Йемен: Конгресът на САЩ започва нови двупартийни усилия за прекратяване на войната

0
22
Йемен
Йемен. Снимка: Pixabay

Изминаха повече от 7 години, откакто йеменските бунтовници хути използваха гражданското недоволство от цените на горивата, за да свалят правителството на президента Абдрабу Мансур Хади. Това е обезпокоително развитие за Саудитска Арабия, която се съюзи със свалените лидери, за да си осигури достъп до ключов път за превоз на петрол край бреговете на Йемен.

Перспективата, че движение, за което се твърди, че е подкрепяно от регионалния враг Иран, ще контролира този воден път, беше неприемлива. По тази причина петролното кралство свика международна коалиция под ръководството на тогавашния министър на отбраната на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман, сега престолонаследник, за да обсъди как да се действа срещу бунтовниците. С подкрепата на Съединените щати Саудитска Арабия въведе опустошителна пристанищна блокада, която прекъсна потока на търговски и хуманитарни стоки в Йемен и доведе до обстрелването на страната с  бомби, които причиниха смъртта на безброй невинни граждани.

По време на управлението на президента на САЩ Доналд Тръмп някои демократи, към които се присъединиха и малък брой републиканци, се опитаха да прекратят продажбите на американски бомби, разузнавателната подкрепа и зареждането на военни самолети. Въпреки това, при наличието на приятелски настроен към Рияд американски президент техните усилия да принудят кралството да се оттегли така и не се увенчаха с реален шанс за успех. Демократите по онова време не носеха основната отговорност за отношенията с този ключов клиент на оръжия и производител на петрол, който помагаше за поддържането на ниски цени на горивата в САЩ и много други страни по света.

В началото на 2019 г., когато мнозинствата в Камарата на представителите и в Сената за първи път в историята се позоваха на Резолюцията за военните правомощия от 1973 г., за да прекратят участието на САЩ в този ангажимент, Саудитска Арабия можеше да разчита на ветото на бившия президент Доналд Тръмп. Така войната се проточи. Когато встъпи в длъжност, новият президент Джо Байдън измени политиката на САЩ, като настоя за прекратяване на „офанзивната“ подкрепа, но това не оказа съществено влияние върху йеменските жители, попаднали в капана на блокадата и подкрепящите я саудитски въздушни нападения.

През ноември Организацията на обединените нации изчисли, че до края на 2021 г. ще загинат 377 000 йеменци, 70% от които ще бъдат деца, много от които в резултат на глад и болести. По данни на Световната продоволствена програма понастоящем над 17 милиона йеменци се борят с продоволствената несигурност, а до декември 2022 г. се очаква броят им да нарасне до 19 милиона, или почти една трета от населението.

Преди 2 месеца ООН посредничи за временно прекратяване на огъня между Саудитска Арабия и движението на хутите, което даде известно спокойствие на населението, но по план това ще приключи в рамките на тази седмица. Многобройни организации за помощ призовават за удължаване на срока. С наближаването на крайния срок републиканецът Питър ДеФазио, съосновател на Конгресната прогресивна група, внесе на 31 май нова резолюция, в която се позовава на Резолюцията за военните правомощия от 1973 г. , за да поиска от Байдън да прекрати военното участие на САЩ във войната в Йемен.

Според прессъобщение на сенатор Бърни Сандърс ще представи придружаваща резолюция, когато Сенатът отново започне сесия. Четиридесет и един демократи и републиканци са се подписали като съавтори, включително председателката на Конгреса конгресменката Прамила Джайпал, и републиканецът Ро Хана. Има петима съавтори и от републиканците – Нанси Мейс, Р-С. К. ; Томас Маси, Р-Ки; Кен Бък, Р-Коло; Мат Гаетц, Р-Флама; и Анди Бигс, Р-Ариз.

Макар че сега в Белия дом има повече скептици по отношение на Саудитска Арабия, отколкото по време на предишния им опит да се позоват на резолюцията за военните правомощия преди три години, приемането на резолюцията отново може да се окаже по-тежък политически удар за страната. Отношенията на САЩ със Саудитска Арабия са на кръстопът. След като първоначално обеща да изолира престолонаследника, сега Байдън очевидно се опитва да спечели благосклонността му. Първоначално държавният глава искаше да направи сериозна промяна, като по време на президентската си кампания обеща да превърне Саудитска Арабия в държава „парий„, а след влизането си в Белия дом извади хутите от списъка на Държавния департамент с терористични организации.

Въпреки че Белият дом разреши войната на Саудитска Арабия да продължи, Рияд се опитва да наложи строги мерки на Вашингтон, като отказва да увеличи производството на петрол, което доведе до рекордно високи цени на газа в САЩ. Изправен пред нисък рейтинг на одобрение в собствената си страна, отчасти в резултат на по-високите разходи за електроенергия, Белият дом сега се опитва да възстанови отношенията между двете нации и дори обсъжда разширяване на споразуменията на Тръмп със Саудитска Арабия. Приемането на нова резолюция за прекратяване на военното участие на САЩ във войната в Йемен обаче може да попречи на тези усилия.

Някои законодатели вероятно силно се колебаят, тъй като тазгодишният законопроект отива много по-далеч в усилията за прекратяването на военната подкрепа от САЩ, отколкото версията от 2019 г. Тогава законопроектът беше съсредоточен върху прекратяването на зареждането с гориво на саудитски военни самолети и включваше поправка, предложена от Бък, представител на републиканците от Колорадо, която поясняваше, че обменът на разузнавателна информация може да продължи. Новата резолюция ще забрани логистичната подкрепа и поддръжката на военни самолети, бомбардиращи цели на хутите, координацията с водените от Саудитска Арабия военни сили, които се сражават с хутите, както и обмена на разузнавателни данни. Разширеният законопроект има подкрепата на Бък, но е загубил много първоначални съавтори – през 2019 г. резолюцията имаше около 70 първоначални съавтори в Камарата на представителите, като много от тях вече не са в списъка.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments