощност за оползотворяването му, без да се застрашва околната среда. За тази услуга обаче се е заплащала висока цена, която се е оскъпявала допълнително от транспортните разходи. След спестяването на голяма част от тези разходи дружеството е започнало да изпраща отпадъците на контролирани от него дружества с фиктивна дейност, като по този начин са се спестявали голяма част от разходите, генерирала се е огромна печалба и се е избягвало заплащането на данъчни задължения в големи размери.“

Малко по-късно министърът на околната среда и водите обяви, че той няма да поиска оставката на Красимир Живков, защото зам.-министрите се назначават от премиера. Димитров бил притеснен, защото е работил добре с Живков, а сега ще трябва да се справя сам, предаде „БНР“. Той обясни, че контролът, свързан със съхраняването на отпадъжи, внесени в страната, не се осъществява от зам.-министъра, а от регионалните инспекции.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments