Япония отменя спорен законопроект в областта на имиграцията заради критики

0
46
Япония
Япония. Снимка: Pixabay

Японското правителство взе решение да отмени спорен законопроект в областта на имиграцията след нарастваща обществена критика. Гневните реакции относно законопроекта отчасти бяха предизвикани от неотдавнашната смърт на млада жена от Шри Ланка, настанена в център за задържане на имигранти, предава „BBC“.

Съгласно клаузите на законопроекта депортирането на голям брой чуждестранни граждани, търсещи убежище би било значително по-лесно, а имиграционните власти ще разполагат с повече правомощия. При Япония се наблюдава значително по-нисък процент на приобщаване на имигранти, в сравнение с други развити страни. Въпросното законодателство беше предложено най-вече с цел страната да се справи с проблема, свързан с продължителното задържане на чуждестранни лица, търсещи убежище, чиито заявления за право на жителство не са били одобрени.

Понастоящем процесът по депортирани не може да се случи принудително, докато подадените заявления все още са в ход на разглеждане. Друга важна подробност е, че засега няма ограничение колко пъти желаещите могат да кандидатстват за получаване на право да останат в Япония. Предложеният законопроект би позволил на лицата, търсещи убежище, да подадат само две такива заявления, преди да бъдат депортирани, освен ако няма специално обоснована причина за трето преразглеждане на случая.

Наскоро правителството заяви, че предложеният законопроект ще помогне за справяне с проблема, свързан с дългосрочното задържане на бежанци, но активисти и адвокати изразиха неодобрение, твърдейки, че според тях той противоречи на международните норми. Върховният комисар на ООН по въпросите за бежанците изказа одобрение за части от законопроекта, но заяви, че други аспекти пораждат „много сериозни опасения„.

Оттеглянето на законопроекта от правителството се случва на фона на нарастващото обществено внимание и натиск по наболелия въпрос, предизвикани от неотдавнашната трагична смърт на жена, настанена в център за задържане на незаконни имигранти. Случаят с Уишма Сандамали насочи вниманието към цялостното отношение на Япония към имигрантите. 33-годишният жена почина в началото на март в съоръжение в Нагоя. Според японски медии тя е отишла в полицията през август 2020 г., за да търси помощ за домашно насилие, но след това е била задържана тъй като визата й е изтекла. Трагедията предизвика възмущението на правозащитни активисти, които повдигнаха открито въпроса за обстановката в имиграционните центрове за задържане на Япония.

Обществената реакция срещу законопроекта е налице в момент, когато подкрепата към правителството е отслабена значително поради критиките относно неефективния подход при справянето с последствията от пандемията. Проучванията на общественото мнение показват, че според анкетираните премиерът Йошихиде Суга изпитва трудности в овладяването на настоящата ситуация в страната.

Японските строги разпоредби в областта на миграцията са причина желаещите кандидати за получаване на постоянно гражданство да са по-малко от 1% на година. Това е значително по-малко в сравнение с други развити страни като САЩ и много европейски страни, където процентът на интегриране на чуждестранни граждани е между 30% и 40% или дори по-висок.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments